konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

„Plaťte, kolik si myslíte, že si vaše dcery zaslouží!“ Co nás Hanychová a Soukup naučili o výživném

24. červen 2024
16 253

Agáta Hanychová už vzdala boj za výživné pro svoje děti, prolétlo nedávno bulvárními médii. Spory o to, kolik mají rodiče po rozvodu platit na potomky, se ale v Česku rozhodně nevedou jen v kruzích celebrit. Mnoho rodičů výživné chápe jako klacek, s nímž můžou expartnera praštit po hlavě, a na děti samotné v soudních přích zapomínají. Jak se výživné určuje? A co se dá dělat v případě, že matka nebo otec u soudu předstírají, že nemají skoro žádné příjmy?

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup v květnu 2023.Foto: Profimedia/ČTK

Kolem výživného panuje spousta mýtů. Běžně se například tvrdí, že jeho výše má pokrýt jen to, co dítě dokáže „spotřebovat“. Ve skutečnosti by ale mělo dorovnat podmínky dítěte tak, aby mělo stejnou životní úroveň jako jeho rodiče.

Další z předsudků, s jakými často bývalí partneři přistupují k rozvodu, je představa, že „bez advokáta není rozvod“. „Jsou tu výborní rodinní advokáti, ale pak jsou i takoví, kteří kopou jen za klienta. A to v oblasti rodinného práva nikomu nepomůže. Jakmile jeden vyhraje a druhý prohraje, dlouho se to v rodičovském vztahu táhne. A dopadá to na děti,“ vysvětluje mediátorka Halka Jaklová ze společnosti Aperio důvody, proč by více rodičů mělo mít povědomí o podpůrných službách, jako je právě mediace. Jít k soudu s obhájcem by mělo být až tou nejzazší možností: může se totiž stát, že rodič, který prohrál, z pomsty přestane platit úplně. Podle vědkyň z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Štěpánky Lehmann a Jany Barvíkové bývá uspořádání, na němž se rodiče dohodnou už na začátku, trvalejší.

Odborná pomoc s dosažením vzájemného porozumění a kompromisu by měla být součástí chystané úpravy občanského zákoníku, tzv. rozvodové novely. Ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem z ODS návrh předložilo v dubnu vládě, je tedy na samém začátku schvalovacího kolečka.

I rodiče, kteří si ani po mediaci nebudou moci přijít na jméno, se však můžou zařídit tak, aby to jejich dětem neublížilo. Všechny kroužky platíme každý zvlášť,“ popisuje jednapadesátiletý otec Petr: jeho vztah s bývalou ženou prý připomíná Válku Roseových, s pomocí podrobného plánu ale dokázali péči vyřešit.

Jaké typy uspořádání lze dohodnout, k jakým nekalým trikům se rodiče u soudu uchylují a co s tím systém může dělat, se dočtete v celém článku na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s