Rozárie Haškovcová ví, že zelenou budoucnost si musíme zajistit sami. Jednadvacetiletá influencerka na svém instagramovém účtu @shluk.bunek ukazuje, že o změně klimatu se dá mluvit zasvěceně, a přitom zábavně a s respektem. I proto získala ocenění Moje Heroine. „Nejde se chovat pořád stoprocentně zero waste,“ říká. „To nejlepší, co můžeme pro přírodu udělat, je jít k volbám. Volit politiky, kteří budou změnu dělat efektivně a na základě dat.“
Způsob, jakým Rozárie na svém instagramovém profilu točí videa o environmentální politice nebo minimalismu, boří hluboce zakořeněné stereotypy o ekologických aktivistech a aktivistkách. Třeba ten, že si před nimi nesmíte dovolit přiznat sebemenší zelený prohřešek. Autorka Shluku buněk totiž sama zdůrazňuje, že dokonalý není nikdo – a velká část změn, které by naše společnost v cestě za záchranou planety potřebovala udělat, je spíše v rukou politiků, političek a velkých korporací.
Prsa, děloha a spol.
Neznamená to ale, že by Rozárie podceňovala sílu jednotlivce, naopak. „Jednoduchým příkladem je dostupnost veganských náhražek. Mám zkušenost, že i v malé samoobsluze na vesnici dnes seženete tofu. Vegetariáni a vegani, kteří pamatují devadesátá léta, vědí, že tenkrát to tak nebylo. Možností je dnes mnohem víc, a to jenom díky tomu, že jsme jako společnost začali maso omezovat. Jde o jeden z mnoha případů, kdy se změna podařila,“ vyzdvihuje. Mezi malé krůčky s velkým přesahem, které může začít dělat každý z nás, řadí Rozárie třeba založení domácího kompostu, cestování tramvají místo autem nebo vynechání šunky k snídani.
Když bylo Rozárii šest let, viděla na hodině angličtiny výukové video o postupném vyčerpávání Země, které ji, jak sama připouští, velmi zasáhlo. První pravidelné příspěvky o klimatu začala na svůj Instagram přidávat před dvěma lety: od té doby už natočila stovky videí. Vedle osvěty o dopadu fast fashion řetězců na podnebí nebo demytizaci veganství jako náročného a trochu „podezřelého“ životního stylu se v nich věnuje třeba cirkulární ekonomice, recyklaci odpadů či argumentačním faulům, které s oblibou používají popírači klimatické změny.
Rozárie Haškovcová má na sobě džínové šaty, Calvin Klein Jeans, 3689 Kč, Answear.cz. Na úvodní fotografii má na sobě bílé triko Victoria Beckham, 3799 Kč, džíny Victoria Beckham, 11990 Kč, vše Answear.cz.
Foto: Alžběta Jungrová, Make-up a styling: Natálie Host (Pure District), Produkce: Linda Majerová
Rozárie připouští, že témata související s klimatem a udržitelností jsou často velmi komplikovaná a zahrnují řadu vědeckých oborů od politologie po biologii. „Jakmile začnu mluvit o konkrétním problému, lidé mi hned začnou připomínat, proč jsem nezmínila ještě pět dalších.“
Answear je online obchod s prémiovou módou, který působí na 12 evropských trzích. Najdete v něm přes 200 000 pečlivě vybraných produktů a exkluzivních limitovaných kolekcí od více než 500 světových značek. Pro Answear je důležitá sociální odpovědnost. Projekt Nebuďme lhostejní k tomu, co se skrývá uvnitř je zaměřený na podporu duševního zdraví a péče o to, co je uvnitř naší mysli. Prostřednictvím projektu Wear & Share zase můžete dát svému oblečení šanci na druhý život.
Ochrana klimatu navíc patří k nejvýbušnějším společenským otázkám, které sice do hloubky rozumí jen málokdo, skoro každý na ni ale má svůj názor. A často se ho nebojí vyjádřit nevybíravým způsobem. Sledující jí někdy vyčítají třeba i to, že se ve videích u vysvětlování důležitosti energetického mixu maluje. Fakt, že jsou Rozáriina videa opakem výčtu suchých dat a těžko pochopitelných pojmů, je přitom klíčem k tomu, aby se osvěta rozšířila mezi co možná největší okruh uživatelů. „Rozumím tomu, že lidé jdou na mobil spíše odpočívat než studovat grafy a čísla. Myslím si, že se to ale dá dělat zábavně. Můj cíl je dát těm grafům nějaký tvar,“ říká.
Studentka politologie a mezinárodních vztahů na Karlově univerzitě letos absolvovala studijní pobyt v Holandsku. Znalosti nabyté na univerzitách v tuzemsku i v zahraničí neváhá Rozárie převést do praxe – třeba rovnou v Evropské komisi. Patří totiž mezi ambasadory a ambasadorky Evropského klimatického paktu. Iniciativa Evropské komise chce spojovat jednotlivce a komunity, jako jsou univerzity, za společným zeleným cílem. V březnu díky tomu dostala příležitost promluvit na společném zasedání v Bruselu.
Rozárie nevylučuje, že by svůj velký potenciál jednou mohla přetavit v politické ambice. „Politika mě hrozně baví. Je to prostor, v němž skutečně můžete udělat změnu,“ myslí si. Ať už ale nakonec bude dělat cokoliv, je jasné, že se nám díky tomu bude na světě dýchat zase o něco lépe. S Rozárií Haškovcovou, stejně jako s našimi dalšími hrdinkami, se můžete seznámit na konferenci Svět podle Heroine.
Symbol hvězdičky se s konferencí, kde představujeme ženy oceněné titulem Moje Heroine, pojí už třetím rokem. Letos dostala hvězda formu šperku, který na konferenci slavnostně předáme každé z našich hrdinek. Vytvořila jej designérka Hana Polívková a je vyroben z tordovaných drátků ve stříbře pozlaceném růžovým zlatem. Hvězda znamená nejen to, že hrdinky, které mění svět kolem sebe k lepšímu, jsou pro nás opravdové hvězdy, jež chceme nechat zazářit. Představuje i symbol inkluze v nejširším slova smyslu. Respekt k jinakosti, otevřenost novým myšlenkám a snahu bořit skutečné i symbolické bariéry.
S našimi hrdinkami se můžete setkat na třetím ročníku konference Svět podle Heroine 4. listopadu ve Veletržním paláci.