Potřeba tekutin je obecně závislá na věku dítěte a složení jeho stravy. Čím je člověk mladší, tím větší podíl v jeho těle představuje voda. Ke ztrátě tekutin u nejmenších proto dochází velmi rychle. Už při pětiprocentní dehydrataci se mohou objevit křeče a nevolnosti, při ztrátě více než 10 procent tekutin dochází k výraznému neklidu, halucinacím či vysoké horečce. Výměna látek v dětském těle probíhá mnohem rychleji než u dospělých, proto musí dítě během dne rovnoměrně přijímat tekutiny vhodné pro jeho organismus.
„Mateřské nebo umělé mléko zajišťují dostatečný příjem tekutin u kojenců. Ale zvýšení tělesné teploty nebo teplé počasí zvyšují nároky dětského organismu na vodu, proto se v těchto případech doporučuje i při kojení přidat malé množství kojenecké vody. Když se dítě probudí do 1–1,5 hodiny od posledního kojení a je neklidné, můžeme mu na lžičce podat 5–10 ml čisté kojenecké vody. Pokud se uklidní, pravděpodobně mělo žízeň,“ říká pediatr a dětský nefrolog MUDr. Viktor Jankó.
Věděli jste, že doporučený příjem tekutin se liší podle věku dítěte?
Proč je pro naše nejmenší vhodná právě kojenecká voda?
V běžné pitné vodě z vodovodu se mohou nacházet pro dětský organismus nežádoucí látky, které se nedají odstranit ani varem. Při převaření se ve vodě sice ničí případné bakterie, neodstraní se však dusičnany, dusitany a sodík, které zatěžují dětský organismus a jejichž limity jsou pro pitnou vodu mnohem vyšší. Například u dusičnanů je povolená koncentrace až 5x vyšší než u kojenecké vody.
Pramenitá voda Rajec přichází s novinkou – kojeneckou vodu nabízí od letoška ve vratné skleněné lahvi Cirkulka. Značka Rajec pochází z panenské přírody Rajecké doliny a díky nízké mineralizaci a minimálnímu obsahu dusičnanů splňuje přísné standardy a nezatěžuje tak ničím lidský organismus. Je vhodná pro přípravu kojenecké stravy, a to bez nutnosti převařování, ale i jako pitný režim pro zbylé členy rodiny. Dopřejte svým dětem i sobě to nejlepší, co nabízí příroda sama!