konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Klimatické hrdinky

10. září 2024
Napsáno pro CARE

Změna klimatu se týká nás všech. Její dopad na různé země a lidi je ale velmi rozdílný. V oblastech zasažených důsledky klimatické krize jsou to ženy, kdo více hladoví, kdo denně chodí daleko pro vodu a kdo častěji čelí sexualizovanému násilí. Ovšem nestávají se jen pasivními oběťmi. Pouští se do akce. Představujeme klimatické hrdinky.

Febby, ZambieFoto: CARE

Na světě je o desítky milionů více hladových žen a dívek než mužů a chlapců, protože ženy jsou zpravidla ty, které jedí jako poslední. A protože v mnoha částech světa stále vykonávají většinu domácích prací ženy a k tomu patří i zajištění vody, stráví ženy denně celkem 200 milionů hodin chůzí pro vodu. To pro ně znamená více času stráveného osamoceně mimo domov, což zvyšuje riziko, že se stanou oběťmi genderově podmíněného násilí, ale také méně času na školu nebo práci. V Somálsku musí dívky v období sucha chodit pro vodu každý den i sedm hodin, místo aby docházely do školy.

Klimatická změna zhoršuje již existující nerovnosti mezi pohlavími a ohrožuje bezpečnost a práva žen. Například v Bangladéši se v průběhu vln extrémního horka zvýšil počet dětských sňatků až o 50 procent. Jde o nucené sňatky dívek mezi jedenáctým a čtrnáctým rokem.

CARE podporuje ženy na celém světě v boji proti změně klimatu. Jak se tyto ženy dokážou bránit proti klimatickým katastrofám a chránit své rodiny a planetu? Představujeme příběhy výjimečných žen, které bojují za lepší budoucnost.

Febby, Zambie

Padesátiletá matka pěti dětí žije v malé vesnici v jižní provincii Zambie. Febby svou rodinu živí drobným zemědělstvím a zahradnictvím. Dopady klimatické změny v Zambii jsou ale brutální. Extrémně dlouhé sucho střídají záplavy, které berou životy a ničí vesnice a úrodu. „Museli jsme se naučit sázet stromy a pečovat o ně jinak než dříve. Vše musí být odolnější vůči suchu. CARE nám pomohla založit stromovou školku a společně se staráme o sazenice. Krizi překonáme, jen když budeme všichni spolupracovat,“ říká Febby. CARE pomáhá obnovit životní prostředí a zlepšuje živobytí místních obyvatel prostřednictvím zahradničení a spoření.

Perla
Foto: CARE

Perla, Ekvádor

Perle je osm let, žije v komunitě San Isidro a už nyní pomáhá své matce Josselyn. Společně se starají o svůj malý pozemek. „Nejtěžší sklizeň jsou rajčata a nejjednodušší špenát,“ říká Perla a zároveň dodává, že musí hodně pracovat, aby bylo vůbec co sklízet. „To, co tady potřebujeme a co nás také hodně bolí, je, že nemáme moc vody,“ vysvětluje. I když je jí teprve osm, dokáže jasně popsat způsoby, jak se vypořádat se změnou klimatu: „Musíme zasadit více stromů, vyhýbat se chemikáliím a opatrně zacházet se zásobami vody.“

Virginia
Foto: CARE

Virginia, Ekvádor

„Dříve mělo období setí svá data a měsíce. Nyní prší, i když pršet nemá,“ říká sedmapadesátiletá Virginia, matka tří dětí a domorodá farmářka, která se stala klíčovou postavou v boji proti klimatickým změnám ve své komunitě. Tváří v tvář nevyzpytatelným výkyvům počasí, které ohrožují jejich obživu, se ženy rozhodly jednat a Virginia stojí v čele těchto změn. S pomocí CARE založila agroekologickou školu pro ženy a snaží se motivovat a vzdělávat ostatní ženy, aby se adaptovaly na nové podmínky. „Ženy jsou tvůrčí a vůdčí osobnosti, když mají prostor,“ věří Virginia.

Hanh a Phong, Vietnam

Phong žije ve vietnamské provincii Lai Chau se svou sedmičlennou rodinou a pečuje o ni, jak nejlépe dokáže. „Při pěstování rýže není voda na setí, zatímco když přijde čas sklizně, prší až příliš a na sklizeň chybí slunce,“ říká Phong. Sucho a poté extrémní chlad ve Vietnamu způsobily dramatické změny, které ovlivňují každodenní obživu, ale i to, zda se dvanáctiletá Hanh dostane bezpečně do školy. „Cesta do školy vede přes hory a kopce. Je tam hodně vody a bojím se sesuvů půdy,“ popisuje Hanh. Projekt She Grows the Future organizace CARE přináší naději více než 5500 farmářkám, jako je Phong. Učí ženy využívat ekologické zemědělské techniky, které jsou odolnější vůči změnám klimatu. Projekt také hájí práva žen a podporuje rovnost pohlaví.

Hanh a Phong
Sharifa
Foto: CARE

Sharifa, Keňa

Sharifa, která žije v Mandera County, se díky projektu CARE naučila, jak využívat invazivní keř naditec k výrobě dřevěného uhlí a krmiva pro dobytek. Tím nejen přispěla k ochraně životního prostředí, ale také zlepšila ekonomickou situaci své komunity. Tento příběh ukazuje, jak důležité je podporovat ženy ve snaze o udržitelný rozvoj a že mohou být klíčem k řešení globálních problémů.

Další příběhy najdete na webu www.klimatickazmenadiskriminuje.cz. Projekt je realizován za podpory České rozvojové agentury.

Popup se zavře za 8s