Člověk, který spáchá zločin a odsedí si svůj trest ve vězení, se po propuštění ocitne před řadou nových výzev. Jak nesklouznout zpátky? Jak pracovat s pocity viny? Jak o tom mluvit s blízkými? Jak žít dál? Veronika tuhle zkušenost má a dělí se o ni s nebývalou upřímností, protože věří, že její příběh může ostatním pomoct.
Když jsme se domlouvaly na rozhovoru, říkala jste, že vstáváte denně ve dvě ráno. Proč tak brzy?
Prodávám v kantýně tady u nás ve fabrice. Otvíráme v pět, když chodí lidi z noční. A předtím musím obložit housky, ohřát sekanou a párky, osmažit klobásy… Ještě jsem si nezvykla. Nevstává se dobře. Ale je to práce s lidma, mě to baví. Mám je ráda.
Je skvělé, že mám práci, předtím jsem ji dlouho hledala. Problém je, že jsem byla ve výkonu trestu, a když máte zápis v trestním rejstříku, tak se práce blbě hledá. Já měla štěstí i v tom, že jsem kápla na skvělého vedoucího. Řekla jsem mu všechno, tak jak to je. A on to vzal a ještě si ze mě dělá srandu: „Nezabijete mě za to, že vám tady nechám špinavý nádobí, že ne?“
Co se tedy stalo, že to skončilo vězením?
Vezmu to od začátku. Od tří let jsem vyrůstala s maminkou a s nevlastním tátou. Bylo mi asi sedm, narodil se bráška a táta začal pít. Mlátil mamku i mě, já utíkala k babičce, maminčině mámě, ale když babička umřela, neměla jsem kam jít a začala jsem prostě utíkat z domova.
Jak se cítí dítě, které tohle prožívá?
Základní pocit byl bezbrannost. Já jsem se i sebepoškozovala, bylo to uklidňující. Jak jsem dostala špatnou známku ve škole, tak mi táta často nadával: „Ty seš debil, seš k ničemu. Seš kurva jako máma.“ Když jsem viděla svoji krev, uklidnilo mě to, protože jsem se potrestala.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!