Městská policie Praha se na svých sociálních sítích pomocí série misogynních kreslených vtípků trochu utrhla ze řetězu – a světě div se, nikdo se nesmál. Její bezbřehý primitivismus totiž musel zarazit i ostřílené milovníky trapnosti. O tom, proč máme (nejen) jako feministky dovoleno se nesmát, píše v komentáři pro web Heroine.cz Gabriela Knížková.
Mají feministky a feministi smysl pro humor? Tato otázka v Česku velmi trápí zejména milovníky a milovnice „starého dobrého“ šovinismu ve vyšeptalé domácí verzi. Dnes už se nemůže nic říct, nikdo se sobě neumí zasmát, všichni se berou tak vážně, stýskají si především na sociálních sítích. Bohužel už si tito lidé často nezvládnou všimnout, že jejich zase a znova omílané bonmoty mimo vlastní bublinu místo smíchu vyvolávají především blahosklonný, útrpný úsměv. Pražské městské policii se tento týden podařilo přesně takovou situaci dokonale ilustrovat – a bezděčně tak mnohým pomoct k uvědomění, že hloupé řeči a předsudky není nikdo z nás nucen ve jménu nevinné „legrácky“ jen tak přejít.
Na sociálních sítích strážníků se s novým rokem objevila série údajně žoviálních kresbiček – na jedné z nich mlátí policista bránící se pár, konkrétněji vyobrazenou ženu, s popiskem „Tady máš taky jednu, ať je to pěkně genderově vyvážený“. Na další malůvce jeho kolega pokutuje muže a silnější ženu, která „blokuje celý chodník“. Za příspěvky si policie následně vysloužila slušnou a oprávněnou nálož kritiky. Poté, co měšťáci zřejmě s udivením zjistili, že tím svoje sledující nejen nepobavili, ale přinutili kolektivně zvednout obočí, kresby stáhli s tím, že se snaha o odlehčení „zjevně nepovedla“.
Mluvčí strážníků Irena Seifertová pro Deník N objasnila, že píárový přešlap má na svědomí jeden z jejích kolegů, který přihlouplé ilustrace na Facebook policie „udělal bezplatně“. To jen, kdybyste si náhodou mysleli, že se v celé situaci skutečně žádný důvod pro zasmání nenajde. Není nad ostudu zadarmo.
Teď vážně – skutečně policie očekávala jakýkoliv jiný výsledek? Nejen, že si z pozice ochránců a ochránkyň veřejného pořádku zcela nepokrytě kopla do žen s pomocí dávky misogynie, násilí a pořádné porce body shamingu, udělala to navíc tím nejhloupějším možným způsobem. Jistě, humor v jistých situacích může být příkrý, pokud není vyloženě zlomyslný, nebezpečný a odpovídá náladě a vkusu jeho obecenstva – nejspíš se ale shodneme na tom, že jako takový nemá tvořit součást oficiální prezentace jakékoliv instituce, která tu má z principu být pro celou škálu obyvatel.
Nejsme naštvané, protože se neumíme zasmát. Nejsme vyprovokované, protože nám to policie ‚nandala'. Nejsme fúrie, co nechápou legraci. Jsme zkrátka bytostně unavené z toho, jak se lidská malost, hloupost a nenávist ve své nejjednodušší podobě stále dokola maskuje za záminku k veselí.
Jenže příspěvky z dílny městské policie takové ani nejsou. Ničím neprovokují, nešlapou na kuří oko tím, že bych v nich mohl být osten pravdy, jak by někteří staromilci zmiňovaní v prvním odstavci tohoto komentáře v podobných situacích rádi argumentovali spolu s řečmi o domnělé cenzuře. Místo toho jsou jen ukázkou nekonečné omezenosti a primitivismu jejich autora. Nejsme naštvané, protože se neumíme zasmát. Nejsme vyprovokované, protože nám to policie „nandala“. Nejsme fúrie, co nechápou legraci. Jsme zkrátka bytostně unavené z toho, jak se lidská malost, hloupost a nenávist ve své nejjednodušší podobě stále dokola maskuje za záminku k veselí.
Protože všude kolem se to jen hemží lednovými předsevzetími, přidávám na konec jedno své osobní a osvobozující, k jehož dodržování směle vyzývám i vás – nemusíte se něčemu zasmát, pokud vám do smíchu není, jen abyste nebyla za „trapnou feministku“. Můžete se naopak klidně ozvat a dát autorovi vtipu najevo, že je úplně mimo. A zdaleka to neplatí jen na stránce městské policie.