Sára Kousková je mladá česká golfistka, která momentálně bojuje o účast na olympiádě v Paříži. Povídaly jsme si o jejím přestupu k profesionálům, o podpoře ženského golfu ve srovnání s tím mužským i o tom, jak přistupuje k financím.
Jak vypadá váš sportovní rozvrh? A jak se zatím v této sezoně daří?
Myslím, že sezona začala dobře. Před jejím startem jsme si s týmem řekli, že musím hlavně podchytit začátek, protože mívám pomalejší rozjezd. Řekla bych, že letos se to podařilo zlomit. Ale máme napilno. Sezona začínala mimo Evropu, cestovali jsme do Keni, Saúdské Arábie, zpět do Afriky, byli jsme i v Austrálii. Musím říct, že už jsem se těšila na evropskou část tour, která startuje v Německu. Sbírám body, jak jen to jde, s ohledem na Paříž. Žebříček pro účast na olympijských hrách se uzavírá 24. června, takže do té doby se snažím hrát co nejvíc a co nejlíp.
Jsou to právě dva roky, co jste se stala profesionální hráčkou. Co to v praxi znamená? Byla to pro vás velká změna?
Ten zásadní rozdíl je v tom, že amatéři nemohou přijímat prize money ani jiné finanční ohodnocení svého sportovního výkonu, zatímco profi hráči ano. Podmínky se teď trochu uvolnily, ale toto byl hlavní rozdíl. Profesionálové soutěží na svých okruzích, jako je třeba Ladies European Tour, kde momentálně hraju i já, nebo světová LPGA Tour. Z praktického hlediska je rozdělení na amatéry a profesionály jen papírový status. Už jako amatérka jsem vedla život profi sportovce, jen bez možnosti přijímat finanční ohodnocení. Pro mě to víceméně znamená mít štempl na to, že jsem profík. V mé sportovní přípravě, nákladech a podobně se nic zásadně nezměnilo.
Vystudovala umění na University of Texas v Austinu. Od června 2022 je profesionální hráčkou golfu. Svou první profesionální sezonu zakončila vítězstvím v žebříčku Order of Merit na okruhu LET Acces Series a ziskem titulu „Nováček roku“. Momentálně bojuje o účast na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži.
Už jste zmínila, že jedním z vašich letošních cílů je kvalifikace na olympijské hry v Paříži. Jaké jsou vaše šance?
Na olympiádu jede šedesát hráček a o nominaci rozhoduje postavení v redukovaném žebříčku. Ten vychází ze světového žebříčku, s omezením na dvě hráčky z jedné země. Já jsem momentálně na pozici druhé Češky, což znamená, že bych se účastnit měla, ale kvalifikace se teprve uzavírá a jistotu mít nemůžu. Takže pořád sbíráme body. Musím říct, že jsou to opravdu nervy, protože jestli pojedu, nebo ne, se definitivně rozhodne až měsíc před začátkem olympiády.
Je pro vás golf vždycky jen radost?
Snažím se, aby byl. Samozřejmě jsou chvíle, kdy se nedaří, i když do toho vkládáte veškerou energii, a štve vás to. Ale musím říct, že radost ze hry je pořád hlavní důvod, proč golf hraju. Miluju, když se míček vznese do modré oblohy a padne tam, kam má. Ale i překonávání překážek a potřeba zlepšovat se je to, co mám ráda. Baví mne i věci okolo – cestování, práce se sponzory, různé mediální povinnosti. Je to moje práce, ale je to moc fajn.
Trávíte na hřišti v rámci tréninku každý den?
Snažím se dodržet jeden volný den v týdnu. Kromě samotného tréninku na hřišti probíhá sportovní příprava i mimo něj. Na cvičných plochách se trénují dlouhé rány, patování a technický trénink švihu. Fyzická příprava zahrnuje trénink rychlosti, výbušnosti, často taky vytrvalosti. Turnaje trvají většinou čtyři dny, ale my jsme tam už pár dnů předem. Je potřeba udržet formu po celou dobu. Velmi důležitá je mentální příprava. Na naší úrovni jsme na tom všechny podobně, co se týká technických golfových dovedností. Zásadní je to, co se odehrává v hlavě. Můžu mít skvěle natrénováno, ale stěžejní je, jestli mě hlava pustí, abych dosáhla svých maximálních možností. Ke sportovní přípravě patří taky fyzioterapie, regenerace a správná výživa.
V polovině června se koná Amundi Czech Ladies Challenge, turnaj, ve kterém jste si v uplynulých letech vedla skvěle. Vejde se letos do vašeho nabitého programu?
Na tenhle turnaj mám jen ty nejlepší vzpomínky. Je skvělé hrát doma, před domácím publikem. Podařilo se mi ho vyhrát ještě jako amatérce a zároveň to byl můj první turnaj, který jsem absolvovala jako profesionálka, a získala jsem hned druhé místo. Turnaj je součástí LET Access Series, která vychovává hráčky pro nejvyšší evropskou tour, kterou momentálně hraju – Ladies European Tour. Moc ráda bych se letos zúčastnila, ale je to těsně před uzávěrkou olympijské kvalifikace. Tak uvidíme.
Profesionální sport by nemohl fungovat bez sponzorů. Jak náročné je pro mladou golfistku navázat s nimi spolupráci? Co pro vás znamená být součástí evropského týmu Amundi Golf?
Není jednoduché najít někoho, kdo ve vás věří a je ochoten do vás investovat. My jsme měli to štěstí, že se nám povedlo navázat vztahy s partnery, se kterými se skvěle spolupracuje a oboustranně to dává smysl. Například s Primem teď pracujeme na hodinkách, nebo s Tipsportem, kde jsem součástí jejich nadace. To, že jsem se stala součástí Amundi Golf, je pro mne pocta a pro celý náš tým je to obrovský krok kupředu. Základním cílem Amundi Golf je podpora mladých golfistek. Je úžasné, že se najde někdo, kdo chce primárně podporovat ženský golf. Je to společnost, která svojí podporou ukazuje cestu i dalším partnerům. Navíc nás spojují společné hodnoty, jako třeba to, že Amundi Asset Management funguje v rámci ESG. Ekologie, udržitelnost a společenská odpovědnost jsou témata, která mě hodně zajímají.
V čem může být ženský golf pro sponzory zajímavější?
Z dlouhodobého ekonomického hlediska je ženský golf zajímavý, protože je na vzestupu, a pokud chce někdo investovat do něčeho, co je v zárodku a má růstový potenciál, tak jde o skvělou volbu. A přidám i osobní pohled, proč někteří sponzoři dávají přednost ženskému golfu. Běžně se před hlavním turnajem hrají PRO-AM turnaje, kde mají amatérští hráči z řad partnerů a podporovatelů golfu možnost zahrát si s profesionály. Z mé zkušenosti je mnohým z nich příjemnější být na hřišti se ženami, se kterými částečně mohou držet krok. Zahrají si lépe, než když hrají s muži - profesionály – kteří je přepálí o padesát sto metrů.
Přesto je finanční podpora mužského golfu na mnohem vyšší úrovni.
To ano. Jen v Evropě je dotace na mužský golfový turnaj zhruba šestkrát vyšší než na ženský. A ve světě je rozdíl ještě větší. Oproti astronomickým částkám, které si vydělají top golfisté, jsou ženské výdělky mnohem skromnější. Tím spíš musím s penězi nakládat racionálně.
Co jste si pořídila za první větší finanční odměnu z turnaje?
Rozhodně to nebylo nic drahého, fakt nejsem moc materiálně zaměřená. Když o tom tak přemýšlím, myslím, že jsem si koupila barvy. Studovala jsem umění a maluju, jenže zatím na to vůbec není čas. Ty barvy jsou doma zabalené v původním obalu a čekají, až budu mít trochu volněji.
Co je pro vás ohledně financí důležité? Máte finančního poradce, nebo se o vše staráte sama?
Důležitá je pro mě stabilita a jistota. Proto mi záleží na dlouhodobých vztazích s partnery a sponzory. Kdybych byla závislá jen na prize money, byl by to velký tlak a nejistota. Potřebuju jet na turnaj v klidu a vědět, že i když se mi úplně nevydaří, budu mít na nájem. Co se týká péče o finance, tak mám toho nejpovolanějšího přímo v rodině. Moje maminka podniká ve financích přes pětadvacet let a s tátou mi oba vždycky dobře poradili. Záleželo jim na tom, abych byla finančně gramotná, vysvětlovali mi, jak ideálně s penězi zacházet. Když vydělám nějakou vyšší částku, řešíme spolu, jak ji rozložit, kolik investovat, kolik spořit.