Když se řekne „starší člověk“, většina z nás si nejspíš představí prošedivělé osoby, které se s jezevčíkem šourají parkem, sypou ptáčkům a pečou vnoučatům koláče. Generace lidí nad šedesát let je ale možná mnohem divočejší, než si myslíme. Trend aktivních boomerů, kteří se baví a žijí aktivně – a často i nezodpovědně – jako zamlada, pozorujeme nejen v USA, ale i v Česku. „Padá zavedený stereotyp, že stáří je chudé, opuštěné a nemocné,“ říká socioložka Lucie Vidovićová
Takže jací jsou dnešní baby boomeři? Jsou klidnější, nebo stále divocí? Nedávná studie publikovaná v renomovaném lékařském časopisu The Lancet se přiklání spíše k druhé možnosti: podle ní se generace lidí nad šedesát let rozhodně nevzdává svých starých návyků.
Je například zřejmé, že američtí boomeři stále rádi vyhledávají tělesné potěšení. Pokud jste měli za to, že lidé této generace žijí aktivním sexuálním životem spíše výjimečně, data vás vyvedou z omylu. „Starší lidé jsou dnes mnohem častěji součástí kultury rychlého seznamování a nechráněného sexu, což mohou podporovat dostupné léky na sexuální dysfunkce, soužití v domovech pro seniory a rostoucí používání seznamovacích aplikací pro seniory,“ uvedla ve výše zmíněném článku výzkumnice Janie Steckenrider.
Nechráněný sex vede pochopitelně k většímu počtu případů sexuálně přenosných chorob – například výskyt kapavky se v USA u lidí starších padesáti pět let od roku 2010 zvýšil více než šestinásobně. Podobné trendy lze sledovat i jinde. Zatímco v Británii v letech 2019 až 2023 mírně poklesl počet nových případů kapavky mezi mladými dospělými, u osob starších šedesáti pěti let vzrostl o 31 procent. Tento trend naštěstí neplatí pro virus HIV, jehož výskyt globálně klesá.
Drobné upozornění slovo boomer nepoužíváme jako ironický výraz pro zpátečnického člověka, neochotného naslouchat změnám ve společnosti, ale jako demografické označení generace, která se narodila mezi lety 1946 a 1964. Označení vychází z poválečného populačního boomu, kdy se v USA, Evropě i dalších částech světa rodilo výrazně více dětí než v předchozích obdobích. Baby boomeři vyrůstali v době ekonomické prosperity, ale také bouřlivých společenských změn, spojených například s hnutími za občanská práva nebo protesty proti válce ve Vietnamu. V tomto textu se seznámíme s poznatky o chování seniorů a seniorek v USA a Spojeném království, v druhé části se podíváme také na situaci v Česku.
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.