Když novinářka Veronika Jonášová žila s rodinou pár let v Berlíně, její syn tam navštěvoval víceleté gymnázium. Po přesunu zpět do Česka se vrátil do své původní třídy na základní škole, a čekaly ho tak přijímačky na střední. „Zjistili jsme, že dostat se na gymnázium v Praze je skoro mission impossible,“ popisuje Jonášová.
Chlapec začal chodit na přípravný kurz a spolu s rodiči zvažoval, na kterých gymnáziích by mohl mít největší šanci. Nakonec to ale dopadlo jinak. Na dni otevřených dveří se tehdejší deváťák nadchl pro technické lyceum, kam nakonec v září také nastoupil. U přijímaček měl přitom tolik bodů, že by to bývalo stačilo i na ta zvažovaná gymnázia. Nelituje zpětně své volby? „Kdybych to byla já, bylo by mi to líto. Ale syn je technicky zaměřený a na lyceu se našel. Je tam moc spokojený a to je hlavní,“ dodává Veronika Jonášová.
Poptávka po všeobecném vzdělání mezi žáky i jejich rodiči sílí. Na gymnáziích je už léta zejména ve velkých městech převis. Dobrou alternativou mohou být pro část žáků právě lycea, která kombinují všeobecné i odborné předměty. A jejich počty proto rostou. Ministerstvo školství uvádí, že zatímco v předchozím školním roce tento obor nabízelo 190 škol, v tom aktuálním už jich je 222. Mluvčí ministerstva Tereza Fojtová vysvětluje, že lyceum vyhovuje žákům, kteří jsou sice už v patnácti letech rozhodnutí, jakým směrem se chtějí vydat, ale zároveň vědí, že by rádi ve studiu pokračovali na vyšší odborné nebo vysoké škole.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!