Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Muži, kteří zneužívají zdrogované ženy. I v Česku existují případy omámených seniorek, říká psycholožka Čírtková

17. únor 2025
10 640

Kriminální jevy se někdy dějí ve vlnách. Prostě se do určitého období nakumuluje víc podobných případů, říká forenzní psycholožka a soudní znalkyně Ludmila Čírtková. Zmiňuje to v souvislosti s kauzou okolo francouzské seniorky Gisèle Pelicot, kterou její manžel léta omámenou zneužíval a její bezvládné tělo také nabízel ostatním mužům. Na podobné případy i v Německu nebo Česku upozornily investigativní reportáže hned několik novinářů. Proč některé muže přitahují těla bez duše? A jde o absenci morálky, nebo o úchylku? Nejen na tyto otázky Čírtková odpovídá v rozhovoru pro Heroine.cz.

Ludmila ČírtkováFoto: Valerie Mirić Tkadlčíková

Kauza Pelicot je jedním z reflektorů, která může osvětlit důvody, proč někteří muži drogují ženy, které následně zneužijí, říká psycholožka Ludmila Čírtková. „Začněme třeba u vztahové neschopnosti, jež je spojena s tím, že muž se neumí dvořit a navazovat kontakty, je stále sám, nebo dokonce stále panic, což netrápí jen jeho, ale může být i objektem posměšků jeho okolí. Tyhle všechny faktory se slévají do motivačního nastavení, kdy začne nesnášet ženy, činí je dokonce odpovědnými za své nesnáze, samotu. To už není vůbec schopen je zaujmout, získat, a tak hledá objekt. Tělo bez duše. Je to pro něj řešení, nemusí investovat do komunikace, nemusí se bát, že se mu partnerka třeba vysměje, že je neobratný, nebo ji nedovede uspokojit. To může být začátek cesty, na níž i relativně normální muži překračují hranice a noří se do chatu, jaký používal Pelicot," vysvětluje Čírtková.

Ne vždy se tak podle ní musí jít o extrémně patologické důvody, ale právě o frustraci a absenci morálních hodnot, která vede k otřesným a kriminálním činů, jako tomu bylo v případě Pelicot. Ostatně i v Česku známe případy, kdy docházelo k drogování a zneužívání seniorky. Čírtková v rozhovoru pro Heroine.cz popisuje případ sedmdesátileté ženy, které soused po smrti jejího manžela sypal drogy do odpolední kávy. Její děti si všimly jejího zhoršujícího se stavu a namontovaly do bytu kamery, které chování důchodce z vedlejšího bytu odhalily.

Oběti jsou po podobných činech následně fyzicky a duševně rozbité, psychotraumatizované. „Aby se mohly zvednout, potřebují uznání pravdy, tedy aby pravda vyšla najevo. A to, co definujeme v zákoně jako respekt. Konkrétně, že to není jejich vina, že neudělaly nic špatně. Ten čin se stal a nedá se vzít zpátky. Ale respekt léčí, je to určitá saturace pro uspokojení potřeby po spravedlnosti. To otevírá cestu k hojení," říká Čírtková. 

Mají oběti podobných činů jít za všech okolností na policii? Čím se současné případy omamování a zneužívání liší od přimíchávání drog do alkoholu, které se dělo už například v devadesátých letech? A jak dopadl český senior, který pravidelně drogoval a napadal sousedku? Více v rozhovoru s Ludmilou Čírtkovou na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s