Jste těhotná? Tak to nesmíte sushi, játra, tatarák, ryby s obsahem rtuti – a samozřejmě žádné plísňové sýry. A vejce pochopitelně pouze důkladně tepelně opracovaná. To jsou výživová doporučení, které v Česku kolují mezi těhotnými i jejich gynekology. V některých případech jde ale o nepodložené mýty.
Nastávající matky obvykle omezení přijímají nekriticky, hlavně proto, že pocházejí od lékaře. Jenže sami zdravotníci někdy přiznávají, že výživu moc „neumějí“, a proto ani neřeší. Rozdávají tedy těhotným na prohlídkách nakopírované seznamy, které se tradují i desítky let, a nereflektují nové poznatky v oblasti zdravé výživy i potravinářství.
Zajímavé přitom je, že se tyto seznamy „zakázaných potravin“ v různých zemích liší. „Plísňové sýry normálně jíme, akorát vynecháváme ty nepasterované. Nejíme tatarák, syrové ryby, vajíčka vaříme víc než normálně. A doktoři taky nedoporučují jíst saláty v restauracích,“ říká francouzská matka Cecile. Britka Marjorie dodává: „Krom syrového masa a jater máme na seznamu všecky možné paštiky včetně těch vegetariánských a veganských. A taky se prý nemá jíst zvěřina. Když jsem doktorce zmínila, že jsme měli bažanta, málem ji kleplo.“ Jak to tedy s tím bezpečným a vhodným stravováním těhotných je?
Plísňové sýry podle pediatričky Terezy Sochorcové, autorky blogu Léčím děti, rizikové nejsou. To se ale nedá říct o nepasterizovaném mléce a výrobcích z něj. Nesou s sebou totiž riziko listeriózy, nepříjemného onemocnění, které připomíná chřipku a pro nastávající matku i plod může být velmi nebezpečné. Listeriózu je možné chytit i z nedostatečně upraveného masa a vajec. Naštěstí se v Česku vyskytuje velmi zřídka. Pokud tedy nastávající matky můžou jíst plísňové sýry, existují nějaké potraviny, které naopak nesmějí konzumovat vůbec? A jak je to s alkoholem nebo představou, že by těhotné měly jíst za dva? Na to odpovídá text foodblogerky Petry Tajovský Pospěchové, který najdete na webu Heroine.cz.