přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Češi jsou nadšenci pro cokoli nového a platí to i pro chytré domácnosti

Spolupráce s Samsung

Snadnější, efektivnější, navíc ve výsledku levnější. Takové jsou plusy chytré domácnosti, vysvětluje Petra Hnyková, která má na starost rozvoj e-shopu Samsung.cz. Takzvanému ekosystému chytrých spotřebičů pomáhá i umělá inteligence.

Foto: Shutterstock

O chytrých domácnostech se mluví dlouho, co přesně si pod tím ale máme představit dnes?

Hodně se to posunulo. Dřív se říkalo, že jsou spotřebiče chytré, když měly připojení k wifi a člověk je mohl ovládat na dálku. Dneska už je chytrá domácnost celý ekosystém, přes který spotřebiče ovládáte a ve kterém spolu také samy komunikují. Je to podobné, jako když spolu komunikují mobil, hodinky a tablet. V rámci chytré domácnosti jsou spotřebiče, světla, klimatizace, venkovní rolety a tak dále sdružené přes hub, který je například v televizi. Přes ten je pak člověk ovládá. Chytrá domácnost ale také je a bude ještě víc i o zjednodušení i zefektivnění života a o úsporách.

Co už tedy chytrá domácnost umí?

Je toho hodně. Například můžete přes televizi ovládat pračku a sušičku. Televize pípne, že je doprané prádlo, takže nebude zůstávat dlouho v pračce. Přímo spolu ale „mluví“ i pračka se sušičkou. Pračka umí dát sušičce informaci, co pere, kolik toho je a podobně, a sušička podle toho pak sama uzpůsobí program sušení. Zároveň si spotřebiče umějí spoustu věcí nastavit bez našeho zásahu, například právě u pračky je to vhodné množství prášku a program, čímž je praní efektivnější. Tohle jsou jen základní věci. Samozřejmostí je také třeba to, že si přes telefon můžete zadat odložený start praní a podobně.

Jakým směrem se vývoj ubírá?

Můžete slyšet úsměvné sci-fi scénáře, kdy si budete chtít objednat jídlo a telefon vám to zakáže, protože jste vyčerpali množství povolených kalorií. Vývoj ale směřuje spíš k tomu, že čím dál víc spotřebičů od různých značek se propojí do jednoho systému a ten budete ovládat prostřednictvím jedné aplikace v telefonu. Bude pokračovat i tlak na větší ekonomickou úsporu. Už aktuální moderní technologie dokážou v dlouhodobém horizontu ušetřit desetitisíce, a to nejen na energiích, ale například i tím, že se oblečení díky šetrnějšímu praní méně opotřebovává, potraviny v chladničkách díky chytrým technologiím vydrží déle a podobně.

Foto: Petra Hnyková

Kdo je Petra Hnyková

Na Vysoké škole ekonomické v Praze vystudovala mezinárodní obchod. Přes devět let působila ve společnosti Groupe SEB a čtyři roky v Mall Group, kde řídila několik obchodních segmentů v pěti zemích střední a východní Evropy. Od září 2021 pracuje ve firmě Samsung Electronics na pozici Head of D2C. Má na starost oficiální e-shop značky Samsung.cz a Samsung.sk.

Dnes už se tedy člověk nemusí při vybavování chytré domácnosti držet jedné značky?

Není to nutné. Například Samsung podporuje chytrou domácnost přes aplikaci Smart Things, což byla původně nezávislá firma. Díky tomu se dají přes jednu aplikaci ovládat spotřebiče od různých výrobců.

Funguje to bez omezení?

V Česku trochu narážíme na to, že jsme malá země, malý trh. Portfolio značek, které se dají zapojit do jednoho systému, není tak široké jako v jiných zemích. Ale rozhodně jich bude postupně přibývat. A už dnes můžeme propojit třeba spotřebiče Samsung, osvětlení Philips Hue a další, například klimatizaci nebo venkovní rolety. Ale držet se jedné značky má i své výhody. Například na e-shopu Samsungu si můžou lidé jednoduše zkompletovat chytrou domácnost a zároveň mít i jistý servis a poradenství.

Mohla byste ještě rozvést další možnosti úspor?

Když zůstanu u praní, je například možné prát zrychleně při nižších teplotách. Také si ale člověk může do aplikace, přes kterou chytré spotřebiče ovládá, dát plugin na úsporu energie. Přes ni pak sbíráme data z jednotlivých cyklů praní napříč světem, které zpracuje umělá inteligence a výsledky se posílají zpátky do praček, které upraví systém praní a dokážou spotřebovat až o 70 procent méně energie. U chladniček pak stejný proces dokáže uspořit až 15 procent spotřeby.

U chladničky se zabudovanou kamerou se můžete podívat dovnitř, aniž byste ji otevřeli. Každé otevření zvyšuje spotřebu elektřiny, takže čím méně ji otevíráme, tím lépe. Kamera se ale hodí i tehdy, když jste v obchodě a potřebujete se podívat, co vám doma v lednici chybí. Nově budeme mít kameru dostupnou i v troubách, což opět bez nutnosti otvírání umožní lepší průběžnou kontrolu pečení.

Ušetří člověk i tehdy, když vezmeme v potaz vyšší pořizovací cenu chytrých spotřebičů?

Ano. Důležité je vědět, že v průměru se dneska už nevyplácejí spotřebiče starší pěti let. Za tu dobu se technologie vyvinuly natolik, že energeticky je starší výrobek výrazně dražší. Navíc už dávno neplatí ani to, že by chytré spotřebiče byly řádově v jiné cenové kategorii než ty běžné.

Máte nějaký konkrétní příklad?

Starší chladničky měly spotřebu energie na štítku klidně i 300 kWh/rok, ale aktuálně mohou mít spotřebu i mnohem vyšší. Moderní chladnička v energetické třídě C má spotřebu 163 kWh/rok, což samo o sobě znamená roční úsporu 1400 korun, když porovnáváme pouze údaje na štítku. Při vyšší spotřebě staršího spotřebiče a s chytrými možnostmi nového se celková roční úspora může přiblížit až 2500 korunám.

A co bezpečnostní rizika spojená s chytrými domácnostmi?

Není potřeba se obávat. Jednak nejde o oblast, která by zajímala hackery. Neslyšela jsem o tom, že by došlo k nějakým útokům na chytré domácnosti. Zároveň výrobci do zabezpečení hodně investují, je to pro ně priorita.

To se týká i osobních dat uživatelů chytrých zařízení?

Samozřejmě. Například aplikace Smart Things, do které se může zapojit více značek, využívá nejbezpečnější protokol na světě Samsung Knox, který používá i CIA nebo americký prezident. Tak jsou veškerá data a komunikace i v rámci samotné aplikace pro chytrou domácnost chráněná.

Máte nějaké doporučení, jak postupovat ohledně ochrany soukromí v rámci domácností?

Základ je zkontrolovat si nastavení aplikace tak, aby vám co nejlépe vyhovovala. Přímo v aplikaci si můžete určit, jakým způsobem se zpracovávají data, kdo má k čemu v rámci rodiny přístup a podobně. Lidi se ale spíš ptají na to, jak se využívají data z jejich chytrých zařízení. Můžeme je ujistit, že si veškeré informace drží hub Smart Things, který využívá jen konsolidovaná a očištěná big data, ze kterých zpracovává například doporučení pro zefektivnění práce spotřebičů.

Co lidi od přechodu k chytré domácnosti nejčastěji odrazuje?

Základní obava je, že to bude příliš složité. Vlastně jsou spíš dvě skupiny lidí. Jedni mají všechno nastudované do detailu a přesně vědí, co čekat, druzí mají obavy, že to bude složité od nastavení až po ovládání.

A potvrzují se jejich obavy?

Naopak. Sama jsem vždycky překvapená, jak snadné a intui­tivní to je. Aplikace člověka navede krok za krokem. Další zařízení si přidáváte snadno tím, že naskenujete kód nového výrobku. To je další věc, kterou lidé často nevědí, není potřeba kupovat naráz veškeré nové vybavení. Spotřebiče se dají pořizovat a zapojovat do ekosystému postupně.

Jaký mají Češi o chytré technologie zájem? Jak to vypadá v mezinárodním srovnání?

Češi jsou nadšenci pro cokoli nového a platí to i pro chytré domácnosti. V rámci Evropy jsme zhruba na průměru, což je ale dané spíš tím, že tady to téma v širším měřítku ještě není tak známé. Je to úkol pro všechny výrobce, aby lidem vysvětlili, jaké výhody to má.

Je něco, co lidi v tom­hle směru většinou překvapí?

Největší překvapení bývá spojené s tím, jak je to snadno ovladatelné. A u některých technologií si člověk ani neuvědomuje, že je využívá, ale reálně mu zlepšují kvalitu života.

Třeba?

Koukáte na televizi a soused začne vrtat. Už saháte po ovladači, abyste zvýšili hlasitost, ale chytré televize, které mají funkci sledování okolního hluku, reagu­jí automaticky samy a zesílí ne celý zvuk, ale pouze hlasy – a divák tak i navzdory okolnímu hluku rozumí, co postavy říkají. Je to detail, ale velmi příjemný.

Popup se zavře za 8s