přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Komentář Šárky Homfray: Krůčky na cestě k genderové rovnosti. Česká společnost se mění, ale pomalu

Jednou z velkých překážek na cestě k genderově férovější společnosti jsou urputně přetrvávající stereotypy, zejména co se týče úvah o fungování žen a mužů v rodině, na trhu práce i ve veřejném sektoru. Centrum pro výzkum veřejného mínění nedávno zveřejnilo výsledky několika šetření provedených v rámci průzkumu Naše společnost 2024. Vyplývá z nich, že za posledních několik let se situace snad konečně trochu mění. Zpráva je to nepochybně dobrá, ale do jaké míry? Co se mění a co ne a proč tomu tak je?

Jaké stereotypy ohledně žen a mužů pořád vládnou Česku? O čerstvém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění píše Šárka Homfray.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Česká veřejnost má stále poměrně silně vyhraněné představy o tom, kdo má co doma dělat. Před více než 20 lety nám na gymnáziu naše francouzštinářka vyprávěla historku o tom, kterak si po svatbě doma dělili domácí práce. Novomanžel měl jasno v tom, že ona bude vařit a on bude přitloukat poličky. Novomanželka proto trvala na tom, aby manžel zatloukal hřebíky do zdi každou neděli celé dopoledne a kdykoli během týdne, kdy ona vařila. Ta historka byla už tenkrát hodně letitá, ale můžeme směle říci, že za ty dlouhé dekády se v tomto ohledu mnohé nezměnilo. Z šetření vyšlo, že podle 78 % dotázaných by drobné opravy v domácnosti měl provádět muž. Vařit by měla žena podle více než dvou pětin (43 %) dotázaných a více než třetina české veřejnosti (34 %) souhlasí s názorem, že by měla v domácnosti uklízet žena.

Co se ale mění, je podíl úkonů, kterým by se podle respondentek a respondentů měli věnovat oba partneři rovnoměrně. Tento názor dokonce převládá u většiny dotazovaných činností. Zajímavý je také názor na aktivity, které můžeme označit za volnočasové. S tím, že by se měli oba partneři v rodině věnovat koníčkům (95 %), pěstovat společenské kontakty (93 %) a dále se vzdělávat (93 %), souhlasí více než devět desetin veřejnosti. Finanční zabezpečení rodiny, kariéra a veřejné aktivity by ovšem stále měly s mírnou převahou náležet mužům.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!