V obecné představě bývají senioři zakódováni jako babičky a dědečkové, kteří pečují o vnoučátka a večery tráví zejména sledováním nekonečných seriálů v televizi. Mezinárodní průzkumy a trendy naopak ukazují, že generace takzvaných boomers – tedy lidí narozených po válce, zhruba v letech 1946 až 1964 – umí život pořádně užívat.
Podle vědeckého časopisu The Lancet, upozorňuje redaktorka Iva Hadj Moussa, se například zdá, že generace baby boomers vyhledává například tělesné potěšení mnohem častěji, než by se mohlo zdát. „Starší lidé jsou dnes mnohem častěji součástí kultury rychlého seznamování a nechráněných intimních vztahů, což mohou podporovat dostupné léky na dysfunkce, soužití v domovech pro seniory a rostoucí používání seznamovacích aplikací pro seniory,“ uvedla ve výše zmíněném časopise výzkumnice Janie Steckenrider.“ Jelikož už nemusejí myslet na nežádoucí těhotenství, méně se v intimních vztazích chrání, a to podle dat vede k většímu počtu onemocnění: „Například výskyt kapavky se v USA u lidí starších padesáti pěti let od roku 2010 zvýšil více než šestinásobně. Podobné trendy lze sledovat i jinde. Zatímco v Británii v letech 2019 až 2023 mírně poklesl počet nových případů kapavky mezi mladými dospělými, u osob starších šedesáti pěti let vzrostl o 31 procent. Tento trend naštěstí neplatí pro virus HIV, jehož výskyt globálně klesá.“
V posteli ale často končí to, co začíná konzumací alkoholu či drog. A i tady jsou dámy a pánové ve věku 55+ na špici mezi konzumenty. Zejména to vynikne ve srovnání s nejmladší generací Z: „Podle průzkumu společnosti Gallup v letech 2003–2023 podíl Američanů a Američanek ve věku 18–34 let, kteří pijí alkohol, klesl ze 72 na 62 procent. Naopak u lidí nad 55 let vzrostl ze 49 na 59 procent. Podle společnosti Global Web Index, která analyzovala spotřební chování téměř půl milionu mladých lidí v pětačtyřiceti zemích, pijí zástupci generace Z alkohol výrazně méně než jejich předchůdci – 37 procent z nich tvrdí, že alkohol vůbec nepijí. Užívání konopí v USA prudce vzrostlo mezi staršími ročníky – což není překvapivé, vzhledem k jeho legalizaci ve většině států a faktu, že generace baby boomers ho hojně užívala v mládí. Ve Španělsku se podíl osob ve věku 55–64 let, které v posledním roce užily kokain, za patnáct let zvýšil na osminásobek,“ píše dál Iva Hadj Moussa.
Významný americký list „The Economist“ dokonce seniory nazval „novou problémovou generací“, která hází za hlavu konvence tak moc, že prudce narůstá počet jejích zástupců ve věznicích. Jak se stalo, že se dámy a pánové 55+ utrhli z řetězu? A jak jsou na tom s různými neřestmi jejich generační souputníci z Česka? Dočtete se na webu Heroine.cz.