Odchod Markéty Pekarové Adamové z vrcholné politiky vyvolal ve společnosti spekulace o jejím zdraví. Prostředí Poslanecké sněmovny ale opouští hned několik výrazných žen. Nad tím, proč česká politika pořád není pro „ženský“ a proč bychom všichni měli chtít opak, se v komentáři pro web Heroine.cz zamýšlí Gabriela Knížková.
V posledních dnech to vypadá, že Česko zažívá odliv žen v politice. V úterý způsobila rozruch dlouholetá předsedkyně vládní TOP 09 a šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová oznámením o tom, že v podzimních volbách nebude obhajovat poslanecký mandát. Není ale zdaleka sama, o tom, že s jejich kandidaturami už nemáme počítat, dříve informovaly také její stranická kolegyně Martina Ochodnická, poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková nebo pirátka Klára Kocmanová. Nejčerstvěji se možnosti poslancování veřejně vzdala pirátská senátorka Adéla Šípová, která na sociální síti X oznámila – můžete hádat – že nadcházející volební klání nakonec proběhne bez její účasti.
Zástup političek, které usoudily, že na působení ve sněmovně už nemají prostor, vůli a především energii, by v nás měl oprávněně vyvolávat rozčarování a obavy. Je potřeba zdůraznit, že stejně znepokojivou zprávou o stavu české politiky by byl zvýšený počet odcházejících političek z dalších, opozičních stran a hnutí.
Tuzemské politické prostředí je stále vším, jen ne místem, kde můžete svobodně a autenticky vykonávat politickou práci, pokud nejste a) svobodný muž b) muž s přívětivým rodinným zázemím v podobě partnerky, která na oltář vaší služby veřejnosti položí vlastní kariérní rozvoj a ambice.
Pekarová Adamová, která jako důvod svého konce v politice od počátku uvádí především zdravotní důvody, v rozhovoru pro server Seznam Zprávy podotkla, že její zdravotní obtíže patrně souvisejí „se zvýšenou mírou stresu“. „Politika je stresující prostředí samo o sobě a není to zdaleka způsobeno jen nenávistnými projevy, které jsou vůči nám ženám ještě intenzivnější než vůči mužům,“ dodala.
Jenže neúměrné množství nenávisti a osobních útoků je pro ženy v politice smutnou každodenní realitou. Šéfce sněmovny výhružných a násilných vzkazů pravidelně chodily stovky. V prosinci Česká advokátní komora potrestala svého člena, politika Jindřicha Rajchla, za hrozbu likvidací směrem k Pekarové Adamové a k dalším veřejně působícím ženám – ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a předsedkyni Úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové. Za volání po brutálním znásilnění a mučení končící předsedkyně sněmovny pak byla před třemi lety pro změnu stíhána jistá dvaačtyřicetiletá žena.
Je jasné, že člověk zastávající veřejnou funkci musí se značnou mírou potenciální (i poměrně nevybíravé) kritiky počítat. Hrozba sexuálním násilím by ale měla představovat jednoznačnou hranici nepřípustnosti. Podle studie Meziparlamentní unie z roku 2016 má přesto s hrozbou násilím zkušenost 44 procent evropských političek.
Fantazírování nad znásilněním té či oné političky není v Česku jevem nijak ojedinělým a zdaleka se nevztahuje jen k tématu migrace.
Je jasné, že člověk zastávající veřejnou funkci musí se značnou mírou potenciální (i poměrně nevybíravé) kritiky počítat. Hrozba sexuálním násilím by ale měla představovat jednoznačnou hranici nepřípustnosti. Podle studie Meziparlamentní unie z roku 2016 má přesto s hrozbou násilím zkušenost 44 procent evropských političek. V případě Pekarové Adamové, která v souvislosti se svým rozhodnutím na sociálních sítích už několik dní schytává další vlnu útoků (ty ji například osočují z toho, že „jako krysa opouští potápějící se loď“ s odkazem na nízké preference TOP 09) se nabízí srovnání s bývalou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. I ona totiž byla dlouhodobě a systematicky terčem násilí, aby se po odstoupení z funkce debatovalo o tom, jestli svou práci „nevzdala“.
Odchod Ochodnické s Jílkovou představuje jiný frustrující paradox. Dokud ve vysoké politice nebude působit víc žen a aktivních otců, řada (zejména) političek s běžnými a funkčními rodinnými vztahy v ní při jejím současném nastavení nemá šanci dlouhodobě obstát.
K tomu, aby se fungování sněmovny skutečně a trvale proměnilo směrem k větší empatii a rovnosti příležitostí, jsou přitom právě lidé, pro něž není politická funkce jejich jedinou prioritou, klíčoví. Nejen političky a politici, ale především veřejnost, kterou jejich kroky ovlivňují, by takové veřejné zástupce a zástupkyně měla chtít. Jak si ale lidskost a pevné rodinné a přátelské vazby mají zachovat, pokud pravidelně jednají dlouho do noci a prakticky nemají šanci na uspokojivý osobní život?
Například dlouholetý poslanec ODS Marek Benda má jasno – dámy si podle něj mají přestat z rodiny vytvářet svoje „alibi“, jak podotkl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Kdo nezvládá rodinu i sněmovnu, nechť si laskavě srovná priority. Kariérní politik a otec čtyř dětí už bohužel zapomněl doplnit jakýkoliv praktický návod na to, jak to ve skutečnosti udělat, pokud nejen chcete, ale především potřebujete být aktivním pečovatelem či pečovatelkou.
Současná vlna politických derniér mezi ženami nás za takových podmínek nemůže překvapovat. Její důsledky ale mohou být pro genderovou vyváženost v české politice zdrcující. Hrozí totiž, že si nyní mnoho žen vstup do politiky raději předem rozmyslí. Považovat to za jejich osobní selhání by ale byla chyba. Stejně jako z aktuální situace vinit samotné končící političky. K tomu, aby byl tlak nesmírně náročné veřejné funkce – kterou politika jednoznačně je – zvládnutelný, je potřeba hlavně napravit celý systém. I když to lidé, jako je právě poslanec Benda, zatím odmítají vidět.