Přijďte na den plný rozmazlování, relaxace a zábavy feel good

Jak se z odvážné novinky stala tichá revoluce

09. prosinec 2024

Loni na podzim přivezla v kufru svého auta Lilia Khousnoutdinova do Fakultní nemocnice v Ostravě první porodní gauč. Tehdy na něj mnozí nahlíželi jako na možná zbytečný experiment, podobně jako u mnoha jiných inovací, které mají primárně zvýšit komfort rodící ženy. Dnes má porodní gauče více než polovina českých porodnic, šest porodnic na Slovensku, jedna v Polsku a pět fakult zdravotnických studií.

Foto: NF Propolis33

Jak se z inovativního nápadu podařilo vytvořit malou revoluci? Bylo to kombinované úsilí žen – porodních asistentek a rodiček v čele s Nadačním fondem Propolis33, za podpory lékařů, kteří ve své praxi dávají ženu na první místo v čele s FN Ostrava, kdy společně dokázali vytvořit nový trend takzvaně na zelené louce.

Co všechno dokáže porodní gauč? Podpoří ženu v tom, aby rodila v prospěšnějších porodních polohách, tedy pomáhá porod potenciálně urychlit, usnadnit a snížit míru poranění a pravděpodobnost nutnosti intervencí. Také šetří porodním asistentkám záda a kolena, dává prostor otci, aby se stal aktivnější součástí celého porodního děje, prostor pro nerušený bonding a také jinou platformu pro vztah mezi zdravotníkem a ženou.

Zní to až neuvěřitelně – kus nábytku, který připomíná kostky z Ikey, může skutečně přispět na tolika různých rovinách k tomu, aby se porod víc vrátil do rukou žen samotných, aby se rodící žena a její rodina postavily zpět do středu celého porodního procesu a také, aby porodní pokoje víc odpovídaly sloganu, který zde už desítky let používáme, a to: V porodnici jako doma.

Slovy docenta Ondřeje Šimetky, který s nápadem pořídit do Česka první porodní gauč kdysi přišel za Nadačním fondem Propolis: „Všechny tyto praktické funkce jsou důležité, ale ve finále je porodnický gauč především symbolem." Symbolem toho, že pracoviště je ochotné vycházet vstříc rodícím ženám. Toho, že je zde připravenost personálu ženám naslouchat a dávat jejich potřeby do centra pozornosti, symbol moderního, laskavého, respektujícího a samozřejmě odborně špičkového porodnictví.

Na porodu prostě záleží

V České republice máme obrovské štěstí, že co se týká mateřské i novorozenecké úmrtnosti, patříme k absolutní světové špičce. Následně logicky přichází otázka, co víc můžeme dělat v těch dalších rovinách. Ve chvíli, kdy víme, že je dobře postaráno o otázky života a smrti a patologie, začínáme se dál ptát, zdali nemocniční prostředí poskytuje maximum podpory i pro zdravé těhotné s nekomplikovaným porodem.

Přirozené potřeby rodící ženy totiž nejsou nijak složité, ale často bývají v rozporu s tím, co v nemocničním prostředí potkáváme. Potřeba přítmí, soukromí, klidu, toho, že porodní proces není narušován zbytečnými dotazy ani střídajícím se personálem, pocit bezpečí a důvěry, které se nejlépe vybudují právě v rámci kontinuální péče jednoho zdravotníka, v tomto případě porodní asistentky. A také samozřejmě možnost smysluplné přítomnosti milujících osob, ke kterým má žena blízký vztah – manžel, dula, rodinní příslušníci.

Porodní gauč LINDUFoto: NF Propolis33

To, co podpoří jednoduchý průběh zdravého porodu, jsou často polohy, které jsou intuitivní, ale vesměs nekomfortní na porodním lůžku. Právě proto ženy často rodí na žíněnce, snaží se kreativně využívat nemocniční židle, případně i pomůcky typu balón anebo závěsné systémy, jsou-li k dispozici. Porodní gauč nedělá nic víc než to, že ženám vytváří prostor, kde můžou jednoduše a komfortně dělat to, co je pro ně v tu chvíli nejvíc podporující – překlánět se, opírat se ve stoje, dřepět, zapírat se v nejrůznějších asymetrických polohách nebo spočívat na boku. Poskytuje též prostor pro spočinutí v náruči manžela – vsedě, vleže. Při jeho používání žena nepotřebuje žádné znalosti pro složité ovládání tlačítek nebo mechanických součástek. Polštáře si žena dle potřeby může naházet sama a vytvořit si tak svoje dokonalé hnízdo, které v tu chvíli potřebuje.

Zdravotnictví se v dnešní době často uchyluje k vrcholům technologických pokroků, což má zcela jistě své místo v případě komplikací. Porod je však nejen medicínskou událostí, ale ve své fyziologické podobě především událostí intimní, rodinnou a též pro ženu naprosto klíčovou v tom, zdali ho prožije jako důkaz vlastní vnitřní síly a schopnosti, nebo zdali z něj odejde s pocitem bezmoci a vlastního selhání. Vytvořit kolem ženy prostor, kde se bude cítit v bezpečí a bude moci komfortně dělat to, co je pro její tělo nejlepší, je jeden z nejlevnějších způsobů, jak podpořit dobrý průběh porodu a předejít potřebě složitých zákroků.

Zároveň, když žena není chycena ve stereotypu: vidím porodní lůžko, tak si na něj lehnu, protože nic dalšího na porodním boxu nevidím, ale místo toho je podporována v tom sama si volit polohu a svobodně ji měnit, je prokázané, že bude mít s větší pravděpodobností pozitivní porodní prožitek a též bude méně náchylná k poporodní depresi.

V zásadě se zdá, že jedna dobře natvarovaná molitanová kostka dokáže v kombinaci s laskavýma a neinvazivníma rukama porodní asistentky nadělat hodně parády. Právě proto v Nadačním fondu Propolis s radostí slavíme, jak se gauče uchytily, a jsme pevně přesvědčení, že se jedná o symbolický krok, jenž má mnoho subtilních rovin, které ve finále všechny přispívají k lepší porodní zkušenosti a výsledkům. A pro nás platí, že na porodu prostě záleží.

Popup se zavře za 8s