Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Žena, která vytrolila Trumpa milosrdenstvím. Pokorná žádost biskupky nového prezidenta zcela vykolejila

Biskupka americké episkopální církve Mariann Edgar Budde požádala při inaugurační bohoslužbě Donalda Trumpa o soucit s Američany, kteří mají po jeho zvolení obavy - konkrétně s menšinami a imigranty. Prezident ji následně označil za „radikálně levicovou a jeho tvrdou odpůrkyni," dodal, že její tón byl odporný" a požadoval omluvu. Zmatení byli po projevu i zástupci některých konzervativních médií. Nad tím, proč projev dodnes rozdmýchává emoce a proč jeho obsah ještě bude důležitý, se v komentáři pro Heroine.cz zamýšlí Michaela Otterová.

Biskupka Mariann Budde Foto: By NASA/Paul Alers, Wikimedia

Mt 7, 24-29

„A tak každý, kdo slyší tato má slova a plní je, bude podoben rozvážnému muži, který postavil svůj dům na skále. Tu spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a vrhly se na ten dům; ale nepadl, neboť měl základy na skále. Ale každý, kdo slyší tato má slova a neplní je, bude podoben muži bláznivému, který postavil svůj dům na písku. A spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a obořily se na ten dům; a padl, a jeho pád byl veliký.“ Když Ježíš dokončil tato slova, zástupy žasly nad jeho učením; neboť je učil jako ten, kdo má moc, a ne jako jejich zákoníci.

Mariann Budde je na první pohled nenápadná žena, působící jako biskupka Washingtonské diecéze. V roce 2020 zkritizovala tehdejšího prezidenta Trumpa za to, že si před jejím kostelem pořídil propagační foto s Biblí poté, co policejní jednotky rozehnaly pokojné protesty na paměť George Floyda. Symboly náboženství podle ní zneužil pro politické účely, navíc v rozporu s Ježíšovými slovy.

Světová média jí však větší prostor věnovala až v souvislosti s nedávnou „mezináboženskou národní modlitební bohoslužbou“. Tato tradiční akce probíhá ve Spojených státech u příležitosti inaugurace prezidentů již od roku 1933. Ptát se, proč tomu tak je, by bylo stejně neplodné, jako se ptát, proč tomu tak třeba ve Francii není. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Americkou tradici zatím dodrželi všichni prezidenti, kteří do úřadu nastoupili. Ostatně jde o celkem „bohulibý“ koncept: na akci současně vystupují představitelé katolické, episkopální, metodistické a baptistické církve, jakož i zástupci mormonů, hinduistů, buddhistů, rabíni či imámové. Tím dávají mimo jiné různým fanatikům ve svých řadách najevo, že spolu je možné vycházet.

Samotná Mariann Budde není v této záležitosti žádným nováčkem – již před dvanácti lety měla během inaugurační bohoslužby na starost úvodní pozdravy. Zatímco tehdy vítala Baracka Obamu, o čtyři roky později už adresovala svou zdravici Donaldu Trumpovi při jeho prezidenské premiéře. Letos pak připadl Budde úkol přednést samotné kázání. Toto rozhodnutí padlo mimochodem ještě dříve, než se konaly volby. A přestože biskupka z jejich výsledku patrně nejásala, z kázání se nevyvlékla. Snad proto, že z hlediska věčnosti nehraje až tak velkou roli, koho si občané Spojených států zvolí na další čtyři roky. A dostaví-li se nový prezident do kostela, proč to ignorovat.

Za základ kázání si vzala Podobenství o dvou stavitelích, kterým se uzavírá Ježíšovo Kázání na hoře. To představuje jakousi tresť celého křesťanství. Vzhledem k celonárodnímu charakteru bohoslužby i Trumpově developerské minulosti si nemohla vybrat lépe. Klidným hlasem a vlídnými slovy ho konfrontovala s jádrem křesťanské víry. Vyzývala k jednotě i přes odlišné názory, protože „bez jednoty stavíme svůj národní dům na písku“. Jako vzor uvedla záchranáře, kteří se obětí přírodních pohrom také neptají, koho volily v minulých volbách nebo jaký mají názor na ten či onen problém. Kýženou jednotu národa postavila na trojí základ: na respektu k lidské důstojnosti, na čestnosti a na pokoře. Politický slovník se v její řeči organicky prolínal s tím náboženským, což byl asi nejvíce matoucí moment pro ty, kdo si přišli vyslechnout abstraktní zbožné fráze. Přitom to nebyl projev aktivistky, která chce mermomocí způsobit skandál, ale apel duchovního člověka, který se na jednu stranu cítí pevně ukotvený („jsem člověk víry, obklopený lidmi víry“) a na druhou stranu si o sobě nedělá iluze („všichni jsme lidé, schopní dobrého i zlého“).

Trumpovi příznivci v MAGA čepicích v New Yorku. Fotografie je z října letošního roku.
Foto: Shutterstock

Chlapi? Ne, děkujeme. Američanky po volbách rezignují na vztahy s muži, inspirovalo je jihokorejské hnutí

Komentář

Překvapivý a nejvíce přetřásaný moment přišel v závěru, kdy se obrátila přímo na staronového prezidenta se slovy: „Ve jménu našeho Boha Vás žádám o milosrdenství vůči lidem v naší zemi, kteří jsou teď vyděšení.“ Tahle věta měla pádnost kladiva, protože s pokornou žádostí o milosrdenství se Trump nesetkal ani na předvolebních shromážděních, ani v debatách s oponenty. Dvojkombinace poníženosti a požadavku ho natolik vyhodila z konceptu, že po biskupce dokonce požadoval omluvu. Podle jeho slov neodvedla dobrou práci, zbytek mu připadal nudný a neinspirativní. Také komentátoři na Fox News neskrývali pohoršení, že biskupka své kázání (sermon) pojala jako kázání (lecture). Jako by je šokovalo, že náboženství hodlá promlouvat člověku do duše. Přitom zrovna tohle kázaní bylo velmi krotké a svým způsobem konzervativní – nevyzývalo k žádným převratům ani protestům, prostě jen šlo na dřeň. Teprve nepřiměřené reakce politiků ukázaly, že se jím cítili vytroleni.

Ve výsledku se vlastně nic nestalo. Viceprezident JD Vance si neposypal hlavu popelem a první dáma Melania neroztrhla své roucho. Donald Trump se pustil do úřadování a nezdá se, že by si počínal milosrdněji než dříve. Mariann Budde si patrně začala připravovat další kázání. Avšak ti, kdo neztrácejí (politickou) víru, opouštěli tuto bohoslužbu s novou nadějí. Což znamená, že navzdory prezidentově feedbacku Budde odvedla svou práci náramně dobře.

Popup se zavře za 8s