V politice Česko zaspalo moderní dobu a poslanci často ani nevědí, jak fungují parlamenty za našimi hranicemi. S takovým dojmem opouštějí sněmovnu poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL) a Martina Ochodnická (TOP 09). Než odejdou, rády by spolu s dalšími kolegyněmi změnily podmínky, které je samotné donutily poslanecké posty opustit: nekonečné opoziční obstrukce, jednání do půlnoci a nepředvídatelnost dění ve sněmovních palácích. I ve vlastních stranách ale těžko hledají podporu.
„Směrem k našemu klubu téma dlouhodobě a otevřeně komunikuji. Velkou míru podpory ale necítím, u kolegů a kolegyň převažuje opatrnost, vyčkávání,“ říká Jílková o neudržitelnosti poslanecké práce pro rodiče, kteří chtějí hrát aktivní a zdravou roli v životech svých dětí. Její slova potvrzuje také Ochodnická: „U nás téma od začátku volebního období přináším hlavně já a je přijímáno podobně vlažně. Jsem v klubu jedinou matkou malých dětí, takže mám s nepředvídatelností jednání logicky největší problém. Je to hodně o osobní zkušenosti,“ uvažuje v dvojrozhovoru pro web Heroine.cz.
„Zaspali jsme. Málokterý poslanec nebo poslankyně ví, jaké jednací řády, nástroje a formy fungování v zahraničních parlamentech existují. Náš největší dluh vůči sněmovně, sobě navzájem i vůči občanům je to, že srovnání se zahraničím aktivně nehledáme a neptáme se, proč se tam některé věci dělají jinak,“ pokračuje poslankyně TOP 09 a bývalá starostka Větrného Jeníkova, podle níž řadu modernizací, s nimiž má naše sněmovna problém, bez potíží zvládl zavést i její někdejší obecní úřad. Má na mysli například sněmovní výbory online a možnost online hlasování, které by ulehčily zákonodárcům z jiných krajů a měst, než je Praha.
„Když chcete být dobrým zaměstnavatelem, musíte svým zaměstnancům vycházet vstříc s jejich potřebami, zejména potřebou péče. Sněmovna vůbec nepočítá s tím, že byste měla o někoho pečovat. Existují přitom opatření, jako třeba možnost předat hlasování jinému členovi či člence sněmovny nebo klouzavý mandát. Věci, které jsou běžné v zahraničí, nejsme schopni do našeho rybníčku vpustit,“ doplňuje Jílková.
Společně s kolegyněmi z dalších stran mají poslankyně v plánu změnit jednací řád sněmovny, který zůstává stejný už od poloviny devadesátých let. Jak podle nich vypadá moderní parlament? V čem Česko zůstává kilometry pozadu za progresivní Kanadou nebo skandinávskými zeměmi? A proč se jejich iniciativy neúčastní žádný muž, přestože ji vehementně podporuje například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)? Přečtěte si celý rozhovor na webu Heroine.cz.