Hned několik novinářů v posledních měsících upozornilo na narůstající oblibu tajných skupin na platformách Telegram, Discord nebo Whatsapp. Muži v nich sdílí intimní fotografie a videa žen, které mnohdy ani netuší, že takové záběry byly pořízené. Někdy jde vysloveně o nelegální činnost, jako v případě francouzské seniorky Gisele Pelicote. Co dělat, pokud se na internetu objeví i vaše fotka, kterou jste poslali třeba bývalému partnerovi? Jde se vůbec bránit?
Prvním signálem toho, že vaše fotky unikly někam, kam neměly, může být náhlý příval nových sledujících nebo žadatelů o přátelství na vašich sociálních sítích, zvlášť pokud jde o profly neznámých mužů. Jindy vám někdo choulostivé fotky rovnou pošle, případně vás s nimi začne vydírat - třeba tím, že pokud nepošlete další, pošle ty, co má, vaším přátelům, rodině nebo zaměstnavateli.
Abyste dokázali odhadnout reálnost hrozby, je vhodné se s chladnou hlavou zamyslet nad tím, zda je možné, že někdo ony kontakty na vaše okolí má. Zvyšte si zabezpečení soukromí na sociálních sítítch, zkuste vygooglovat, na jaké kontakty se jde snadno dostat. Pak můžete okolí dopředu varovat a být krok napřed před útočníkem, doporučuje v textu pro Heroine.cz Pavel Houdek a radí, jak by taková konverzace mohla probíhat.
Důležité je podle odborníka na sebeobranu nepřistupovat na žádná ultimáta, veškerou komunikaci s pachatelem nebo členy skupiny, kde vaše fotky kolují, si dokumentovat pro případné nahlášení na policii. Jak omezit riziko toho, že se vaše fotky dostanou do správných rukou? Existují nějaká bezpečnostní pravidla pro intimní snímky? Přečtěte si je na Heroine.cz.