kupte si předplatné tištěného časopisu a dostanete balíček weledy

Když padá voda z nebe

20. srpen 2024

Dešťová voda představuje opravdové bohatství. Šetří cenné zdroje a peníze. Vedle praní v pračce nebo splachování toalety najde dešťová voda své využití také pro zavlažování, bez kterého se v létě neobejde prakticky žádná zahrada. K jejímu zachycení přitom stačí malá nádrž, nebo dokonce i obyčejný sud. Jak s dešťovou vodou zacházet a jak ji co nejlépe zužitkovat ve prospěch vaší zahrady a zdravých ekosystémů, poradí odborníci z Hornbachu.

Foto: Archiv značky Hornbach

Řada výzkumů potvrdila, že kvalita srážkových vod je naprosto dostačující pro celou škálu využití dešťovky na zahradě i v domácnosti. Pro zavlažování zahrady je dešťová voda dokonce vhodnější než voda z kohoutku. Dešťovka totiž neobsahuje chlor, je chudá na soli a minerály, a tak nedochází k zasolování půdy.

Sudy na dešťovou vodu

Dešťovou vodu můžete sbírat do nadzemní nebo do podzemní nádrže. Pro zalévání zahrady vám postačí nadzemní nádrž. V takovém případě se nejčastěji využívají různé sudy. „Jejich výhodou je snadná instalace a manipulace. Sud stačí umístit pod okap, případně k němu připojit sběrač dešťové vody. Jejich kapacita je ale omezená,“ říká Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Sud v každém případě představuje velmi jednoduchou možnost využití dešťové vody. Pomocí výpustného ventilu si lze vodu natočit přímo do konve. Nebo připojit rovnou čerpadlo a zavlažovací systém.

Foto: Archiv značky Hornbach

Vlastnosti nadzemních nádrží (sudů)

Nadzemní nádrže se nejčastěji vyrábí z tvrzeného plastu (polypropylenu nebo polyetylenu). Seženete je v různých objemech od 50 do 500 litrů, s výpustným kohoutem nebo bez kohoutu.

Největší výhody plastových sudů:

➽ nízká hmotnost,
➽ snadná instalace a manipulace,
➽ cenová dostupnost.

„Přitom zakrytý sud na dešťovou vodu je vhodnější, jelikož odpadá nutnost instalace roštu pro zachytávání spadaného listí a dalších hrubých nečistot. V barelu s víkem také nehrozí velké rozmnožení komárů,“ radí Richard Klička z Hornbachu s tím, že nadzemní nádrže nejsou určené pro celoroční provoz a na zimu je vhodnější je vyprázdnit.

K sudu si můžete pořídit také sběrač dešťové vody, instaluje se na konec okapu a je vybaven ochranou před přetečením. Jakmile hladina vody v nádrži dosáhne maximální výšky, začne voda sběračem protékat do kanalizace.

Foto: Archiv značky Hornbach

Typy ekologických dlažeb

➽ Vodopropustné dlažby umožňují infiltraci dešťové vody skrz povrch, čímž se doplňují zásoby podzemní vody a snižuje se odtok dešťové vody. Tato dlažba se obvykle vyznačuje porézními materiály.
➽ Drenážní dlažby jsou přizpůsobené pro použití ve městech, kde je důležitá účinná propustnost dešťové vody, která zabezpečuje rychlé vsakování vody do podkladových vrstev.
➽ Zatravňovací dlažby jsou dokonalou kombinací efektivního vodohospodářství a zachování zeleně.

Ekologické dlažby

K šetrnému hospodaření s dešťovou vodou vede cesta i pomocí takzvaných propustných chodníků. Ekologické dlažby jsou udržitelnou alternativou tradičních krytin. Jsou navržené tak, aby minimalizovaly vliv na životní prostředí a podporovaly ekologickou rovnováhu. Umožňují pronikání dešťové vody skrz povrch, čímž se nejen snižuje její odtok, ale zároveň dochází i k doplnění zásob podzemní vody.

Tyto dlažby mohou sloužit všude tam, kde je zapotřebí odolný a praktický povrch. „Spoje mezi jednotlivými dlaždicemi umožňují dešťové vodě bezproblémové vsakování do země. Ukazují se jako zvlášť prospěšné na místech, jako jsou parkoviště, příjezdové cesty, vstupy do budov a svahovité terény, a nabízejí nejen stabilitu, ale také udržitelnost,“ uzavírá odborník z Hornbachu Richard Klička.

Více na www.hornbach.cz

Popup se zavře za 8s