Zaměstnávat zdravotně a sociálně znevýhodněné osoby a naplňovat principy sociálního podnikání jsou hlavní cíle sociálních firem. Iniciativa Deklarace odpovědného podnikání vyhlašuje ceny Zlatá vážka, které na takové podniky upozorňují. Při příležitosti vyhlášení 1. ročníku cen jsme si povídali s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, místopředsedkyní Olgou Richterovou a zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou (také #mojeheroine).
Sociální podnikání v Česku stále čeká na rozdíl od mnoha zemí Evropy i světa na svůj legislativní rámec. Domníváte se, že se současné vládě podaří zákon dodat?
MPA: Pevně věřím, že ano. Návrh zákona o sociálním podnikání v létě prochází mezirezortním připomínkovým řízením. Po vypořádání připomínek přijde návrh na vládu. V minulosti již bylo několik pokusů o vznik tohoto zákona, který je v jiných evropských zemích mnoho let funkční. Věřím, že se ho teď dočká i Česká republika a že tento dluh vůči českým sociálním podnikům splatíme.
OR: Musí. Už čekáme proklatě dlouho. V programovém prohlášení ho máme.
Co podle vás může současný návrh zákona sociálním podnikům či jejich zákazníkům přinést?
MPA: Podnikům konečně právní rámec a jejich zákazníkům snazší orientaci. A to především díky vzniku registru sociálních podniků. Ten jasně odliší sociální firmy od běžných podniků na chráněném trhu práce. Občanům se sociálním či zdravotním hendikepem pak vznik zákona může přinést nová pracovní místa.
OR: Od nového zákona si slibuji zejména transparentnější pravidla pro sociální podniky a nové pracovní příležitosti pro znevýhodněné skupiny na trhu práce. Bude přínosné pro celou společnost, když své úspěšné know-how se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením či znevýhodněním budou moci sociální podniky rozšířit i na další skupiny zaměstnanců.
KŠL: Navržený zákon o sociálním podniku zavádí srozumitelnou a jednotnou definici sociálního podnikání. To je velice důležité. Usnadní to využití existujících nástrojů na jejich podporu i zjednoduší zavádění nových.
Ceny Zlatá vážka si kladou za cíl více přiblížit sociální podnikání veřejnosti i legislativcům. Proč ceny podporujete vy?
OR: Roky jsem na vysoké škole dobrovolnicky pomáhala s výlety pro lidi na vozíku. Několik z nich pracovalo – a když přestali, zhoršil se jak jejich zdravotní stav, tak obecně životní pohoda. Vnímala jsem velmi silně, jak důležité je mít smysluplnou činnost a být součástí společnosti. Pro každého. Proto si přeji prostřednictvím cen Zlatá vážka přispět k tomu, abychom konečně přijali zákon o podpoře sociálního podnikání. Koneckonců ho máme jako vláda i v programu.
KŠL: Sociální podnikání obdivuji a osobně si vážím každého a každé, kdo se mu věnují. Je nástrojem, který vytváří rovné šance na zapojení na trhu práce. Otevírá běžné pracovní prostředí i těm, kteří potřebují nějakou formu pomoci, aby mohli plně uplatnit svůj kariérní potenciál. Často to může být i jen drobná úprava pracoviště a výsledkem je, že osoba, která předtím byla závislá na pomoci druhých, může mít vlastní úspěšnou kariéru. Je to cesta, jak dát lidem mnohem větší pocit soběstačnosti a důstojnosti. Zároveň je dobré připomenout i ekonomický užitek. Dá se říci, že na sociálním podnikání vyděláváme všichni, přesto je ho v Česku zatím málo. Přála bych si, aby Zlatá vážka ukázala, jak může vypadat trh práce v budoucnosti: co nejvíce inkluzivní, spravedlivý a plný příležitostí.
Národní ceny letos poprvé vyhlašuje Deklarace odpovědného podnikání ve spolupráci s vedením Poslanecké sněmovny a s ČSOB. Jejich cílem je popularizovat téma zaměstnávání zdravotně a sociálně znevýhodněných osob, práci sociálních podniků a vytvářet inspiraci pro spolupráci mezi sociálními firmami a veřejnými institucemi. Soutěží se v šesti kategoriích: inovativní podnik, rozvoj regionu, inspirativní spolupráce, asistent/ka roku, instituce roku a osobnost roku.
www.zlatavazka.cz
Deklarace odpovědného podnikání z. s. je iniciativa zastřešující více než 100 sociálních podniků a je největší asociací svého druhu v České republice.
Do jedné z porot národních cen sociálního podnikání zasednou zástupkyně ze všech poslaneckých klubů. V čem vidíte přínos zapojení poslaneckých stran?
MPA: Chtěli jsme s tématem oslovit celou Sněmovnu. Jsem velmi ráda, že se do této výzvy zapojily všechny sněmovní kluby. Šéfové poslaneckých klubů do hlavní poroty nominovali celkem sedm poslankyň, které se prostřednictvím přihlášených projektů budou moci velmi blízce seznámit s činností sociálních firem. Podniky tak zároveň získají cennou zpětnou vazbu přímo od zákonodárkyň.
OR: Považuji za důležité na tuto problematiku upozornit a přiblížit ji více jak veřejnosti, tak zákonodárcům, kteří mají skrz legislativu možnost postavení lidí s hendikepem na trhu práce zlepšit a zajistit přívětivější a férovější podmínky. Čím více lidí bude problematice rozumět, tím lépe. A mezi zákonodárci zejména – my pak budeme zákon finálně schvalovat. Tak ať se do něj nepřimotají nějaké pozměňovací návrhy škodící původnímu záměru, jak se někdy na půdě Sněmovny děje.
Nakolik mohou podobné akce, jako je Zlatá vážka, podpořit samotný vznik zákona?
MPA: Významně, jedná se totiž o téma, které potřebuje popularizovat. Mnoho občanů zná práci chráněných dílen či ví o možnostech zaměstnávání osob se zdravotním postižením a osob zdravotně znevýhodněných. Již znatelně méně lidí se orientuje v rozdílu sociální podnik vs. běžný podnik na chráněném trhu práce. Podobné akce pomáhají toto téma zviditelnit.
OR: Významně přispějí k tomu, aby veřejnost i zákonodárci chápali specifika sociálního podnikání jako konceptu, který je win-win-win. Pro zaměstnance, jejich zaměstnavatele i pro společnost.
KŠL: Je to příležitost přinést příklady dobré praxe. Ukázat úspěchy a užitek, který z těchto projektů všichni máme. Myslím, že nejen pro laickou veřejnost, ale i pro odborníky je to příležitost se inspirovat. A samozřejmě je to motivace zakládat další podobné podniky a také jim usnadňovat práci, kterou dělají.
Vidíte v naší společnosti nějaký posun ve vnímání témat, jako je diverzita, inkluze a integrace znevýhodněných občanů na pracovní trh?
MPA: Myslím, že v poslední době dochází k významným proměnám v pohledu na tato témata, která se stále zřetelněji posouvají do centra pozornosti nejen zaměstnavatelů, ale i široké veřejnosti.
KŠL: Ano, určitě. Obrovský. Myslím, že můžeme mluvit o celospolečenské shodě na tom, že se jedná o správné hodnoty. Navíc se ukazuje, že tento přístup je i ekonomický. Vede k prosperitě i důstojnému životu. Projekty nominované do Zlaté vážky to skvěle ilustrují. Mám radost.