Přijďte na den plný rozmazlování, relaxace a zábavy feel good

Kvíz: Plivání do tváře policistům, ryba a jízdní kolo. Otestujte si, jak znáte dějiny západního feminismu

Po většinu západní historie byly ženy diskriminovány v prakticky všech oblastech veřejného a soukromého života. Po staletí například platily aristotelovské představy o ženě coby nedokonalé a deformované verzi muže. S počátkem feministického hnutí se však ženy tvrdě postavily proti hluboce zakořeněným nerovnostem a předsudkům – a za jejich vymýcení řada z nich bojuje dodnes. Znáte dějiny ženského hnutí v Evropě a Spojených státech amerických? Otestujte svoje znalosti v kvízu webu Heroine.cz.

Historii ženského hnutí běžně dělíme na jednotlivá období, která nazýváme „vlnami“. Kdy se tento pojem objevil poprvé?
1/8
Foto: Shutterstock

Podle Organizace Spojených národů zažije na světě jedna ze tří žen během svého života nějakou formu násilí. Denně zemře 830 žen na komplikace spojené s těhotenstvím a s porodem, jimž se dá zabránit. A pokud se nezačneme více snažit, genderové rovnosti na světě podle jejích odhadů dosáhneme nejdříve ke konci 80. let 21. století. Ženy za svá práva dnes přitom aktivně bojují už téměř dvě stě let.

Litují, že se staly matkami. Fotografka sesbírala příběhy žen, kterým mateřství zničilo sny i ambice.

Mateřství

Dějiny ženského hnutí po celém světě jsou dějinami perzekuce a útlaku, ale také obrovské statečnosti a euforie z nabyté svobody. Mnoho bitev, které už se bílým západním feministkám dávno podařilo vyhrát, je navíc pro ženy v jiných částech světa, pro ženy jiných barev pleti, ženy různých náboženských vyznání, stejně jako LGBTQ+ osoby nebo ženy s postižením bytostně a bolestně aktuálních. Dění v Evropě a Spojených státech, například zrušení klíčového rozsudku Roe v. Wade zaručujícího Američankám federální právo na potrat, nám navíc v posledních letech připomíná, že pokrok zdaleka nemusí být lineární a definitivně vyhráno není nikdy.

Abychom se ale jako společnost mohli posouvat směrem k pozitivnějšímu vývoji, měli bychom mimo jiné dobře vědět, z jakých pozic a historických podmínek vycházíme. Ne nadarmo se totiž říká, že kdo nezná vlastní historii a není ochoten se z ní poučit, ten je odsouzen k tomu, ji prožít znovu.

Zajímá vás, jak jste na tom se znalostí feministických dějin (prozatím vynecháváme ty tuzemské)? Otestujte se v našem kvízu! Do komentářů či na našich sociálních sítích nám pak můžete dát vědět, jak jste dopadli.

Popup se zavře za 8s