Jaký je příběh květin, které kupujete? Víte, kde rostly růže, které jsou v obchodech po celý rok? Odvrácená strana květinového průmyslu je podobně temná jako u rychlé módy. Devastuje přírodu a ničí lidem zdraví. Naděje existuje v lokální a ekologické produkci květin, která respektuje roční období, a dokonce pomáhá krajině. Zamilujte si jiřiny, mečíky, pivoňky či krásenky. S čistým svědomím. Text z tištěného magazínu Heroine zveřejňujeme u příležitosti víkendu otevřených zahrad.
Přes devadesát procent květin prodávaných na českém trhu pochází z dovozu. Z Keni, Zimbabwe, Ekvádoru, Kolumbie, Indie, Peru a Brazílie. Pro lidi přitom představuje práce na květinových plantážích spíš past než příležitost. Dostávají velmi nízkou mzdu za práci, která jim ničí zdraví, v odvětví, jež devastuje krajinu v jejich zemi.
Určitou naději představuje iniciativa spojená s fair trade certifikací. Podle Markéty Vinkelhoferové, odbornice na fair trade a ekologické sociální podnikání, se díky tomu podmínky na farmách globálního Jihu zlepšují: „Nejde už jen o pracovní podmínky lidí, ale i o životní prostředí. Pracuje se i s následky klimatické krize, jako je sucho nebo eroze. Sleduje se vliv monokulturního pěstování, spotřeba vody. Vzniká spousta projektů, které vracejí krajinné prvky, zadržuje se voda, biodiverzita se zlepšuje. Ale stále je potřeba dělat mnohem víc.“
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!