Sociální sítě byly vymyšlené proto, aby náš život obohatily, umožnily kontakt s přáteli a rodinou, nabízely rozptýlení a inspiraci. Jenže bohužel zejména v poslední době je víc vidět i jejich temná stránka. Například to, že umožňují mužům, aby beztrestně a ve velkém množství sdíleli intimní fotografie a videa nic netušících žen a dívek.
V Česku zkoumala novinářka Apolena Rychlíková pro web Page Not Found fóra na sociální síti Discord, pro slovenský Denník N se zase Kristina Böhmer ponořila do hlubin Telegramu. Obě tam objevily záplavu intimních fotografií a videí pořízených a sdílených velmi pravděpodobně bez souhlasu těch, které zobrazují. Dostat se k nim může každý, zatímco ti, kteří je poskytují, zůstávají anonymní. „Ve skupinách lidé sdílejí screenshoty dívek z jiných sociálních sítí, přičemž některé vypadají na méně než 18 let. Členové skupin si navzájem radí, jak pořídit screenshot z Instagramu nebo Snapchatu. Sdílejí také fotografie žen ve fitness centrech. Objevují se zde fotografie a videa žen, pořízená například pro oči jejich přítele nebo manžela. Někteří uživatelé se ve skupině na Telegramu chlubí tajně pořízenými videi při styku,“ popisuje Kristina Böhmer v článku, který přejal a přeložil web Heroine.cz.
Telegram je sociální síť založená v Rusku, která svou architekturou nadřazuje soukromí uživatelů nad bezpečnost. I proto se zde mimo jiné i obchoduje s drogami a zbraněmi. Existují sice pravidla, která zapovídají sdílení určitých druhů obsahu, v reálu si s nimi ale slovenští uživatelé a administrátoři skupin příliš hlavu nelámou a nabízejí i záběry mladých dívek.
Nezřídka se stává, že oběti – často nezletilé dívky – zjistí, že jejich intimní fotografie kolují někde po internetu, kde nad nimi například masturbují cizí muži. Je pro ně pak těžké někomu důvěřovat a navazovat vztahy. „Mohou se u nich střídat období snahy o úplnou kontrolu nad svým životem s epizodami pocitu naprosté ztráty kontroly, kdy pod vlivem alkoholu nebo jiných drog, které jim pomáhají zapomenout, začnou navazovat krátkodobé intimní vztahy. Objevují se stavy úzkosti, poruchy spánku, výkyvy nálad, emoční odpojení od svého těla a od okolí. Stahují se do samoty, mohou se u nich rozvíjet poruchy příjmu potravy. Může se u nich rozvinout posttraumatická stresová porucha,“ popisuje dopady takového jednání na oběti Kristina Böhmer.
Nejen dotčené dívky a ženy, ale i běžní čtenáři si po přečetní podobných článků často kladou otázku – proč? Co vede muže k tomu, že sdílejí tak intimní obsah? Jde jen o vzrušení a uvolnění, nebo je za tím něco víc? „Je to projev kontroly, moci a naprosté neúcty k ženám jako osobám s plnými právy rozhodovat o sobě, svém těle a svém osudu. Takové predátorské a ignorantské chování mužů však může mít pro osud ženy nejen neblahé, ale i fatální následky,“ vysvětluje psycholožka Natália Schwab Figusch. Více si přečtěte na webu Heroine.cz.