E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Neměla bych zhubnout, mami? Svou postavu řeší už pětileté holčičky, říká psycholožka

Už předškoláci a děti z první nebo druhé třídy v dnešní době vnímají ideál krásy a porovnávají se s ním – a to dlouho před tím, než je zasáhnou sociální sítě. „Vidí v animované pohádce štíhlounké krásné princezny a silné mužné hrdiny a všímají si, že oni takoví nejsou,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Radka Kůřilová. Ta se podílela na nové brožurce nejen pro učitele Jak mluvit s dětmi o vzhledu těla, kterou vydává nezisková organizace Moje tělo je moje.

Je rozdíl v tom, jestli mluvíme o těle z hlediska toho, co dokáže, nebo z hlediska toho, jak u toho vypadá, říká psycholožka Radka Kůřilová.Foto: Shutterstock

Lidé mají tendenci komentovat vzhled jiných lidí a děti to samozřejmě vnímají. I jejich tělo se stává předmětem hodnocení, třeba při preventivních prohlídkách, kde se lékař vyjadřuje k tomu, jestli dost vyrostly nebo nepřibraly víc, než by mělo. „Existují děti, které se víc zaměřují na to, jak je ostatní vnímají, hodně naslouchají názorům zvenčí, jsou úzkostnější. A pak tu máme sportovce z odvětví, kde se hodně zdůrazňuje tělo a jeho vzhled, jako je gymnastika, tanec, krasobruslení,“ říká Radka Kůřilová.

V pubertě pak tlak na ten správný tvar a vzhled těla ještě zesílí, často právě kvůli instagramu nebo tiktoku. „Populární jsou takzvaní fitfluenceři, kteří na sítích propagují určitou stravu a pohyb. Sice cílí na dospělé, ale často je sledují puberťáci nebo i mladší děti. Když vidí ženu s vysekanými břišními svaly, tak si nekladou otázky, do jaké míry hraje roli genetika, a nekriticky přijímají představu, že za to může jen cvičení a jídlo. Potřebují dospělého, který s nimi bude reflektovat, že si připadají tlustí, když někoho takového vidí, že se cítí nepříjemně,“ vysvětluje psycholožka.

Mluvit o vzhledu by s dětmi měli umět rodiče, učitelé nebo třeba i vedoucí v zájmových oddílech. Pokud vědí jak na to, mohou dítěti s respektem sdělit třeba i to, že by mu prospělo shodit pár kilogramů. „Důležité je si na povídání udělat čas a jít na to opravdu citlivě. Když chceme, aby se dítě začalo víc hýbat, tak mu to neprezentujeme jako cestu ke zhubnutí, ale k tomu, aby zvládlo víc věcí. Spíš bychom měli zdůrazňovat funkčnost těla a zaměřit se na zdraví, sílu a výkon než na to, že když zhubne, bude lépe vypadat,“ doporučuje.

Jak pomoci dětem, aby dokázaly nalézt zdravý vztah k jídlu? Hrozí dnešním dospívajícím častěji poruchy příjmu potravy? A co to je „pětivteřinové pravidlo“? O tom všem mluví Radka Kůřilová v rozhovoru na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s