Na první pohled nenápadná tištěná mapa s výběrem míst a výstav ze světa výtvarného umění má za sebou mnohem větší příběh, než byste čekali. Značka ArtMap v českém prostředí představuje jedinečnou platformu, která nejen mapuje výtvarnou scénu, ale umění lidem zpřístupňuje vydáváním a prodejem kvalitních knih, a dokonce jej dělá udržitelnějším.
ArtMap je jedinečný průvodce po galeriích napříč Českou republikou od největších výstavních síní až po nezávislé iniciativy. Prostřednictvím portálu artmap.cz a tištěných map se snadno zorientujete v současném umění. Tištěné mapy jsou k dostání zdarma v galeriích, infocentrech, vybraných kavárnách či kinech převážně v Praze a Brně. Webový portál artmap.cz přináší denně aktualizované informace o výstavách a uměleckých akcích v celé republice. Na počítači i v mobilu jednoduše najdete události, které vás zajímají. Můžete si také nechat posílat pravidelný týdenní newsletter s informacemi o vernisážích, včetně upozornění na končící výstavy, nebo speciální newsletter věnovaný dětským programům.
ArtMap však umělecké dění nejen mapuje, ale aktivně ho také utváří. Funguje totiž i jako nakladatelství zaměřující se na vydávání uměleckých knih, původních textů českých umělců a aktuálních textů o vizuální kultuře. Čerstvě na český trh uvedlo překlad filozofického bestselleru Ekobytí od Timothyho Mortona. Kniha odpovídá na otázku, jak mluvit o klimatické krizi s těmi, kdo se o ekologii nezajímají. Místo strašení a zahlcování fakty vám netradiční autor, jenž má blízko k populární kultuře a spolupracoval například s Björk, nabídne nový způsob hledání vztahu k planetě a vlastního místa v okolní přírodě.
A pokud milujete vůni nových knih, pak můžete zavítat i do ArtMap knihkupectví. Najdete ho v Praze na adrese Vojtěšská 18 kousek od řeky za Národním divadlem. Vedle knih o výtvarném umění tu najdete široký výběr publikací o architektuře, designu, filmu a umělecké teorii, autorské knihy, beletrii, komiksy a množství knih pro děti. A nelekněte se, někdy tu můžete narazit i na literární a výtvarné umělce při čtení, workshopech nebo diskuzích.
V neposlední řadě pod hlavičku ArtMap patří ještě sklad recyklovaného uměleckého materiálu art re use. Ten na pražském Žižkově funguje od léta 2021 a svůj vzor našel v newyorském centru Materials for the Arts. Sklad nabízí použitý materiál a nástroje umělcům, galeriím, divadlům, studentům, neziskovým a veřejně prospěšným projektům, a to včetně „know-how“ podpory a inspirace. Sídlí v objektu bývalé autodílny v Chlumově ulici a za dva roky provozu se zde protočilo více než 50 tun použitého materiálu. ArtMap tak dokazuje, že inspirativní nemusí být jen samotné umění nebo knihy o něm, ale i způsob, jak umělecký provoz funguje.