přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Duševní zdraví matek. Řešíme to jako společnost dostatečně? Zeptali jsme se a tady jsou odpovědi

Na 3. května připadá Světový den duševního zdraví matek, to nás přimělo se na sociálních sítích našich čtenářek zeptat, zda mají samy zkušenost s tím, že bychom jako společnost duševní pohodě matek věnovali dostatečnou pozornost.

Společnost dělá z mateřství modlu. Reálně je od matek očekáváno superhrdinství bez opravdové dennodenní podpory.Foto: Shutterstock

Jak se to v posledních letech mění? Zajímala nás taky osobní zkušenost s duševní nepohodou spojenou s mateřstvím. Co pomáhá, co nepomáhá? Co byste bývaly rády jako čerstvé matky věděly dřív? A co vás napadne jako první, když se řekne „duševní zdraví matek“? Tady jsou některé odpovědi, které jsme sesbírali z TwitteruInstagramu.

Co vás napadne, když se řekne „duševní zdraví matek“?

    • Že jich ke mně chodí hodně do psychoterapie.
    • Syndrom vyhoření.
    • Že se o tom málo ví a málo se to řeší.
    • Spát. Potřebuju spát.
    • Mentální zátěž a neviditelná práce
    • Víno.
    • Zanedbané téma, tabu.
    • Izolovaná matka v domácnosti, která se zanedbává.
    • Mých 150 mg venlafaxinu každé ráno. Zaplať PB za ty dary!
    • Toxický mateřský fóra.
    • Permanentní stres, pocit nedostatečnosti.

Vyčerpání, zoufalství, úzkosti, deprese. Mámy – prožily jste něco těžkého, o čem se podle vás málo mluví a mělo by víc? Tátové, sestry, bratři, kamarádky, kamarádi – viděli jste nějakou blízkou mámu trpět, nezvládat? Jsou některé věci kolem duševního zdraví matek pořád tabu? Když je pojmenujeme, můžeme o nich více mluvit a hledat řešení.

„Na duševní zdraví matek všichni zvysoka kašlou. Důležité je v očích společnosti dítě, matka je nepodstatná. Nároky na matky jsou extrémní, podpora pro ně téměř neexistující. Měla jsem spoustu klientek - zhroucených matek na mateřské. A to byly jen ty odvážné, co si dovolily dopřát si v této náročné době nějakou psychickou podporu. Většina matek věří, že na něco takového nemá právo. Všechny ženy to zvládnou, tak já musím taky, ne? Ve veřejném prostoru je obraz mateřství jedna velká lež: vše jen růžové, sluníčkové.“

@Villageholka

Foto: Shutterstock

Nejde o to, kdo vynese koš, ale kdo na to myslí. Mentální zátěž je neviditelná domácí práce

Rodina

Mnoho žen má pocit, že se o duševní zdraví matek nikdo nezajímá. Společnost na jedné straně dělá z mateřství modlu, zdůrazňuje roli ženy-matky, slovy matky chválí a oslavuje. Reálně je od matek očekáváno superhrdinství bez opravdové dennodenní podpory. Odborná pomoc v podobě psychiatrie nebo psychoterapie je málo dostupná. Existuje jen málo míst, kam dítě na chvíli umístit, aby si žena mohla odpočinout. Společnost očekává, že žena dokáže nespat a pro dítě a rodinu se obětovat a neřeší, jaké to má pro ni následky.

Adéla Šípová

senátorka, matka pěti dětí

Foto: Pavel Houdek

„Nevěnuje se tomu pozornost vůbec. Nonstop péče o děti a domácnost je extrémně náročná. Zvlášť pokud je na to člověk de facto sám. V Belgii je zcela běžné, že lékař uznává matkám burn-out v souvislosti s pečí, díky čemuž pak mají možnost se věnovat po nějakou dobu péči o sebe.“

Zdroj: Twitter Adély Šípové

„Izolace, osamocenost ve všem, absence nějakých podpůrných zařízení (všechno je nejdříve od jednoho roku dítěte), finanční podpora v mateřství je směšná almužna, takže jsou ženy závislé a to je hoodně špatně. Neporozumění a nepochopení. Ano, mám mimištáka, ale to neznamená, že musím být 24/7 k dispozici a ještě hýřit úsměvy a štěstím.

@marie.cernochova

Společnost vykresluje mateřství jako pohodový čas plný dětského smíchu, duhových jednorožců a kafíček s kamarádkami, protože žena přece nemusí do práce. Jakékoliv zpochybnění této představy je přijímáno s nelibostí. Když žena vyjádří nespokojenost, často se dočká bagatelizace, ponižování či hloupých komentářů.

Duševnímu zdraví matek se nevěnuje nikdo. Za poslední roky žádná změna, přijdu si akorat jako chodící děloha, protože to je jediná moje původní část o kterou se někdo zajímá. Pokud nepočítám svoji psychoterapeutku, kterou jsem sama vyhledala.“ 

@jana.h.m

Katastrofální nedostatek spánku. Nedostatek spánku se používá i k mučení a je již zdokumentováno, že nedostatek spánku člověka zabije. Ovšem matky přece spát nepotřebují, že.

@marie.cernochova

Obecně narážím stále na to staré dobré nedocenění péče. Hodně lidí v mém okolí má zjevně pocit, že mateřství je za odměnu a v zásadě velký relax a ještě za to dostanu od státu zaplaceno 7600,-/měsíčně, což mi jako matce (matka totiž přece není normální dospělý člověk s normálními dospělými nároky) musí stačit.

@loveismbyjul

Kateřina Kňapová

publicistka

„Dost podceňovaná oblast...přitom v situaci, kdy má člověk nedostatek spánku, na starost nějakých 10-12 hodin denně maličkou závislou bytost, minimum času na koníčky a dobytí baterek, je to na duševní zdraví celkem zátěžovka. (A to se už vůbec nebavíme o poporodní depresi)“

Zdroj: Twitter Kateřiny Kňapové

„Hlavně prosím vás, když vám někdo řekne, že je zoufalý a že se cítí, že to na něj všechno padá, tak rada ‚neměla sis ty děti dělat‘ a ‚máš být šťastná‘ nepomáhají.“

@Smekrava

Nepochopení okolí pro diskomfort v té roli...Protože by to měla zvládat, protože by přece měla být šťastná, protože bejt doma je přece pohoda."

@katka_knapova

Mnoho matek si tak raději svoje starosti, trápení a nejistoty nechává pro sebe. Těžké emoce jako jsou deziluze, děs, výčitky, stud, pocity nespravedlnosti, osamělosti, izolace nebo i touha mít zpět svůj život bez dítěte jsou přitom úplně běžné.

„O frustraci, osamělosti a pocitu nespravedlnosti bych v mohla mluvit hodiny. Umím se dobře obětovat, je to určitá nezdravá podstata mého chování. Ale nebyla jsem připravená na tak těžké dítě, jeho povaha, nemoc a naše špatná komunikace o tom, co potřebujeme, mě přikovaly doma.“

@lingvojazyce

„Zmatek. Směs mnoha zvláštních pocitů, které bývají mnohdy bagatelizovány, protože jsou přece ‚normální‘ a má je každá, nebo proto, že by byla přítěž je řešit, tak to uložíme k ledu.“

@maskrtnica

Jaké máte zkušenosti vy? Mluví se o duševním zdraví a kvalitě života matek dostatečně? Jsou matky dostatečně podporovány? Co byste bývali rádi věděli dřív? Sledujte nás na sociálních sítí a napište nám, tématu se věnujeme pravidelně.

Popup se zavře za 8s