„Jako dítě jsem byla spíše zvyklá vidět obezitu u svých prarodičů a starších sousedů, kteří jedli českou kuchyni a pili pivo. Dnes se tento problém posouvá do nižších věkových kategorií," říká Iva Jakubíková, endokrinoložka a diabetoložka z kliniky Canadian Medical, s níž jsme hovořili i o častých obtížích se štítnou žlázou.
Blíží se mi třicítka. Na co bych se měla v péči o zdraví zaměřit?
Většina žen kolem třicátého roku života hodnotí svůj osobní a pracovní život. V dnešní uspěchané době je klíčové zachovat si zejména zdravou mysl a tělo. Umět si na sebe udělat čas, zdravě jíst, mít dostatek fyzické aktivity, ale umět i odpočívat a dbát na kvalitní spánek. Zdravým životním stylem se dá předcházet řadě onemocnění, nicméně je důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékařům, včetně gynekologie. Pakliže žena plánuje graviditu, je vhodné si nechat zkontrolovat funkci štítné žlázy.
Proč zrovna štítnou žlázu?
Choroby štítné žlázy jsou v celé populaci časté, vyskytují se v 5–10 procentech. A ženy jsou jimi ohroženy častěji než muži. V naší zemi je to dáno hlavně deficitem jódu a narůstajícím výskytem autoimunitních onemocnění. A právě neléčené nemoci štítné žlázy mají negativní vliv na průběh těhotenství, zvyšují riziko potratu a dalších komplikací a můžou se podílet na opožděném psychomotorickém vývoji dítěte.
Aktuálně se Česká endokrinologická společnost snaží u pacientek na začátku těhotenství prosadit povinný screening tyreopatií, tedy onemocnění štítné žlázy, a to cestou registrujících gynekologů.
V Canadian Medical se specializuje na péči o dospělé klienty v oboru endokrinologie a diabetologie.
Co tuto nemoc typicky způsobuje?
K poruše funkce štítné žlázy nejčastěji vede tvorba autoprotilátek (aTPO, ATG), které negativně ovlivňují buňky štítné žlázy. Řada žen poté odchází s diagnózou chronické autoimunitní tyreoiditidy a vyžaduje léčbu. Endokrinolog by měl ženy s touto diagnózou poučit, že musí obratem hlásit případné těhotenství, neboť v tomto období dochází ke zvýšené potřebě syntetického hormonu levothyroxinu.
Dá se této diagnóze nějak předcházet, nebo se jedná o dědičnou záležitost?
Autoimunitním onemocněním se moc předcházet nedá, právě chronická autoimunitní tyreoiditida se velmi často dědí, zejména v ženské linii.
Omezuje člověka v běžné činnosti?
Pakliže je funkce štítné žlázy snížená, přistupujeme k substituční léčbě hormony štítné žlázy. Dávka léku závisí na klinickém obrazu a krevních hodnotách. Když se léčba dobře nastaví, nijak to člověka v životě neomezuje, jen nesmí zapomínat brát tabletky.
Ve své praxi se zabýváte také obezitou. Souvisí i ona s onemocněním štítné žlázy, nebo je to mýtus?
Onemocnění štítné žlázy může vést k nárůstu hmotnosti, ale ve valné většině případů se pacient k obezitě propracuje nezdravým životním stylem.
Jak moc váha vypovídá o zdraví jedince?
Každý z nás má své genetické předurčení toho, jak vypadá a na jaké hmotnosti se pohybuje. Boj s obezitou je pro mnohé jedince boj celoživotní, je ale důležité snažit se udržet v dobré fyzické i psychické kondici. Obezita se v tomto století negativně projevuje již v dětském věku, což povede k časnějšímu výskytu civilizačních nemocí v raném dospělém věku.
Soukromé zdravotnické zařízení, které téměř třicet let poskytuje prémiovou lékařskou péči na osmi klinikách v Praze a Brně. Vedle praktických lékařů a pediatrů nabízejí kliniky na čtyřicet specializací a také lůžkovou část se dvěma moderními operačními sály. Od roku 2012 jsou kliniky součástí české zdravotnické skupiny EUC.
Ženy v produktivním věku s nadváhou můžou mít problém otěhotnět a jsou ve vyšším riziku těhotenské cukrovky. Jestliže má tedy dospělý člověk, včetně mladých, tyto potíže, měl by určitě chodit na pravidelné preventivní kontroly k praktickému lékaři. Ten mu může pomoci nebo ho vyslat na obezitologii. Důležitá je ale motivace pacientů.
Jak je na tom česká společnost s nadváhou, potažmo s obezitou? A ženy konkrétně?
Podle posledních celistvých dat Eurostatu z roku 2019 má 53 procent Evropanů vyšší BMI než 25 kg/m2, což znamená, že trpí nadváhou či obezitou. Česká republika se přitom drží na předních příčkách, přičemž naši muži jsou na tom hůře než ženy, a to v poměru 69,8 : 50,6 procenta.
Stav našeho těla se tedy odvíjí pouze od BMI?
Základní propočet body mass indexu (kg/m2 výšky) nám dá vstupní informaci. Nicméně tato hodnota může být zavádějící, například u velmi osvalených jedinců. Taktéž dva pacienti mohou mít stejnou hodnotu BMI, ale rozdílný obsah tělesného tuku, svaloviny, vody, minerálů.
Co nadbytečná kila obvykle způsobuje? Je to přejídání?
Za vznikem obezity stojí řada faktorů, některé jsou ovlivnitelné, zatímco jiné, jako genetika, nikoli. Valná většina jedinců se k obezitě dopracuje nezdravým životním stylem, stresem, sedavým zaměstnáním, nepravidelným příjmem potravy včetně upřednostňování chutných, leč vysokokalorických potravin.
Proč lidé nechávají svou váhu zajít tak daleko? O rizicích spojených s obezitou se přece mluví hodně…
Jako dítě jsem byla spíše zvyklá vidět obezitu u svých prarodičů a starších sousedů, kteří jedli typickou českou kuchyni a pili pivo. V dnešní době se obezita posouvá do nižších věkových kategorií. Povědomí lidí, že je třeba začít s tím něco včas dělat, se ale zlepšuje a jsou otevřenější problémy s hmotností řešit. Na trh navíc přicházejí také účinná antiobezitika, která motivovaným pacientům pod dohledem lékaře mohou pomoci.
Jaká je vaše první rada pro člověka s nadváhou?
Nestydět se za to a zkusit vyhledat odbornou pomoc, včetně praktického lékaře.
Může zhubnout každý, když bude mít pevnou vůli?
Většinou ano, ale je třeba mít reálná očekávání.
Jaký pohyb je pro pacienta s nadváhou nejzdravější?
Základním přirozeným pohybem pro člověka je chůze, která se dá pěkně efektivně zintenzivnit formou Nordic Walking.