Jako matka dvou dětí a samoživitelka žijící na venkově se často ocitám v situacích, kdy musím plnohodnotně pracovat prakticky odkudkoliv. Proto jsem uvítala příležitost otestovat nový Galaxy Tab S10 Ultra, větší ze dvou představitelů desáté generace tabletů od Samsungu, které sází na širokou podporu umělé inteligence.
Ke svému každodennímu životu nutně potřebuji kvalitní, a hlavně přenosný počítač. Sama vychovávám dvě dcery, přičemž se živím editováním a psaním článků. Denně pendluji mezi dvěma školami, nejrůznějšími dětskými kroužky a pracovním stolem doma. Občas vyrazit do redakce či nabrat zajímavý rozhovor. Dávno jsem se naučila pracovat téměř kdekoliv – v autě, zatímco dcery jezdí na koních, v čekárnách u lékařů, na chodbách sokoloven, na lavičkách v parcích… V posledních týdnech se mnou takto cestuje i nový tablet Galaxy Tab S10 Ultra, který jsem dostala za úkol otestovat.
Budu-li vycházet z ceny – základní model s Wi-Fi připojením a pamětí 256 GB stojí 32 999 Kč (přičemž lze využít bonus ve výši 5000 Kč za výkup starého tabletu, telefonu či chytrých hodinek) – mělo by se jednat o nadprůměrný přístroj. Často zmiňovaný jako konkurent iPadů. Jsem tedy opravdu zvědavá, jak se mi s ním bude pracovat.
Nesdělím vám mnoho o hardwaru, operačním systému ani výkonosti procesoru. Na to jsou jiní recenzenti. Můj pohled je spíše praktický. Pohled každodenní uživatelky, která se neobejde bez spolehlivého přenosného počítače, na kterém edituje a píše, jehož prostřednictvím komunikuje s kolegy a respondenty a při vzácných chvílích volna si ráda pustí dobrý film. Co se mého běžného pracovního procesu týče, „jedu“ během testování, jak jsem zvyklá. Nechybí mi tu žádná z funkcí, kterou nabízí můj běžný notebook, což se dalo čekat. Je tu ale řada prvků navíc, které mi práci usnadňují, otevírají nové možnosti, nebo mě zkrátka jen baví. Na ty se tedy zaměřím.
Zprovoznit zařízení a potřebné funkce mi naštěstí trvalo jen pár desítek minut, a to včetně zkopírování aplikací z mobilního telefonu – mám Samsung Galaxy Z Flip6 – pomocí funkce Smart Switch. Tablet se s mým telefonem dokonale synchronizoval, což mi umožnilo rychle mezi zařízeními přepínat a mít v obou přístrojích vše potřebné. Není problém při práci například vyřizovat SMS či chatovat přímo na tabletu, aniž bych vzala mobil do ruky.
Široké spektrum funkcí Galaxy AI, včetně textového a poznámkového asistenta, AI kreslení či asistenta fotografií, podporuje také nové stylové véčko Samsung Galaxy Z Flip6. Ve složeném stavu se hravě vejde i do malého příručního zavazadla či třeba kapsy běžeckých kalhot. Telefon zároveň disponuje vnějším displejem, na kterém vyřídíte běžnou agendu bez nutnosti véčko otevírat. Mezi jeho přednosti patří také kvalitní fotoaparát či kompletní voděodolnost.
Tyhle „instalační“ fáze nemám ráda, respektive nemám na ně čas, takže za mě určitě palec na horu za rychlost a intuitivnost tohoto procesu. Nastavila jsem si, aby mě tablet poznal, čímž mi pro další práci s ním odpadá nutnost odemykat obrazovku. Maličkost, ale potěší. Vedle klasického pinu je dále možné se přihlašovat (ale také třeba autorizovat příkazy v bankovních aplikacích atd.) i pomocí otisku prstu.
Spolu s tabletem jsem obdržela také pouzdro s klávesnicí. Ohnutím zadní strany pouzdra vznikne opora pro obrazovku. „Takže z toho mám obyčejný notebook,“ říkám si v první chvíli. Velmi rychle ale objevuji značné rozdíly – spočívají především v pohodlí, které poskytuje dotykový displej, potažmo dotykové pero S pen. Oproti situacím, kdy mimo svůj pracovní stůl obvykle netahám s sebou myš a mívám tedy k dispozici pouze klávesnici a touchpad notebooku, je to citelná změna. Praktický S pen nejenže nahradí funkce myši, ale je jakýmsi prodloužením vaší vlastní ruky. Umožňuje přesně zacílit na konkrétní ikony nebo jiné prvky na obrazovce, dají se s ním ale také vpisovat poznámky nebo třeba kroužkovat chyby v textu, podobně jako byste pracovali s propiskou a papírem.
Jeden příklad za všechny: Tradičně někam spěchám a mám rychle zkontrolovat článek. Nepotřebuju tentokrát ani klávesnici. Soubor si otevřu, pomocí S pen zakroužkuju chyby, připíšu „ručně“ dvě poznámky a odesílám příslušnému redaktorovi. Takto rychlá akce by s mým klasickým notebookem opravdu nebyla možná. S Pen navíc nabízí specifické funkce, jako je ovládání gesty či okamžitý přístup k asistenční službě Galaxy AI bez nutnosti vstupu do menu.
Oceňuji také dostatečně velkou obrazovku (14,6 palců) v kombinaci s vyspělou antireflexní technologií, díky které na texty skvěle vidím „i v terénu“. A nemůžu nezmínit, že se tablet kompletně nabije zhruba za hodinu a půl a další přísun energie potřebuje třeba až po deseti hodinách práce.
Napříč předinstalovanými aplikacemi jsou umístěny funkce Galaxy AI. Cesta k nim vede přes ikony „s hvězdičkami“. Jedna z nich se nachází i přímo na klávesnici a umožňuje spojit se s virtuální asistentkou Bixby či spustit aplikaci Google Gemini.
Zejména při editování článků, které zahrnuje ověřování informací, se mi hodí funkce inteligentního vyhledávání. Stačí konkrétní pasáž či pojem označit a v okamžiku máte k dispozici relevantní odkazy. Díky funkci Circle to Search lze také pomocí dotykového pera zakroužkovat jakýkoli obsah na displeji a Google o něm opět okamžitě vyhledá potřebné informace, ať už o textu obrázku či videu. Nově je v nabídce dokonce i řešení fyzikálních nebo matematických rovnic a úkolů.
Fajn pomocníkem je AI rovněž v aplikaci Notes, kam si zaznamenávám zadání článků či zápisky z porad. Ty lze pomocí Poznámkového asistenta rychle shrnout, formátovat, a jsou-li psané ručně (pomocí S pen), tak i převést do digitální podoby.
Nejrůznější „triky“ umí také Asistent fotografií. Z pracovního hlediska už jsem například zužitkovala možnost odstranit ze snímku předmět, který se nám tam pro potřeby článku nehodil. Pomocí tohoto asistenta se dá i skvěle vyblbnout. Fotografie – které jde samozřejmě nafotit i přímo tabletem – lze přetvářet v umělecká díla, do kreslených či 3D podob, což nadchlo především mé dcery, podobně jako AI kreslení, jehož pomocí si ta mladší mimo jiné vytvořila vtipnou pozvánku na svou narozeninovou oslavu.
Podobných „kousků“ umí umělá inteligence v tabletu mnohem víc a zdaleka tedy neusnadňují jen pracovní úkoly. Zmínila bych například funkci Spisovatel, kterou poctivě otestovala má starší – 14letá dcera, která je na rozdíl ode mě dost zapálená do sociálních sítí. Spisovatel totiž třeba právě pro příspěvky na ně navrhuje formulace na základě klíčových slov, přičemž je schopen pracovat s vaším osobním stylem komunikace na základě předchozích příspěvků. Podobně jde tuto funkci využít třeba i pro e-mailovou komunikaci.
Mladší dcerka si zase kromě zmíněného AI kreslení užívala hraní her, které se jí díky dotykovému displeji dobře ovládaly. Celkově se holky shodly, „že tablet nemám vracet“, do čehož se mi popravdě také příliš nechce. Galaxy Tab S10 Ultra je totiž nejen praktickým pomocníkem při každodenní práci odkudkoliv, ale dá se s ním užít i obrovské množství zábavy v duchu nejnovějších technologických trendů.