přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Znásilňoval podřízené a šířil strach. Případ magnáta Al-Fayeda připomíná Weinsteinovu pyramidu šikany

20. září 2024
74 433

Z prodavače limonád se vypracoval na podnikatele, jehož syn měl vztah s britskou princeznou. Mohamed Al-Fayed dokázal v životě vystoupat vysoko, za sebou ale nechal desítky žen, které měl sexuálně obtěžovat a znásilňovat. Rozsah údajného počínání muže, který mohl být tchánem princezny Diany, odhaluje nový dokument BBC – a kdokoliv, kdo jen trochu sledoval průběh hnutí Me Too, v něm rozpozná známé schéma. O tom, proč bychom o kauze Al-Fayeda měli mluvit i po jeho smrti, píše v komentáři pro web Heroine.cz Gabriela Knížková.

Podnikatel a bývalý majitel obchodního domu Harrods Mohamed Al-Fayed zemřel loni v září. O všem, co měly zažívat jeho oběti, se díky dokumentu BBC dozvídáme až nyní.Foto: Profimedia

„Pamatuju si, že jsem na sobě cítila jeho tělo, celou váhu jeho těla. Slyšela jsem ho, jak dělal… ty zvuky. A ve svojí hlavě jsem zmizela někam jinam.“ Těmito slovy popsala žena, která si říká Rachel, jeden z nejhorších večerů jejího života. Odehrál se v luxusním bytě v londýnské ulici Park Lane, který patřil někdejšímu majiteli slavného obchodního domu Harrods, Mohamedu Al-Fayedovi. V novém dokumentu s názvem Al-Fayed: Predator at Harrods, který ve čtvrtek uvedla britská zpravodajská stanice BBC, se více než dvacet žen svěřuje s mrazivými zkušenostmi se sexuálním násilím ze strany zesnulého magnáta.

Otec filmového producenta a obchodníka Dodiho Al-Fayeda, jenž zemřel při automobilové nehodě společně s princeznou Dianou, byl prvním mužem Harrods mezi lety 1984 a 2010 – pod pozlátkem oblíbeného cíle turistů i Britů z vyšších tříd se ale roky skrývala atmosféra strachu a sexuálního obtěžování. „Bylo evidentní, že to nechci. Neměl můj konsent. Jen jsem chtěla, aby to už skončilo,“ vybavuje si s třesoucím se hlasem další z žen, které měl Al-Fayed znásilnit.

Jiná oběť podle svých slov ještě nebyla plnoletá, když ji šéf Harrods napadl. „Mohamed Al-Fayed byl monstrum, sexuální predátor bez morálního kompasu. Všichni jsme se ho báli, aktivně kolem sebe budoval atmosféru strachu. Když vám řekl, ať skočíte, zeptali jste se, jak vysoko,“ zdůrazňuje dnes dospělá žena ve snímku a dodává, že se zaměstnanci a zaměstnankyněmi podniku nakládal majitel jako se svými hračkami. K napadením docházelo nejen v bytě, ale také v prostorách kanceláří obchodního domu nebo na zahraničních cestách do Paříže, kde Al-Fayed vlastnil hotel Ritz a bývalé sídlo Eduarda VIII. a jeho ženy Wallis Simpson. V rámci firmy bylo počínání Al-Fayeda známé a podle BBC se dřívější vedení Harrods (od roku 2010 drží značku katarský fond QIA) snažilo případ ututlat.

Promluvit, odsoudit, uzdravovat se

Al-Fayed se široké veřejnosti ve Spojeném království, ale třeba i v Česku, před nedávnem připomněl skrze čtvrtou řadu oblíbeného seriálového dramatu Netflixu Koruna. Vystupuje v ní jako manipulativní, ale nakonec přece jen možná pochopitelný muž, který se nechává unést ambicemi na propojení s královskou rodinou, aby tím nakonec způsobil definitivní zničení té vlastní. Skutečný Al-Fayed ale podle výpovědí napadených žen, jichž bylo podle BBC ve skutečnosti patrně ještě mnohem víc, přesně kopíruje prototyp mocného predátora, jenž dokáže prostřednictvím systematického vydírání a vyhrožování roky umlčovat celé zástupy obětí, jejich rodin i spolupracovníků.

I v současnosti se totiž ve společnosti stále drží zakořeněný stereotyp dominantního muže, který si zkrátka bere, co se mu zlíbí, a ostatní ho za to mají obdivovat.

Při stále se opakujících příbězích o tom, jak si Al-Fayed své zaměstnankyně zval večer do bytu na povinné „pracovní schůzky“, aby se před nimi následně objevil oblečený jen do saténového županu, si navíc nelze nevybavit kauzu Harveyho Weinsteina. Velmi podobně totiž vypadal jeho modus operandi. Jasné paralely mezi Al-Fayedem a Weinsteinem při bližším pohledu ostatně vyvstávají všude možně: jsou v dohodách o mlčenlivosti, které oběti pod tlakem podepisovaly, ve finančních obnosech sloužících jako „náhubek“ pro všechny, kdo by mohli o dění pod pokličkou promluvit, ve slovním spojení „veřejné tajemství“ a v řadě sabotovaných pokusů vynést utajované chování na světlo. Tomuto modelu ostatně odpovídají také další známí aktéři Me Too.

V případě Al-Fayeda se pomyslná hráz strachu definitivně prolomila až poté, co byznysmen loni ve věku 94 let zemřel. To, že je oběť schopná svoje trauma vylíčit nahlas až poté, co je fakticky nebo pocitově mimo pachatelův dosah, ostatně není nijak neobvyklé. Vyvstává tak otázka, o kolika podobných kauzách se v budoucnu ještě dozvíme – a pravděpodobně jich nebude málo. I v současnosti se totiž ve společnosti stále drží zakořeněný stereotyp dominantního muže, který si zkrátka bere, co se mu zlíbí, a ostatní ho za to mají obdivovat. K tomu, abychom do budoucna nemuseli přihlížet, je tak mimo jiné potřeba o těchto případech mluvit a jasně se vůči nim vymezit i přesto, že se násilník odhalení svého počínání nedožil.

Zatímco uvězněného filmového producenta čeká za dva měsíce obnovený soudní proces (o tom, co zrušení jednoho z klíčových rozsudků v rámci hnutí Me Too znamená pro Weinsteina i jeho oběti, jsme dříve psali na webu Heroine.cz), Al-Fayed se už ze svých činů zpovídat nebude. To ale neznamená, že se spravedlnosti nemohou dočkat jeho oběti, například v podobě finančního odškodnění. O něj se teď snaží právní zastoupení několika z přeživších žen – a zdá se, že noví majitelé Harrods jsou mu otevřeni. Ještě mnohem důležitější než peníze je teď ale především uzdravující vědomí toho, že jejich traumatům po letech někdo naslouchá – a konečně je bere vážně.

Popup se zavře za 8s