nové číslo Heroine právě v prodeji

Bez razítka jako by má nemoc nebyla. Překážkou není postižení, ale společnost, která ho diskriminuje

Je pro zdravotně postiženého člověka větší překážkou tělo, nebo prostředí, ve kterém žije? Nad touhle otázkou se zamýšlí podcasterka Zuzana Kašparová. Podle autorky podcastu Vyhonit ďábla je v naší společnosti nemoc snesitelná jedině tehdy, pokud máme vyhlídku jejího konce. Tak, abychom jednou zase mohli být produktivní. „Oceňujeme-li u lidí tyto hodnoty, namísto například empatie, péče, inkluzivity nebo solidarity, stávají se osoby se zdravotním hendikepem z podstaty méně hodnotnými,“ píše pro Heroine.

Přestože mi diagnóza v něčem ulehčila, cítila jsem tlak společnosti, jejímž hodnotám a postojům jsem přestala odpovídat, říká Zuzana Kašparová.Foto: Vojtěch Veškrna

Pamatuju si, jak jsem seděla ve velké místnosti na mezinárodním projektu o sebepéči a pracovala jsem ve dvojici s klukem, říkejme mu Paul, který s námi nedávno sdílel, že má nádor na mozku. Dělali jsme aktivitu ve dvojicích, při které jsme měli řešit své největší obavy. Rozhodla jsem se, že do toho půjdu. Zatím jsem to skoro s nikým nesdílela. Na papír jsem nakreslila postavu, kolem které byly rozfrcané lámané čáry a linie. Paulovi nejdřív nebylo jasné, co to má znamenat. Vysvětlila jsem mu, že se bojím budoucnosti, protože mám progresivní neurologickou nemoc, klepou se mi různé části těla a postupně se třes rozšiřuje do celého těla. Vykulil na mě oči a zeptal se mě, co s tím budu dělat. „Takhle přece nemůžeš žít!“ Čekala jsem od něj pochopení a solidaritu, a tak se mi jeho reakce vryla obzvlášť silně do paměti. Šla jsem pak vedle do lesa brečet rodičům do telefonu. Nesdílela jsem s nimi jeho slova, jen zoufalost a pocit, že už nic nemá cenu.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!