U někoho to je covid, u někoho věk, někdo přijde o přátele třeba kvůli tomu, že se přestěhuje. Najednou si ale uvědomí, že nemá ke komu zajít na návštěvu nebo si někde jen tak popovídat. Epidemie osamělosti se týká čím dál tím více lidí. Které skupiny jsou nejvíce ohroženy? A jak fungují on-line aplikace, které slibují, že vám najdou kamarádku? Nejen to se rozhodla prozkoumat publicistka Gabriela Boška.
Pocítila jsem to na podzim roku 2021. Svět pomalu začínal zase vypadat normálně, lidé se vraceli do kanceláří a ke všem svým oblíbeným aktivitám. Já ale začala zjišťovat, že můj předcovidový život už neexistuje. Spousta vazeb se nenávratně zpřetrhala, známí a přátelé se odstěhovali, práce na dálku mě uvěznila doma. V té době mi začalo asi poprvé v životě docházet, jak důležité je kolem sebe mít vybudované pevné sociální vazby. A tím mám na mysli vazby offline. Těch online bylo během covidu i v rámci pracovního dne dost, ale popovídat si s někým přes obrazovku a mít kamarádku prostě není totéž.
Pocity osamělosti jsem začala řešit na terapii. Po pár měsících jsem se začala cítit lépe, ale přišly další otázky: Jak si vytvořit novou sociální síť? Potřebuji vůbec nějaké přátele, když jsem bez nich přežila už tak dlouho, a dokonce se začal lepšit i můj psychický stav? Jak důležité je (ženské) přátelství v našich životech a co můžeme dělat, pokud nám v životě chybí? A tak jsem se tyhle otázky rozhodla prozkoumat blíže. Včetně možnosti najít nové přes aplikace.
„Lidé kolem nás jsou potvrzením toho, že žijeme a náš život má význam,“ říká brněnská terapeutka Adina Kleinová to, co většina z nás ví tak nějak přirozeně. „Blízké lidi kolem sebe potřebujeme, abychom s nimi mohli sdílet naše úspěchy, zážitky, každodennost, chvíle radosti. V náročných chvílích nás mohou podpořit, vyslechnout, tím nám dávají najevo, že nás přijímají, i když zažíváme něco náročného,“ doplňuje.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!