Kateřina Šeferová vystudovala ekonomii a dlouhá léta se jí také věnovala. Zrál v ní ale pocit, že její místo je někde jinde. A tak po padesátce opustila svou původní profesi a začala se naplno věnovat hlídání dětí. „Největší odměna pro mě je šťastné dítě a spokojení rodiče,“ říká profesionální chůva.
Opustit po letech dobré pracovní místo a fajn kolektiv ve velké firmě a vrhnout se do nejistých vod drobného podnikání, to chce odvahu. Kateřina Šeferová alias Chůva Katty se tak rozhodla a vůbec nelituje. „Posledních čtrnáct let jsem strávila na manažerské pozici v ČEZu a odchod nebyl jednoduchý. Ale čím dál víc jsem cítila, že chci svůj čas trávit jinak, z mého pohledu smysluplněji. Vždycky mě to táhlo k dětem, nějak jsem to s nimi uměla a bavilo mě vymýšlet pro ně aktivity a rozvíjet je.“ Podstatné bylo, že její vlastní děti byly už dospělé, a tak se cítila ve svém rozhodnutí svobodná. Změna pracovního zaměření ale nepřišla lusknutím prstů. Kateřina je v životě ráda připravená na vše, co ji čeká, a tak se začala postupně vzdělávat, aby získala nejen živnostenský list, ale aby své praktické zkušenosti a intuici podpořila také znalostmi z pedagogiky, logopedie a první pomoci. „Jeden z prvních certifikátů, který jsem získala, byl z montessori pedagogiky. Mám také zkoušky jako asistent pedagoga a asistent logopeda.“ Jednu dobu také pracovala v soukromých jesličkách a školce, později jako ředitelka dětské skupiny. Tyto zkušenosti byly důležité a hodně jí daly, ale přesvědčila se, že nejvíc jí dává smysl individuální péče o děti. Studium a různé zkoušky, které musela absolvovat, pro ni nebyly překážkou, daleko těžší bylo naučit se samu sebe propagovat. „Musela jsem se naučit dát o sobě vědět a otevřít se.“
Vystudovala ekonomii na VŠE v Praze, ale zájem o děti a jejich rozvoj změnil její zaměření. Vedle zprostředkování chův do rodin sama také hlídá a rozvíjí děti a poskytuje poradenství. Je držitelkou certifikátů Montessori pedagogika, Asistent logopeda, Asistent pedagoga a Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky.
Svým přístupem a svou schopností zaujmout děti získávala Kateřina čím dál víc doporučení. Zájem o její služby přesahoval její časové možnosti. „Nejradši bych hlídala všechny děti, ale to prostě nejde. Po pečlivé úvaze jsem se rozhodla rozšířit svoji službu ještě o zprostředkování chův do rodin.“ Její nároky na chůvy jsou velmi vysoké, ale pečlivost, s jakou je vybírá, se vyplácí. „Nejpodstatnější je důvěra. Chůva je člověk, kterému svěřujete to nejcennější, co máte. Najít správnou chůvu do dané rodiny je strašně složité. Musí si sednout tolik věcí!“ Kateřina potřebuje vše vidět a poznat na vlastní oči. Ideálně tedy rodinu sama navštíví, popovídá si s rodiči, kteří chůvu shánějí, vidí, jak to v rodině funguje, a seznámí se s dítětem. Potom se snaží najít nejvhodnější osobu, která do rodiny dobře zapadne. K tomu je nutné osobní setkání s chůvou a důkladný pohovor. „Chůva může mít v životopisu třeba předškolní pedagogiku nebo absolvování kurzu první pomoci, ale to ještě nic neříká o jejím vztahu k dětem. Ten je u mě na prvním místě. Mám už osvědčené otázky, které mi pomáhají poznat, jak bude chůva v interakci s dítětem reagovat, jestli jsou její zkušenosti jen na papíře, nebo skutečné. Musím vidět opravdový zájem o děti a o jejich rozvoj.“
Kateřina sama vidí velký smysl v poradenství, kterému se věnuje. Právě to dělá její služby tak unikátní. „Hlídání dětí pro mě nekončí tím, že děťátko je v bezpečí a nepláče. Vždycky chodím do rodiny připravená, vybavená různými aktivitami, hračkami a pomůckami. Každé dítě je jiné, každý věk je jiný. Nejpodstatnější je dítě zaujmout. Mám některé své zaručené metody, ale zároveň musím být kreativní. Občas se pěkně zapotím, ale úsměv dítěte mi za to stojí.“ Maminky se na ni často obracejí pro radu jak v péči, tak ve výchově. „Chůva by měla znát správný fyziologický vývoj miminka a poznat, kdy je třeba něco v nepořádku. Nemůže být odborník na všechno, ale měla by vědět, kdy doporučit odbornou konzultaci. V tomhle ohledu musí být zároveň dobrý psycholog a diplomat.“ Potřeba dětem pomáhat a rozvíjet je je pro Kateřinu hnacím motorem v dalším vzdělávání. Hodně čte, chodí na přednášky a semináře. „Selským rozumem jsem si uvědomila, že když chci dětem pomoct s mluvením a správnou výslovností, tak neodbornou péčí můžu dětem uškodit, třebaže s dobrou vírou. Proto jsem absolvovala kurz u klinické logopedky s dlouholetou praxí. Je dobré začít pracovat už s malými dětmi, není nutné čekat do předškolního věku. Chce to ale čas a trpělivost. Ráda vymýšlím hry a pomůcky, aby děti cvičení bavilo. Kolikrát se nemůžou ani dočkat. Když pak vidím a slyším, jak to pomáhá, je to pro mě ta nejhezčí odměna.“
Tak jako se liší potřeby rodin, které shánějí hlídání pro děti, liší se i chůvy, které agentura Chůva Katty hledá a doporučuje. Jsou mezi nimi mladé studentky i důchodkyně. Mnohé z nich mají pedagogické nebo zdravotnické vzdělání, rozhodující je ale vždy láska k dětem, spolehlivost a zápal pro práci. Některá rodina potřebuje hlídání jednou týdně na pár hodin, některé potřebují full-time servis. Někdy se více hodí žena s mnoha zkušenostmi v péči o malé miminko, jindy mladá holčina, která pomůže předškolákovi z ciziny s češtinou. Někdy shánějí chůvu na jednorázovou akci, jindy zůstávají chůvy v rodinách několik let. „Snažím se vždy najít chůvu přesně na míru rodině. Prověřuji vše, co se dá. Ověřuji reference, znalost první pomoci, chci vědět, jak bude chůva postupovat při první návštěvě v rodině. Vedu s nimi opravdu dlouhý rozhovor, při kterém někdy vyjdou najevo věci, kvůli kterým nakonec chůvu nedoporučím. Když jsem na vážkách, zeptám se sama sebe, zda bych si tuto chůvu přála ke svým dětem. Pokud ne, doporučení nedostane.“ Na druhou stranu, chůvy, které Kateřina doporučí, se těší důvěře rodiny. „Důležitá je i důvěra chův ke mně. Vědí, že když budou potřebovat, můžou se na mě kdykoli obrátit.“
Ženy, zvláště ty, které se stanou maminkou poprvé, řeší, jestli nejsou „krkavčími“ matkami, když svěří dítě chůvě. Nebo se stává, že jsou v určité chvíli bezradné, tápají ve výchově a potom si to vyčítají. „Vždy maminkám vysvětluji, že dítě potřebuje především spokojenou maminku, že nechat si pomoci a poradit je v pořádku. Je normální na chvíli si odpočinout od péče o miminko, věnovat se sama sobě nebo zařídit, co je potřeba. Potom se o to raději vrací zpátky a na děťátko se těší. Je také v pořádku, pokud se žena chce vrátit do práce a svěří dítě dobré chůvě. Benefity z toho plynou pro obě strany. Když má dítě kvalitní chůvu, která s ním tráví čas aktivně, profituje z toho dítě i celá rodina. Zároveň to je skvělá příprava před nástupem dítěte do školky. Zvykne si na péči jiné osoby, osamostatní se.“ Kateřina má pochopení pro každou maminku, která se na ni obrátí. Ví, že každá chce pro své dítě to nejlepší. Ví také, že každá občas bojuje s pochybami o svých mateřských dovednostech. „Hrozně ráda poskytnu pomoc nebo poradím. Dělá mi radost, když se potom od klientek dozvídám, že moje rady a metody u nich fungují.“
Kateřina Šeferová zatím nezalitovala svého rozhodnutí opustit manažerskou pozici ve velké firmě a jít za prací, která ji naplňuje. Z původní představy o tom, že najde rodinu, které bude dlouhodobě hlídat na plný úvazek, sice upustila, ale i to považuje za správnou volbu. Výběr a zprostředkování chův do rodin jí zabírá asi nejvíce času. Čím dál víc se věnuje také výchovnému a logopedickému poradenství. „V poradenství vidím velký smysl mojí práce a chtěla bych ho dál rozvíjet. Každopádně se ale nikdy nestane, že bych úplně přestala sama hlídat. Pořád mi to dělá radost a je to pro mě inspirací pro nové pomůcky, hry a aktivity s dětmi. I kdyby to mělo být jen pár hodin týdně, nechci se toho vzdát. Baví mě také hlídat děti na svatbách. Jsem ráda, když si takovou akci užijí rodiče, příbuzní i děti.“ Momentálně jsou její služby dostupné v Praze a okolí, ale do budoucna by svou působnost ráda rozšířila.