Nakaženým klíšťatům se v Česku líbí a každý rok u nás kvůli tomu přibývá případů borelióz a klíšťových encefalitid. Jak se tato onemocnění projevují, kdy je namístě očkování a jak to vypadá s vakcínou proti borelióze? Odpovídá Miluše Vostradovská, internistka a praktická lékařka Canadian Medical.
Aktuálně se rozbíhá sezona klíšťat, s nimiž se pojí hned dvě závažná onemocnění – klíšťová encefalitida a borelióza. Jaké jsou jejich typické příznaky?
Začnu klíšťovou encefalitidou neboli klíšťovým zánětem mozku. Jedná se o infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. Často probíhá dvoufázově, může se ale projevit jen jedna fáze onemocnění nebo proběhne i bezpříznakově. První stadium obvykle trvá tři až pět dní a pojí se s bolestí svalů, kloubů, zvýšenou teplotou, bolestí hlavy či nechutenstvím. Po několika dnech zlepšení může přijít druhá fáze, a to rozvinutý zánět mozku a mozkových obalů. Objevuje se vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost. Ve vážných případech dochází k obrnám končetinových či dýchacích svalů. Dlouhotrvajícími až trvalými následky mohou být chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění či rovnováhy, deprese, třes nebo obrny svalů končetin.
Jak se tyto projevy léčí?
Léčba je symptomatická, to znamená, že se tlumí jen projevy onemocnění. Podávají se léky proti zvracení, horečce či bolesti a důležitý je klidový režim. V případě parézy neboli ochrnutí nasazujeme vitamin B a rehabilitujeme. Příznivě působí i léčba proti otoku mozku a kortikoidy. Dlouhodobě se pak doporučuje vyhýbat se slunci, delšímu sledování televize a vyšší duševní zátěži.
Jako lékařka začínala u lůžka na interním oddělení, následovala jednotka intenzivní péče a zkušenosti čerpala také v interní, diabetologické a sonografické ambulanci. Posledních patnáct let se věnuje péči o pacienty v ordinaci. V Canadian Medical působí jako internistka a praktická lékařka pro dospělé. Současně je vedoucí lékařkou kliniky Waltrovka.
Před klíšťovou encefalitidou účinně chrání vakcína. V jakém období se ideálně nechat naočkovat a kolik mě to bude stát?
Začít s očkováním můžete prakticky kdykoliv během roku, protože u nás se klíšťata vyskytují vzhledem k mírným zimám více méně celoročně. Člověk však musí počítat s tím, že protilátky se vytvoří až přibližně čtrnáct dní od druhé dávky. Ta se podává v rozmezí jednoho až tří měsíců po první dávce. Od minulého roku je vakcína pro pojištěnce českých zdravotních pojišťoven nad padesát let zdarma, jinak se cena jedné dávky pohybuje kolem tisíce korun. Preventivní očkování se ovšem vyplatí – léčba eventuální klíšťové encefalitidy vyjde daleko dráž.
Je vakcína nějak věkově omezená?
Nikoliv, je určena jak pro děti, tak pro dospělé. U dětí se očkování doporučuje od jednoho roku, horní hranice věku není stanovena.
Když se ještě vrátím k první otázce: jak se pozná borelióza?
Lymská nemoc neboli borelióza je pro změnu infekční bakteriální onemocnění a léčíme ji antibiotiky. Může probíhat až ve třech fázích. Prvotním nejtypičtějším příznakem nákazy, který značně usnadňuje možnost správné diagnózy, je červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte. Někdy ji doprovází horečka, únava, malátnost nebo zvracení. Tato červená skvrna se postupně rozšiřuje, klidně až do velikosti několika desítek centimetrů.
V přibližně 40 % případů se však žádné příznaky projevit nemusí a nemoc přechází do druhé fáze, která se pojí s hůře léčitelnými chronickými obtížemi. To bývá přibližně po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte. Nejpozději po třech měsících odeznívá. Typické jsou pro ni bolesti svalů, kloubů a vznik otoků, zejména kolenního kloubu. Výjimečným příznakem není ani periferní obrna nervů, nejčastěji je postižen nerv lícní. Přechodně může dojít i k zánětu srdečního svalstva. V některých případech nacházíme u pacientů i boreliový lymfocytom, což je drobný fialový uzlíček na pokožce, zejména na bradavce, ušním boltci, lalůčku nebo varlatech.
Poslední stadium se pak projevuje několik měsíců až let po infekci. Mezi příznaky se řadí zánětlivé postižení kůže a její následná atrofie, tedy ztráta kvality, především na dolních končetinách, záněty kloubů a také zánětlivá onemocnění mozku a míchy, srdce nebo oka.
Klíšťata současně přenášejí i jiná onemocnění, která mohou léčbu boreliózy komplikovat.
Soukromé zdravotnické zařízení, které přes dvacet let poskytuje prémiovou lékařskou péči na osmi klinikách v Praze a Brně. Vedle praktických lékařů a pediatrů nabízejí kliniky na čtyřicet specializací a také lůžkovou část se dvěma moderními operačními sály. Od roku 2012 jsou kliniky součástí české zdravotnické skupiny EUC.
Očkovací látka proti borelióze zatím neexistuje. Rýsuje se v tomto ohledu něco nadějného?
Pro psy už vakcína vyvinutá je. Ta lidská se aktuálně nachází ve stadiu testování. Lze tedy předpokládat, že do několika let bude také k dispozici.
Česko se v rámci EU řadí k zemím s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy. Čím to je?
Česká republika je opravdu zemí s nejvyšším výskytem onemocnění. Každoročně je hlášeno několik set případů klíšťové encefalitidy a jejich počet se zvyšuje. Je to dáno zeměpisnou polohou, množstvím listnatých lesů, zelených ploch a tím, že lidé rádi tráví období jara, léta i podzimu na chalupách, v přírodě, chodí na houby… Nakažená klíšťata se nacházejí ve všech krajích republiky a aktivní jsou již od 5 °C, přičemž upřednostňují vlhká místa.
V asi 80 % případů dochází k přenosu infekce kousnutím klíštěte, 20 % případů virové encefalitidy může být způsobeno příjmem syrového kozího, kravského nebo ovčího mléka.
Pomalu se blíží léto a rodinné dovolené. Co si obecně na cestách ohlídat, aby se předešlo zbytečným zdravotním komplikacím?
Vždy je nutné si ověřit, do jak rizikové oblasti jedete. V ekonomicky rozvinutých státech nebývají žádné zásadní problémy spojené s lékařskou péčí a zakoupením léků, ale mimo takové země riziko stoupá. V případě provozování adrenalinových sportů určitě doporučuji se pojistit. A zcela standardní je přibalit si s sebou základní lékové vybavení.
Na co je potřeba myslet, když vyrážím na dovolenou do exotiky?
Důležité je zvážit všechna rizika. Nezapomenout na pojištění. Dále si přes svého praktického lékaře zjistit, zda jsou nutná speciální očkování, a pokud ano, absolvovat je s předstihem, aby byla účinná.
Opět nesmí chybět osobní lékárnička se základními léky na teplotu, bolest hlavy a průjem, včetně jednoho širokospektrálního antibiotika. A samozřejmě dezinfekce, náplasti na drobná poranění. Cestovatelé, kteří dlouhodobě užívají léky, by si je neměli zapomenout vzít v dostatečném množství. Pokud si je berou na palubu letadla, je dobré si pro jistotu od svého lékaře vyžádat v angličtině potvrzení o jejich pravidelném užívání.
Kdo někdy prodělal hluboký zánět žil nebo plicní embolii a chystá se na let delší než šest hodin, měl by to konzultovat se svým praktickým lékařem. V takových případech se předepisují léky na ředění krve.
Jako praktická lékařka se staráte i o tři generace rodin. Co je pro vás klíčové právě v péči o pacienty?
Je to zejména znalost jejich zdravotní anamnézy, znalost případné genetické predispozice, náchylnosti k některým druhům onemocnění, kterým je možné úpravou životosprávy účinně předcházet. A také to znamená vzájemnou důvěru, respekt. Komunikace a akceptování doporučení je pak jednodušší.