přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Originálně a se sociálním přesahem. Statek Apolenka proslavila kefírová zmrzlina

20. září 2023
Napsáno pro Regionální potravinu

Její děda plánoval, že si na důchod koupí čtyři poníky a stroj na zmrzlinu a bude jezdit po poutích. Majitelka farmy Apolenka Diana Houdová sice po poutích nejezdí, zato koní má hned 20 a její kefírová zmrzlina je natolik dobrá, že vyhrála i cenu Regionální potravina Pardubického kraje. „Genetika je mocná,“ směje se.

Zakladatelka statku Diana Houdová Foto: Regionální potravina

Statek Apolenka se nachází v obci Spojil, nedaleko města Pardubice. Svou rozlohou by se dal přirovnat k menším farmám. Co do počtu provozovaných činností by ale mohl směle konkurovat i farmám velkým. Jejich koně pomáhají léčit prostřednictvím hiporehabilitace, provozují vlastní mlékárnu a výrobnu mléčných produktů a bistro Chlívek, kde mohou návštěvníci farmy ochutnat a nakoupit jejich produkty. Kromě toho pořádají parkurové závody, příměstské tábory, vzdělávací programy pro děti a aby toho nebylo málo, nabízejí i ustájení koní. To vše zvládá zakladatelka statku Diana Houdová se svou sestrou a zhruba 40 zaměstnanci. Paní Houdová se stará o provoz a její sestra o administrativu. Když je potřeba, přidají ruku k dílu i jejich děti.

Láska ke koním a lidem

Cesta k dnešnímu statku Apolenka ale nebyla rychlá ani snadná. První myšlenka na podnikání přišla sice už v roce 1999, když Diana Houdová končila střední školu, v organizaci, kterou je dnes, se ale Apolenka vyvíjela zhruba sedm let. „Po střední škole jsem přemýšlela, jakým směrem se vydat dál. Mezi mé největší vášně patřili koně a chuť pomáhat lidem, a tak jsem začala hledat cestu, jak to spojit,“ vzpomíná paní Houdová na prvopočátky svého podnikání.

Regionální potravina

Ministerstvo zemědělství uděluje značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí ve 13 krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců. 

Na začátku se zabývali pouze hiporehabilitací – fyzioterapeutickou metodou, kdy se k léčbě využívá pohybu koně. „Měli jsme tenkrát jednoho velkého koně a jednoho poníka Lotara. Veškerá činnost probíhala na dvoře rodinného domu. Vše přicházelo postupně, přibývali klienti hiporehabilitace, ale bylo málo pracovní síly,“ pokračuje podnikatelka ve vyprávění.

Když v roce 2000 začala být na trhu poptávka po pracovních místech u zvířat pro osoby se zdravotním postižením, měla jasno – bude provozovat chráněnou dílnu. „Poptávka byla i z větších organizací, chodili nám pomáhat i celé skupiny klientů,“ vzpomíná Diana Houdová. Takhle to už prý ale dnes bohužel nefunguje.

V roce 2015 spustili v Apolence vlastní výrobu mléčných produktů. Inspiroval je zájem lidí o kvalitní produkty. „Máme jen pár kraviček a veškeré mléko, které vyprodukují, zpracujeme a výrobky téměř beze zbytku prodáme na farmě,“ vysvětluje Diana Houdová a doufá, že se třeba jejich kapacita časem rozšíří.

Lidé si k nim chodí nejen pro mléko a sýry, ale i kefíry, jogurty či syrovatkové nápoje. Jejich mléko v roce 2019 získalo dokonce ocenění Regionální potravina Pardubického kraje. Tuto značku uděluje Ministerstvo zemědělství nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích.

Žhářství navzdory

V roce 2018 zažili na statku Apolenka nejhorší okamžik ve své historii – jejich usilovné podnikání překazil žhář, který jim zapálil stodolu. Naštěstí pomohli lidé. „Po této události se zvedla obrovská vlna solidarity veřejnosti a nějak jsme se z toho dostali. Přišli jsme ale o velké skladovací prostory a část sociálního zázemí, což nám pořád citelně chybí,“ konstatuje majitelka statku.

Postupem času se statek Apolenka změnil z chráněné dílny na sociální podnik. K dnešnímu dni tam našlo profesní uplatnění okolo 50 osob se zdravotním postižením. „Naši kolegové se zdravotním postižením pomáhají se vším kolem zvířat, údržbou areálu, výrobou mléčných výrobků, úklidem, administrativou a také v bistru Chlívek, které jsme otevřeli v roce 2020 společně i s vysněnou zmrzlinárnou,“ popisuje Diana Houdová a dodává, že na toto samozřejmě navazují zdraví zaměstnanci a systém sociálních služeb provozovaný Apolenkou. Bez provázanosti by to prý totiž rozhodně nešlo. Lidé na statku ale pořád chybí.

Zmrzlina, která uchvátila zákazníky i porotu

Bistro Chlívek je samostatný sociální podnik, na který je Diana Houdová obzvláště pyšná. Občerstvení vzniklo v budově bývalého vepřína – odtud ten název. „Bistro provozujeme teprve krátce, je to ale něco, kde je obrovský potenciál rozvoje, a to nás moc baví,“ říká podnikatelka.

V roce 2015 spustili v Apolence vlastní výrobu mléčných produktůFoto: Regionální potravina

V bistru mohou návštěvníci farmy ochutnat i další chloubu z jejich mlékárenské výroby – Kefírovou zmrzlinu Apolenka. Než se pustili do její výroby, navštívili kurz, na který si rovnou vezli i své komponenty – mléko, kefíry a jogurty. „Když jsme si poprvé na zmrzlinářském kurzu vyrobili naši kefírovou zmrzlinu, seběhl se na ni celý pavilon zmrzlinářů a shodli se na tom, že je to fakt pecka,“ vzpomíná hrdě Diana Houdová.

A že to s tou kefírovou byla opravdu trefa do černého, se Diana Houdová přesvědčila ještě jednou, když za ní o rok později získala ocenění Regionální potravina Pardubického kraje pro rok 2021. „Ocenění Regionální potravina je velmi milá třešnička na dortu. Moc nám v našem podnikání pomohla i reklamní kampaň, která byla v rámci tohoto ocenění realizovaná,“ konstatuje podnikatelka.

Aby výrobek či produkt mohl vyhrát, musí být alfou omega jeho přípravy kvalitní lokální suroviny. Pak už prý záleží na porotě. „Žádný fígl v tom není, buď jim to chutná víc nebo míň,“ odpovídá podnikatelka na otázku, jak se jim to povedlo.

Pochvalu si podle ní ale zaslouží jistě všichni lokální producenti, kteří se snaží dělat kvalitní produkty, ne jenom ti s oceněním a odkazuje se na úroveň kvality potravin v marketech, která není vždy ideální. Na druhou stranu už nějakou dobu pozoruje velkou pozitivní změnu v myšlení lidí. „Spousta lidí už opravdu kouká, kde nakupuje a co jí,“ neskrývá svou radost podnikatelka.

Plánů do budoucna mají na statku Apolenka dost, zatím si je ale chtějí nechat pro sebe. Co kdyby náhodou…„Víte, jak to je - člověk míní a pán Bůh mění… Takže uvidíme,“ nechává Diana Houdová tuto kapitolu otevřenou.

Popup se zavře za 8s