Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Chvíli bombarduje láskou, pak krutě potrestá. Oblíbené techniky manipulátorů, které podle obětí používal i Gaiman

27. leden 2025
10 908

Na případu spisovatele Neila Gaimana lze ilustrovat, jakými metodami manipulátoři ve vztazích ničí sebevědomí svých obětí. Psychoterapeutka Natália Schwab Figusch v rozhovoru přibližuje, jak se může stát, že je žena svým partnerem ovládaná, dokonce zneužívaná, aniž by si připouštěla. Ani souhlas totiž nemusí stačit, pokud si jej někdo dokáže vynutit.

Pokud je někdo ke konsentu okolnostmi donucen, podobně jako ženy v případu spisovatele Neila Gaimana, o souhlas se nejedná.Foto: nrkbeta/Wikimedia Commons

V posledních letech se snad daří šířit povědomí o tom, že „ne znamená ne“ a že nutit někoho k něčemu násilím není správné. Ale co případy, jako je ten spisovatele Neila Gaimana, kterému se podle výpovědí pravděpodobně dařilo manipulacemi přesvědčit oběť o tom, že ke všemu, k čemu mezi nimi docházelo, dala souhlas? Je možné, aby žena ve vztahu s manipulátorem přistupovala i na věci, které opravdu nechce a které ji traumatizují? 

Psycholožka Natália Schwab Figusch v rozhovoru vysvětluje, jak vypadá taková manipulace a jak těžké je v takových vztazích chránit vlastní hranice. „Obvykle jde o promyšlenou hru plnou manipulativních technik. Podobní predátoři si postupně namlouvají a podmaňují své oběti, využívají jejich důvěry, posouvají jejich hranice, zvyšují jejich závislost, vyžadují stále vyšší míru projevů lásky, oddanosti, věrnosti. Oběť se neustále snaží dokázat, že je hodna lásky a pozornosti, právě jako potvrzení vlastní hodnoty v očích manipulátora. Manipulátoři obratně střídají metodu bombardování láskou a pozorností s epizodami náhlého ochladnutí, stažení se a trestání mlčením. I maličkost, kterou žena údajně udělá, může být krutě potrestána.“

V rozhovoru se také dotýká komplikované otázky, nakolik je možné mluvit o souhlasu ve zjevně nerovném vztahu. „Souhlas je jasně sdělený, vzájemný, průběžně potvrzovaný a svobodně daný bez nátlaku. Pokud je k němu žena okolnostmi donucena, nejedná se o souhlas,“ uvádí mimo jiné Natália Schwab Figusch. Zdůrazňuje, jak zásadní je, aby byly v těchto tématech vzdělány především osoby, které mají obětem pomáhat, případně vyšetřovat a soudit podobné případy. Podstatná je ale také osvěta: „Je důležité mluvit, psát a informovat v médiích o aktivním souhlasu, o tom, co je normální, a co ne.“ A totéž platí ve výchově. Děti se učí nápodobou, proto je velmi důležité, aby svým dětem vštěpovaly, jak vypadá aktivní souhlas.

Leccos se v posledních desetiletí posunulo k lepšímu, ale stále je nutné šířit osvětu. Je třeba mluvit o případech, kdy možná nedochází k jednoznačnému násilí, ale které stojí na promyšlené manipulaci a ovládání ze strany predátora. I takové soužití má totiž zpravidla velmi závažné dopady na psychické i fyzické zdraví oběti, vysvětluje psycholožka Natália Schwab Figusch v rozhovoru na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s