konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Ženy patří do kuchyně a mají se smát našim vtipům! Proč mladým mužům vadí feminismus

Aktualizováno: 20. červen 2024, 10:18
19. červen 2024
19 475

„Ženy patří k plotně, měly by být hlavně hubené, všude oholené a smát se vtipům mužů.“ „Lidé tmavé pleti jsou hloupí a mimo to i rození kriminálníci.“ „Feminismus napáchal víc škod než užitku.“ To nejsou názory starých bílých mužů, ale chlapců z generace Z na jednom pražském gymnáziu. Názorová propast mezi dospívajícími chlapci a dívkami se čím dál více rozšiřuje. Proč tomu tak je a proč je to problém?

V generaci Z je 16 % chlapců a mužů přesvědčeno, že feminismus napáchal více škody než užitku.Foto: Shutterstock

Zatímco názory mladých žen jsou čím dál liberálnější, mladí muži napříč sociálními skupinami směřují k jakési novodobé verzi konzervativismu. Dokazuje to mimo jiné studie londýnské King’s College z letošního roku. Čtvrtina britských mladíků ve věku 16–29 let podle ní věří, že ženy to mají v životě jednodušší. Bez ohledu na to, že z dat dlouhodobě vyplývá, že ženy jsou častěji obětí sexuálního násilí, vydělávají méně peněz, stojí na nich většina neviditelné práce v domácnosti, méně jsou zvány jako expertky do médií a mohli bychom pokračovat dál. „Je to poprvé v dějinách, kdy máme tak jasně zaznamenaný genderový rozkol a kdy názorová propast mezi mladými muži a ženami roste,“ píše ve svém textu pro web Heroine.cz publicista Kamil Fila. „Každopádně víme, že rozdíly se rapidně navýšily během posledních zhruba pěti let.“

K rozkolu mezi muži a ženami pravděpodobně přispívají i influenceři typu Andrewa Tatea. Ti dospívajícím malují svět, kde ženy jsou zavrženíhodné zlatokopky, které je nutno si podmanit, a muži mají právo stát mimo většinová pravidla a budovat si svůj vlastní hodnotový systém. Tito hlasatelé mužské dominance mívají největší vliv právě na mladé muže. Na západ od Česka jsou to chlapci z etnických menšin. U nás posbíral nový idol dospívajících Filip Turek nejvíc hlasů v oblastech, kde vládne nezaměstnanost, nízké platy a rodiny jsou v nich zatížené exekucemi.

„Toto vše by nemělo být předmětem dehonestace, ale upřímného zájmu celé společnosti. Nemůžeme pouze říct, že mladí muži jsou svedeni na scestí falešnými proroky. I výše jmenovaní a mnozí další influenceři, kteří třeba mluví o rozdílných mužských a ženských energiích a přirozené potřebě mužů po dominanci a žen po podřízenosti, jsou jen opožděnými příznaky krize,“ tvrdí Kamil Fila. Kde jsou ale kořeny této krize, jak o ní přemýšlet a samozřejmě především – jak ji vyřešit? Přečtěte si na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s