Problémům s plodností v dnešní době čelí čím dál více párů. Dříve se nemožnost zplodit dítě připisovala zejména ženám, ale problémy mohou mít i muži. Nejčastěji se problémy týkají nekvalitních spermií nebo genetického onemocnění. Neplodnost u mužů lze otestovat pomocí spermiogramu. Jak probíhá a co můžete zjistit?
Mužská neplodnost je stav, kdy muž nemá schopnost přirozeně počít dítě se svou partnerkou, a to ani po roce pravidelného, nechráněného pohlavního styku. Problémy mohou být i na straně partnerky, a proto se doporučuje podstoupit vyšetření plodnosti obou.
Mezi nejčastější příčiny neplodnosti u mužů patří:
Mnoho mužů trpících neplodností si není svého stavu vědomo, jelikož nepociťují žádné výrazné symptomy. Některé příznaky však mohou problémy naznačovat, například potíže s erekcí nebo ejakulací, bolest nebo otok v oblasti varlat, časté respirační infekce, snížené libido či změny v sexuální funkci. Výskyt těchto symptomů neznamená automaticky neplodnost, avšak může být důvodem pro další lékařské vyšetření.
K určení přesné příčiny neplodnosti je obvykle nutné podstoupit komplexní lékařské vyšetření. Například centrum asistované reprodukce Repromeda poskytuje diagnostický balíček SpermPacket, který obsahuje vyšetření spermiogramu, vyšetření na stanovení míry poškození DNA, testy na reprodukční schopnost spermií a test na zjištění procentuálního zastoupení zralých spermií. Základem je vyšetření spermiogramu.
Spermiogram je klíčovým diagnostickým nástrojem při hodnocení mužské plodnosti a poskytuje podrobný pohled na kvalitu a kvantitu spermií v ejakulátu. Z tohoto vyšetření lze zjistit několik důležitých parametrů, jako je:
Tyto informace jsou zásadní pro posouzení schopnosti muže oplodnit vajíčko. Abnormální výsledky mohou naznačovat různé problémy, jako jsou varikokély, hormonální nerovnováhy, obstrukce vývodných cest spermií nebo jiné zdravotní a životní styl faktory, které mohou negativně ovlivnit plodnost muže. Výsledky spermiogramu umožňují lékařům přizpůsobit léčbu specifickým potřebám každého jednotlivce, což zvyšuje šance na úspěšné početí.
Odběr probíhá masturbací do sterilní nádobky po dvou až třídenní pohlavní abstinenci. Na klinikách asistované reprodukce jsou pro tyto účely vyhrazeny speciální místnosti, ale za určitých podmínek můžete vzorek přinést i z domu. Výsledky se dozvíte do několika dní.
Pokud vaše výsledky nejsou dobré, není všem dnům konec. Lze je zlepšit například díky pravidelnému pohybu a sportování. Myslet byste měli i na vaše zdraví a dopřát si kvalitní spánek, jíst zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Naopak lékaři doporučují vyhnout se konzumaci návykových látek od alkoholu po cigarety.
„Myslete také na to, že spermiím nevyhovuje přílišné teplo. Pro svoje dozrávání potřebují teplotu o přibližně 2 až 3 stupně nižší než je ve zbytku těla. Omezte proto saunování, teplé (vířivé) vany, notebook na klíně a nošení upnutého prádla či kalhot,“ doplňuje MUDr. Kateřina Veselá z Repromedy.
Možnosti doporučujeme vždy konzultovat s lékařem, který poradí dle individuálních potřeb a výsledků.