Hlasoval/a byste pro přijetí Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí známou jako Istanbulská úmluva?
Benešov - volební obvod 41
- JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D. (KONS+ODS+Mon+Sv, BEZPP) - NE - Pro Istanbulskou úmluvu jsem nehlasoval a nebudu pro ni hlasovat ani v budoucnu. Nemyslím si, že jde o prostředek k ochraně žen před násilím. Na to si Úmluva jen hraje. Skutečným důvodem, proč je prosazována, je mj. prolomení azylového práva, zajištění neomezeného a soudně vymahatelného financování účelově založených organizací z veřejných rozpočtů a také tlak na prosazování genderové ideologie ve školách.
- MUDr. Andrea Švojgrová (Piráti, BEZPP) - ANO - Souhlasím se zněním Istanbulské úmluvy a, pokud mám být upřímná, nechápu, proč tento dokument doposud nebyl v ČR ratifikován. Kromě tématu potírání násilí na ženách vidím ještě jeden zásadní význam tohoto dokumentu a to ochranu seniorů před domácím násilím, což je téma, o kterém se veřejně v podstatě nemluví. Z praxe rehabilitační lékařky ale vím, že je to velmi častý problém a je třeba to začít řešit.
- Josef Roušal (ČSSD, BEZPP) - neodpověděl
- Roman Hořejší (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
- prof. JUDr. Helena Válková, CSc. (ANO) - neodpověděl
- Dominik Hašek (TOP 09, BEZPP) - neodpověděl
Brno-město - volební obvod 59
- Mgr. Marie Jílková (KDU-ČSL) - ANO - Není důvod úmluvu nepřijímat, nastavuje standardy v potírání domácího násilí a nastavuje nám zrcadlo, jak na tom v přijímání opatření proti DN jsme.
- Michal Janda (Svobodní) - NE - Násilí je trestným činem již po staletí. Tedy je již našimi zákony ošetřeno. Snad poslední trestný čin, který bylo třeba doplnit je stalking. Nadnárodní deklarace tohoto typu jsou jen živnou půdo pro nejrůznější organizace, polykající peníze na tvorbu pseodobra. Dávám přednost osobní výchově před výchovou stran státu nebo jiných organizací!
- Ing. Karin Podivinská (SOCDEM+ANO, ANO) - NE - Istanbulská úmluva neřeší detailně problematiku násilí jako takového. Velmi důležité je, přijmout legislativní úpravy na vnitrostátní úrovni, např. změnu definice znásilnění, a také zavedení nové definice domácího násilí a pod.
- doc. MUDr. Tomáš Skřička (CSc.SPD+Trikolora, SPD) - ANO - Necítím potřebu
- Mgr. Petr Kovač (SOM, BEZPP) - neodpověděl
- doc. Břetislav Rychlík (Zel+ODS+Pir+TOP, BEZPP) - neodpověděl
- Libor Zabloudil (STAN, BEZPP) - neodpověděl
Břeclav - volební obvod 56
- Ing. Rudolf Kadlec (Nestranici2024, BEZPP) - neodpověděl
- JUDr. Stanislav Šprtel (KSČM) - neodpověděl
- doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. (SPD+Trikolora, Trikolora) - neodpověděl
- Mgr. Josef Osička (STAN) - neodpověděl
- MUDr. Miloslav Janulík (ANO) - neodpověděl
- Mgr. Róbert Šlachta (PŘÍSAHA) - neodpověděl
- Mgr. Zbyněk Hromek (NOS) - neodpověděl
- PhDr. David Malinkovič (SOCDEM) - neodpověděl
- Rostislav Koštial (KDU+ODS+TOP 09, ODS) - neodpověděl
České Budějovice - volební obvod 14
- Mgr. Juraj Thoma (STAN+HOPB, HOPB) - ANO - A to i přesto, že některé jevy a opatření mi v ní na naše poměry připadají přehnané.
- JUDr. Vojtěch Filip (KSČM) - NE - Naše Listina základních práv a svobod totiž obsahuje více práv na ochranu žen než Istambulská úmluva, nemohu Nemohu hlasovat pro omezení již jednou nabytých práv
- PhDr. Mgr. Jan Tkaczik, Ph.D., mjr. v.v. (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
- Václav Kupilík (ND, BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Ladislav Ondřich, MBA, LL.M. (ANO, BEZPP) - neodpověděl
- Bc. Zbyněk Sýkora, MBA (ODS) - neodpověděl
Domažlice - volební obvod 11
- Jan Janda (Piráti) - ANO - Nezbyl vlastně jediný relevantní argument, proč bychom měli být proti.
- Jan Látka (ANO) - ANO - S Istanbulskou úmluvou nemám problém.
- Ing. Ján Ridzoň (SPD+Trikolora, SPD) - - neodpověděl
- Václav Sladký (SOCDEM) - - neodpověděl
- Mgr. Bc. Robert Baxa, LL.M. (NK, BEZPP) - - neodpověděl
- Mgr. Ivan Maštálka, LL.M., MBA (KSČM) - neodpověděl
- Bc. Stanislav Antoš (KDU+PROPLZ+ADS, KDU-ČSL) - neodpověděl
- Ing. Libor Picka (STAN) - neodpověděl
- Ing. Vladislav Vilímec (ODS) - neodpověděl
Chomutov - volební obvod 5
- Ing. Roman Brand (LS, BEZPP) - ANO - Sice náš právní řád problematiku dostatečně řeší, v některých bodech ji vhodně doplňuje. Nevnímám pozitivně vliv neziskových organizací.
- Ing. Štefan Drozd (STAN) - ANO - Zde není samozřejmě nad čím váhat, pro mne jednoznačná odpověď.
- Bc. Elvíra Hahnová (ČSSD) - NE - Nemohu souhlasit s Istanbulskou úmluvou, tak jak byla napsána. Souhlasím s tím, že ženy musí být chráněny před násilím, ale na to již máme platné zákony. V naší zemi se necítím být diskriminována. Rozumím tomu, že jsou země, které tuto úmluvu potřebují. To, že kandiduji do Senátu a zároveň jako lídr do Kraje za ČSSD - ČISTÝ KRAJ dokazuje, že nepotřebujeme pozitivní diskriminaci.
- PaedDr. Jiří Kulhánek (KDU+ODS+TOP 09, ODS) - neodpověděl
- Jaroslav Komínek (ČSNS+SOCDE+KSČM, KSČM) - neodpověděl
- Ing. Jiří Smetana, MPA (SPD+Trikolora, BEZPP) - neodpověděl
- MVDr. Přemysl Rabas (SEN 21, BEZPP) - neodpověděl
Chrudim - volební obvod 44
- Roman Málek, MBA, MSc. (LES, BEZPP) - NE - V současné době je zbytečná.
- Mgr. Ing. Milan Chaloupecký (SPD+Trikolora, SPD) - ANO - Násilí na ženách je neslučitelné s naší civilizací 21.století. Já osobně bych samozřejmě hlasoval pro přijetí Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách. Důležité je, že Úmluva počítá s ochranou nejen pro ženy, ale také pro muže, děti nebo seniory v rolích obětí. Násilí nesmíme chápat pouze jako patologický fyzický projev jedince vůči dalšímu jedinci, příp. skupině jedinců, ale může mít také formu psychického týrání. Podstatné je také, že Úmluva nezasahuje do procesu dokazování domácího násilí u obecného soudu nebo u policie a osoba označená jako pachatel se tak může bránit proti falešnému obvinění. Zůstávají tak zachovány instituty, jako presumpce neviny a trestný čin z křivého obvinění, a nejsou tak popírány principy právního státu.
- Mgr. Jan Tecl, MBA (KDUODSSTANTOPST, ODS) - neodpověděl
- Miroslav Krčil (SproK) - neodpověděl
- Ing. Vladimír Slávka (ANO) - neodpověděl
Jablonec nad Nisou - volební obvod 35
- Mgr. Bc. Michal Švarc (SPD+Trikolora, SPD) - NE - Nemám problém s obasehm ale formou jakou je prosazována. (Nejsem spokojen se současným návrhem a některými jeho pasážemi.)
- Bc. Lena Mlejnková (SLK) - ANO - Je to mezinárodní vyjádření k zásadnímu problému a proto bych jej podpořila.
- Mgr. Michaela Tejmlová, LL.M. (SEN 21, BEZPP) - ANO - Tím, že stát ratifikuje určitou úmluvu, vyjadřuje úmysl naplňovat její účel. V případě Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, jak už sám název napovídá, je to vyjádření toho, že stát vnímá násilí na ženách a domácí násilí jako problém, který je třeba řešit intenzivněji než doposud. To pak, jakým způsobem, si můžeme na národní úrovni zvolit určitým způsobem sami. Já jako násilí na ženách problém v ČR vnímám. Podle statistik ProFem se s nějakou formou sexualizovaného násilí setká 58 % žen. Konkrétně se znásilněním má pak zkušenost dokonce každá pátá žena (20 %). 76 % obětí znásilnění uvedlo dopady na své psychické nebo fyzické zdraví, vztahy, studium, práci, či dokonce život ohrožující dopady. Ženy, které zažily znásilnění ve věku do 15 let, téměř všechny uvedly, že to mělo negativní dopady na jejich život (93 % respondentek). Výzkum mimo jiné ukázal, že 2,3 mld. Kč ročně je vynaloženo z veřejného zdravotního pojištění na léčbu dopadů sexualizovaného násilí. Měli bychom si tedy klást otázky, zda děláme dost pro snižování násilí na ženách a domácího násilí v ČR. A pokud ne, je Istanbulská úmluva schopna vhodným způsobem přispět k naplňování vize společnosti bez násilí nebo víme o lepších nástrojích – a pokud ano, o jakých? Já bych Istanbulskou úmluvu vnímala jako symbolické se přihlášení k těmto hodnotám a do právního řádu by nám to nezavedlo nic, co tu nechceme, pokud si to národní legislativou, o které rozhodují naše orgány, neuzákoníme. Hlasovala bych tak pro ní.
- Bc. Milan Kroupa (ANO, BEZPP) - neodpověděl
- MUDr. Vít Němeček, MBA (KDU+ODS+TOP 09, ODS) - neodpověděl
- Mgr. Tomáš Vašíček (APB, BEZPP) - neodpověděl
Karviná - volební obvod 74
- Ing. Pavel Staněk (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
- Ing. Petr Vícha (SOCDEM+ANO, SOCDEM) - neodpověděl
- Mgr. et Bc. Karel Světnička (Švýcar. demokr., BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Bohuslav Niemiec (KDU+ODS+TOP 09, KDU-ČSL) - neodpověděl
- MUDr. Karel Volný (ČSSD, BEZPP) - neodpověděl
Litoměřice - volební obvod 29
- Ing. Vladimír Vlk (ČSSD) - ANO - Domácí násilí na ženách a dětech je u nás podceňované. I když v poslední době je to aktuální téma.
- Bc. Martin Kratochvíl (Svobodní) - NE - Ne. Její cíle sice znějí zářné a šlechetně. V naší legislativě máme tyto aspekty již dávno vyřešeny a mnohdy lépe. Zbytečně tím jen vznikají závazky pro naší republiky, které nám nic lepšího nepřinesou.
- MUDr. Ilja Baudyš (SPD+Trikolora, SPD) - NE - Naprosto zbytečný konstrukt, prolamující standartní rodinné vztahy. Stávající právní ochrana osob / dle mého soudu je jedno zda mužů, či žen/ je dostatečná.
- MUDr. Miroslav Jiránek (Piráti, BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Petr Liška (STAN) - neodpověděl
- MUDr. Ondřej Štěrba (ANO) - neodpověděl
- Ing. Jan Skalický (ČSNS+KSČM+SD-SN, BEZPP) - neodpověděl
- Mgr. Ladislav Chlupáč (KDU+ODS+TOP 09, ODS) - neodpověděl
Mladá Boleslav - volební obvod 38
- Ing. Jana Krumpholcová, MSc. (Zelení) - ANO - Např. ochrana zneužívaných nezletilých je naší legislativou nedostatečná, již medializovaný případ nezletilé zneužívané otčímem a příliš nízký trest je toho důkazem. Absurdní komunikace ohledně Úmluvy na české straně některými politiky byla za hranou přijatelnosti a záměrnou eskalací problematiky ve společnosti, nikoliv hledáním racionálního řešení.
- Lukáš Nozar (SOCDEM) - NE - Úmluvu jsem v čase jejího schvalování Senátem četl. Dle jejich formulací by bylo možné zakazovat pomlázkovou koledu, jako symbolické násilí. U nás v Pojizeří tradičně chodí pomlázkou i předpubertální dívky. V jiných krajích je tato koleda vyhrazena jen chlapcům. Násilí na ženách je mi z duše protivné, současně je mi protivné pokud se pohrdá symbolickými tradičními zvyky a velikonoční koledou zvláště.
- Ondřej Lochman (STAN+SLK, STAN) - ANO - Zde nemám co dodat. Bez debat bych hlasoval pro její přijetí.
- JUDr. Václav Ort (JaSaN, BEZPP) - neodpověděl
- Mgr. Jiří Kobza (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
- MUDr. Igor Karen (ANO) - neodpověděl
- MUDr. Raduan Nwelati (KDU+ODS+TOP 09, ODS) - neodpověděl
Náchod - volební obvod 47
- Tomáš Magnusek (TMS) - ANO - Pokud by to bylo pouze o potírání násilí na ženách.
- Bc. Jan Borůvka (ANO) - ANO - Je sice zbytečná, protože to upravuje naše současná legislativa, ale hlasoval bych pro.
- brig. gen. v. v. Mgr. Martin Červíček (ODS) - neodpověděl
Opava - volební obvod 68
- Bc. René Černohorský (SOCDEM, BEZPP) - AN0 - Vzhledem k tomu, že jsem 34 let působil jako policista Policie České republiky, tak mi tato oblast není vůbec lhostejná. Zároveň však ale dodávám, že ne vše v tak zvané Instanbulské úmluvě je podle mých představ a v souladu s mým myšlením. Rozumné podněty, návrhy a stanoviska bych samozřejmě podpořil...
- JUDr. Brigita Bilíková (Mourek, BEZPP) - ANO - Istanbulská úmluva má především deklaratorní charakter a právní předpisy ČR postihují násilí obecně a i násilí uplatňované na ženách a rodinách zcela dostatečně. Problémem však někdy bývá faktická aplikace. K tomu však možno přispět pouze výchovou, širokou diskuzí a preventivními programy, které musí začít již v mateřských školách. Je důležité již malé děti naučit násilí i ohrožení násilím rozpoznávat, bránit se mu a rovněž tak naučit se chránit druhé. A samozřejmě v nich zakotvit jednoznačnou zásadu násilí jako prostředek k čemukoliv, nepoužívat. Zákony samotné nestačí. To mohu jednoznačně potvrdit ze své dlouholeté praxe.
- Mgr. Herbert Pavera (KDU+ODS+TOP 09, TOP 09) - ANO- Již jsem takto hlasoval a za hlasováním si stojím.
- PhDr. Michael Rataj, Ph.D. (STAN+OK, STAN) - neodpověděl
- Mgr. Vladimír Tancík (NK, BEZPP) - neodpověděl
- Mgr. RNDr. Zita Calabri (SPD+Trikolora, BEZPP) - neodpověděl
- Bronislav Sedláček (JaSaN) - neodpověděl
- Ing. Tomáš Navrátil (ANO) - neodpověděl
Ostrava město - volební obvod 71
- RNDr. Radoslav Štědroň (Švýcar. demokr., SSPD-SP) - ? - Jeďte do Saudské Arábie - abyste věděli co je násilí na ženách.
- Ing. et Ing. Leo Luzar, Ph.D. (ČSNS+KSČM+SD-SN, KSČM) - NE - Tato úmluva je upozaděna aktuálními hrůzami, které v plné síle odhalily neschopnost politické reprezentace ochránit zájmy občanů. STAČILO! Ale dojde-li ke změně a konečně se dočkáme odpovědné vláda, potom velice rád podpořím změny českého právního řádů v oblasti prevence a potírání domácího násilí!
- Bc. Martin Bednář MBA (ANO) - NE - Boj proti násilí na ženách je důležitý a má mou plnou podporu. Avšak úmluva obsahuje ustanovení, se kterými nesouhlasím. Zásadní jsou činy a konkrétní úpravy zákonů, nikoliv pouze deklarace a slova.
- Ing. Leopold Sulovský (Ostravak) - neodpověděl
- Ing. arch. Liana Janáčková (Svobodní, BEZPP) - neodpověděl
- Marie Malcharová (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděla
- Štefan Režný (ReMeK) - neodpověděl
Praha 2 - volební obvod 26
- prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. (ANO, BEZPP) - ANO - Istanbulská úmluva neobsahuje nic nad rámec toho, na co by měl přitakat každý slušný člověk. Důvody odmítnutí v Senátu z roku 2023 považuji za absurdní a povětšinou naprosto smyšlené. A co hůře za ideologické. Uvedla bych jeden případ. Tam se často argumentovalo tím, že úmluva jde proti tradičním nebo náboženským modelům rodiny, že se je snaží zničit. Ve skutečnosti ale úmluva říká, že tradiční či náboženské modely rodiny nesmějí být záminkou nebo ospravedlněním násilí na ženách. Pokud někdo není schopen odlišit tyto dvě roviny a zároveň je schopen argumentovat nutnou ochranou tradičního modelu rodiny, pak je zjevné, že odmítnutí úmluvy je pro něj motivováno zachováním statutu quo z ideologických důvodů. A pak už je jenom otázkou, zda jde o zachování systému, kde muži mají historicky větší prostor pro dosažení úspěchu než ženy, nebo o politický prospěch a snahu o zalíbení se nějaké voličské skupině, to už bych nechala na svědomí jednotlivých senátorů. Základní rovina je ale daná: Istanbulská úmluva byla odmítnuta z důvodů, které v naprosté většině nejsou pravdivé.
- MUDr. Bc. Marek Hilšer, Ph.D. (Piráti+MHS, MHS) - ANO - V Senátu jsem přijetí Úmluvy podpořil. Zapojil jsem se i do veřejné kampaně za její přijetí a přesvědčoval další kolegy a kolegyně. Plně sdílím všechny argumenty pro přijetí Úmluvy. Úmluvu schválilo 38 zemí Rady Evropy, v EU chybí pouze 5 zemí a Česko je jednou z nich. To je mezinárodní ostuda pro zemi, která se prezentuje jako stát hájící lidská práva ve světě a jejíž nejvýznamnější prezidenti Masaryk a Havel se označovali za feministy. Obhajování nerovného postavení žen jako čehosi přirozeného považuji za nebezpečné. Je to ten druh populismu, který vyrůstá z rozdmýchávání kulturních válek, šíření bludů a dezinformací a vyvolávání iracionálního strachu.
- prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (TOP+STAN, BEZPP) - neodpověděl
- prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., dr. h. c. (ODS, BEZPP) - neodpověděla
- Bronislav Poul (SOCDEM) - neodpověděl
Praha 4 - volební obvod 20
- Mgr. Filip Outrata, Ph.D. (SOCDEM) - ANO - Domácí násilí zejména (ale nejen) na ženách nelze tolerovat. Česká republika je jednou z mála evropských zemí, které úmluvu dosud neratifikovaly. Je to chyba, kterou trochu zmírňuje skutečnost, že úmluvu přijala Evropská unie jako celek a v některých oblastech bude tedy závazná i pro "rebely" jako je Česko.
- Ing. Markéta Šichtařová (Svobodní) - NE - Istanbulská úmluva není žádnou prevencí proti násilí, a to konstatuji jako žena, která jím sama prošla. Úmluva pouze pod zástěrkou „boje proti násilí“ bojuje o prosazení nové ideologie.
- PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D. (ANS) - NE - Istanbulská úmluva je o něčem jiném, než tvrdí její zastánci. Úmluva se staví za ochranu žen, ale v tom nespočívá její podstata. Ochrana žen je totiž již obsažena v národní legislativě evropských zemí. Ale to, co Istanbulská úmluva k tomuto tématu přidává, je radikální a falešné rozšíření pojmu násilí na ženách, radikální a falešný dějinný výklad příčin tohoto násilí, a hlavně závazek signatářů uskutečnit radikální kulturní revoluci ve vztazích mezi muži a ženami, která je nepřátelská vůči rodině, a prosadit genderovou ideologii. Preambule obsahuje ideologické tvrzení o historii lidstva a analogicky ke K. Marxovi jsou zde za utiskující třídu považováni muži a za utiskovanou ženy. V preambuli signatáři totiž uznávají, že „… násilí na ženách je klíčovým společenským mechanismem, nutícím ženy do podřízeného postavení vůči mužům…“ Autoři de facto tvrdí, že násilí proti ženám je něco gigantického. A právě toto vidění nevraživosti ve vztazích mezi muži a ženami vane z Istanbulské úmluvy. Úmluva říká, že násilí na ženách je rodově podmíněné. V článku 3 se definuje pojem gender, a to úplně jinak, než jsme zvyklí toto slovo používat. Vždy jsme pod ním chápali rod. Podle úmluvy ale gender znamená „sociálně ustanovené role, chování, jednání a vlastnosti, které příslušná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže“. Tato definice je vysloveně ideologická, neboť v sobě obsahuje tvrzení, že role, chování a aktivity mužů a žen nemají nic společného s jejich biologickou podstatou, ale jsou pouhým konstruktem. V preambuli signatáři vyslovují přesvědčení, že „násilí na ženách je ze své strukturální povahy násilím založeným na pohlaví“, tedy, že násilí vůči ženám jde ruku v ruce s tradičním rozdělením rolí mezi muži a ženami. Toto je také zcela zcestné ideologické tvrzení. Jde o kompletní zničení ženskosti a mužkosti a o odstraněním stereotypních rolí. Jde o snahu uskutečnit revoluční sociální inženýrství. K tomuto se máme zavázat? Co si máme pod změnami v kulturních vzorcích chování představit? Cokoliv. Návrat kojenců do dětských jeslí, protože matky musí pracovat. Pracující otec a nepracující matka je stereotyp. Výchova dětí v předškolních zařízeních i na školách má být zaměřena na potlačení rozdílů mezi chlapci a děvčaty. Běžné osloven „chlapci a děvčata“ se opouští ve prospěch neutrálního oslovení. Všechny děti na školách se o tomto mají povinně učit. Mají být vedeny, aby zkoumaly samy sebe, zda nejsou „transgender“. Takzvaní „Odborníci“ jim přednášejí, že si ještě jen vyberou, jestli budou chlapci či děvčaty. Tito přednášející jsou občas „drag queens“, muži s parukami, namalovaní a oblečení jako ženy. Genderová ideologie propaguje pro transgender lidi chirurgickou změnu pohlaví a to již v dětském věku. Mnozí tito lidé ale končí velmi tragicky, například sebevraždou. A navíc vědci dokazují, že velká většina mládeže s genderovou odchylkou z ní jednoduše vyroste. Istanbulskou úmluvou se zavazujeme, že se o tom děti budou učit „na všech stupních vzdělávání“, tedy ve škole i školce. Genderově podmíněné násilí a nestereotypní role mužů a žen se mají všude vyučovat. To je vymývání mozků dětí. A jedná se jednoznačně o sociální inženýrství a kdo se drží zdravého rozumu, má být trestán. A pokud chce někdo tvrdit, že se tímto Istanbulská úmluva přímo nezaobírá, je na omylu. Ve Vysvětlující zprávě se konkrétně uvádí problematika „transgender“ osob. Genderová ideologie používá pojmy muž a žena, kdysi pro všechny jednoznačné zmatečným způsobem a legislativně nutí společnost používat je tímto zmatečným způsobem. Doslova tvrdí, že takový muž, který by byl raději ženou, je tou ženou a naopak. Tvrdí, že „transgender“ má právo, abychom ho nazývali mužem, i když je žena, a naopak. Přitom chromozomy v buňkách nám sdělují, zda jsme muži nebo ženy. Jakýkoliv řád – vytvořený na základě přirozenosti a poznání (což chromozomy určující pohlaví jsou!) – musí bránit hranice všech hodnot, které je nutno bránit, aby nedošlo k – symbolicky řečeno – potopě. Obrana přirozeného řádu lidské společnosti nyní vyžaduje vnitřní sílu, přísnost a sebeovládání, tedy právě ty vlastnosti, které jsou současnými salónními demokraty a kosmopolitními liberály, kteří prosazují Istanbulskou úmluvu – odmítány. Liberalisti bojují proti přirozenému řádu a za takzvanou svobodu, kde se dá dělat cokoliv, kde jakákoli ochrana přirozeného řádu je označována jako „hnusná totalita“. Dnes je za „svobodu“ považováno především: lhaní na veřejnosti a ve veřejnoprávních médiích, přepadávání cizích zemí a rabovaní jejich bohatství, státem a bankami podporovaná lichva, pohlaví je považováno pouze za sociální konstrukt – a to vše je pravou podstatu tzv. „euro-atlantických hodnot“. Avšak bez angažovanosti vnitřních přirozených sil a ušlechtilosti, která si vynutí jiné nasměrování smyslu lidské existence než který požaduje Istanbulská úmluva, vývoj civilizace nadále nepůjde. Nutností do budoucnosti proto bude „angažovat se ve věci přirozeného řádu lidského společenství a člověka“.
- prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. mult. (KDUODSSTANPiTOP, BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Pavel Sehnal (APB) - neodpověděl
- Mgr. Petr Štěpánek, CSc. (Zelení) - neodpověděl
- Mgr. Ing. Josef Svoboda, Ph.D. (ANO, BEZPP) - neodpověděl
- Jiří Folajtár (JaSaN, BEZPP) - neodpověděl
Praha 8 - volební obvod 23
- Ing. Lukáš Wagenknecht (Piráti) - ANO - Pro tzv. Istanbulskou úmluvu jsem v Senátu hlasoval. To, že Senát nakonec ratifikaci neschválil (o dva hlasy) mě velice zklamalo, považuji to za mezinárodní ostudu. Připojil jsem svůj podpis k otevřenému dopisu Adély Šípové adresovanému předsedkyni Poslanecké sněmovny, ve kterém jsme požádali o projednání Úmluvy i v dolní komoře. Šokovalo mě, kolik demagogie jsem při projednávání z úst některých senátorů a senátorek slyšel. Takže znovu: Úmluva nediskriminuje muže – udává všeobecný rámec tomu, jak lépe pomáhat všem lidem, kteří jsou vystaveni domácímu násilí, tedy násilí od svých blízkých. Úmluva není ideologickým dokumentem a nezavádí pojem gender – pojem a jeho definice je ve společenských vědách a mezinárodních dokumentech zaveden již desetiletí, a v tomto smyslu jej úmluva také užívá. Úmluva nezasahuje do suverenity a právního státu. Zabývá se především prevencí a řešením dostupnosti služeb obětem násilí. A jak víme, zde má Česko velký prostor ke zlepšení – například počet lůžek pro oběti násilí. Úmluva přináší opatření pro dostatečnou ochranu obětí a adekvátní pomoc ve formě komplexních poradenských služeb a azylových domů. A to nejen pro ženy, ale i muže, seniory, hendikepované či děti, které jsou často svědky domácího násilí.
- David Kopecký, BA (Hons) (SOCDEM) - ANO - Nevidím důvod nehlasovat pro. Jedná se o standardní mezinárodní lidskoprávní úmluvu a její obsah není nijak zásadně nevybočuje ze současného mezinárodního lidskoprávního diskurzu. Úmluva má velmi symbolický a doporučující charakter, i přesto ale efektivně doplní legislativu, kterou už v Česku máme.
- Ing. Pavel Fischer (Mourek) - ANO - Rozhodně ano. To, že Česká republika neratifikovala tuto úmluvu, je velmi smutné. Patříme tak k několika málo státům Evropy, které se nezavázaly předcházet a důsledně potírat všechny formy násilí na ženách. Úmluva neprošla Senátem o pouhé 2 hlasy. Pokud bych se účastnil hlasování v Senátu, dva hlasy by nechyběly.
- Mgr. Zdeněk Kučera, MBA (ANO) - ? Istanbulská úmluva je velmi komplexní a citlivé téma, které vyvolává různé názory a emoce. Chápu, že jde o důležitý dokument v oblasti ochrany práv žen a prevence domácího násilí. Na druhé straně vnímám i obavy, které mají někteří lidé ohledně jejího dopadu na naši legislativu a kulturní hodnoty. Myslím, že je důležité o této problematice vést otevřenou a konstruktivní debatu, aby bylo možné dosáhnout nejlepšího řešení pro naši společnost.
- Bc. Vítězslav Novák (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
- MUDr. Miroslav Erbrt (Svobodní, BEZPP) - neodpověděl
- Mgr. Vladimíra Ludková (KDU+ODS+PatriČR, ODS) - neodpověděl
- Mgr. Jan Korda (TOP 09, BEZPP) - neodpověděl
Praha 12 - volební obvod 17
- Pavel Fischer (KDU+ODS+STA+TOP, BEZPP) - NE - Nehlasoval. V úmluvě se tolik péče věnuje převýchově společnosti, že mi to připomíná sociální inženýrství. A přitom můžeme dělat mnohem víc, než dosud! Novelizovat trestní řád, který je z roku 1961 a podle něhož se dnes postupuje při vyšetřování. Věnovat pozornost vzdělávání soudců, státních zástupců, zmocněnců pro oběti, policistů a dalších. A účinně řešit násilí online, které ohrožuje nejen ženy, ale i děti a mravní výchovu mládeže.
- Ing. Eva Tylová (Piráti+LES, BEZPP) - ANO - Jednoznačně bych hlasovala pro. Senátem úmluva neprošla o několik hlasů, včetně hlasu Pavla Fischera, kterého chci v horní komoře nahradit. Obecně Senátu totiž chybí liberálnější smýšlení. Například v Dánsku, kde je už nějaký čas úmluva naplňována, se zvedl počet nahlášených znásilnění. Ne proto, že by jich bylo více než dříve, ale protože ženy konečně cítily oporu a bezpečný prostor se svěřit a situaci řešit. V Česku je policii každoročně ohlášeno jen okolo 6 procent případů znásilnění. Věřím, že větší důvěru obětí v systém přinese redefinice znásilněn, a obecně zvýšený zájem o řešení sexuálního násilí i u nás. Úmluva nás ale mohla posunout o velký kus vpřed. V Česku se vždy bohužel něco hne až po zveřejnění některého z otřesných případů – mám teď na mysli podmínku pro muže zneužívajícího nezletilou nevlastní dceru. Její příběh je ale bohužel realita mnoha dalších. Iniciovala jsem proto spolu se senátorkou Hanou Kordovou Marvanovou, lékařkou Džamilou Stehlíkovou a dokumentaristkou Olgou Sommerovou petici za přijetí přísnějších opatření proti případům pohlavního zneužití. Veřejnost je může podpořit na webu Už ani jedno.
- MUDr. Boris Šťastný, MBA (ANO+AUTO, AUTO) - NE - Istanbulskou úmluvu pokládám za progresivistické zlo propagující genderismus. Náš trestní řád vnímám v oblasti násilných trestných činů za dostatečný. Tuto úmluvu bych nikdy, ale opravdu nikdy nepodpořil!
- Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichová (Švýcar. demokr) - neodpověděla
- Dr.-Ing. Milan Urban (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
- Ing. Petr Hůla, Ph.D. (SOCDEM) - neodpověděl
Prostějov - volební obvod 62
- Ing. Hana Naiclerová, MBA (Zelení+STAN+SEN, STAN) - neodpověděl
- Ing. Pavel Dopita, LL.M., MBA (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
- Mgr. František Jura, MBA, LL.M. (ANO) - neodpověděl
- Ing. Hana Pospíšilíková (KDU-ČSL, BEZPP) - neodpověděl
- Mgr. Miroslav Burget (JaSaN, BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Bc. Milada Sokolová (ODS+OPAT, ODS) - neodpověděl
Rokycany - volební obvod 8
- Ing. Mgr. Miroslav Kroc (STAN, BEZPP) - ANO - Považuji ji za klíčový nástroj v boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Úmluva nabízí komplexní rámec, který zahrnuje nejen prevenci a ochranu obětí, ale také důraz na vzdělávání a zvyšování povědomí o těchto závažných problémech. Tímto krokem bychom jasně ukázali, že Česká republika odmítá jakoukoli formu násilí a stojí na straně lidských práv, rovnosti a spravedlnosti. Jsem si však vědom, že Istanbulská úmluva vyvolává i kontroverze, zejména kvůli používání termínu 'gender' a obavám z jeho vlivu na tradiční rodinné hodnoty. Někteří lidé také vyjadřují obavy z toho, že přijetí úmluvy by mohlo vést k zásahům do naší národní legislativy. Respektuji tyto obavy a chápu, že je důležité pečlivě zvážit, jakým způsobem úmluvu implementujeme, aby byla zajištěna i ochrana našich kulturních tradic a právního rámce. Je důležité, abychom k tomuto tématu přistupovali s respektem k různým názorům a zároveň nezapomínali na to hlavní – ochranu těch, kteří jsou vystaveni násilí a potřebují naši podporu.
- Ing. Mgr. Pavel Karpíšek (ODSMonarTOPOPAT, ODS) - neodpověděl
- Petr Vanka (ANO) - neodpověděl
- Ing. Tomáš Rada (KDU+PROPLZ+ADS, BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Jaromír Pěnkava (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
Sokolov - volební obvod 2
- Bc. Jan Picka (VOK) - ANO - Rozhodně ano. Jakékoliv násilí na ženách, ale také dětech a seniorech je pro mě neakceptovatelné!
- Ing. Miroslav Balatka (STAN) - ANO - Už jsem pro ni v Senátu hlasoval a bylo mi velmi líto, že Istanbulská úmluva Senátem těsně neprošla.
- JUDr. Josef Vaněk (SPD+Trikolora, BEZPP,) - neodpověděl
- Mgr. Jana Mračková Vildumetzová (ANO) - neodpověděla
- Mgr. Dana Wittnerová (SRDCEM PRO ..., BEZPP) - neodpověděla
- Alexandr Terek (MÍSTNÍ HNHRM, BEZPP) - neodpověděl
Svitavy - volební obvod 50
- Mgr. Petr Štěpánek (SPD+Trikolora, Trikolora) - NE - Partnerské násilí náš právní řád již dostatečně ošetřuje. IÚ je o něčem jiném, totiž o genderismu, tedy o něčem veskrze negativním.
- Mgr. Bc. David Šimek, MBA (KDU-ČSL+Nestran, Nestran.) - neodpověděl
- Mgr. Pavel Severa (NK, BEZPP) - neodpověděl
- Michal Kortyš (ODS) - neodpověděl
- MUDr. Pavel Havíř (SOCDEM+SproK, SOCDEM) - neodpověděl
- Ing. Hynek Blaško (SpV, BEZPP) - neodpověděl
- Mgr. Milena Míčová (JaSaN, BEZPP) - neodpověděl
Šumperk - volební obvod 65
- Vladimír Hošek (Svobodní) - NE - Tato Úmluva není o ochraně žen, je to úmluva, aby stát více financoval ty správné neziskovky.
- Mgr. Miroslav Adámek (ANO, BEZPP) - neodpověděl
- prof. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D. (NK, BEZPP) - neodpověděl
Teplice - volební obvod 32
- Mgr. Tomáš Vandas (NDDSSSBEZULANS, DSSS) - NE
- Mgr. Jiří Řehák (SEN 21, JsmePRO!) - ANO - Považuju to za samozřejmou věc.
- Bc. Hynek Hanza (ODS) - neodpověděl
- Zdeněk Žák (SpV, BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Jan Schiller (ANO) - neodpověděl
- Ivan Vinický (ČSSD) - neodpověděl
Třebíč - volební obvod 53
- Zdeněk Ryšavý (SOCDEM) - ANO - Žádná skupina obyvatel by neměla být ohrožená násilím ze strany jiných a je pravdou, že ženy jsou většinou slabší stranou vztahu, tudíž si zaslouží ochranu.
- Petr Chňoupek (MZH) - NE - Náš právní řád tuto otázku řeší dostatečně. Tzv. Istranbulská úmluva působí spíše kontraproduktivně.
- Ing. Drahoslav Ryba (ANO, BEZPP) - NE - Protože dle mého názoru je již obsažena v naší legislativě.
- MUDr. Václav Lhotský (SPD+Trikolora, SPD) - NE - Je tam mnoho věcí schovanách pod nic neříkající pojmy. S principem v názvu souhlasím, ale pro podrazy v textu odmítám.
- prof. RNDr. Jaroslav Turánek, CSc., DSc. (Švýcar. demokr., BEZPP) - neodpověděl
- Hana Žáková (STAN, BEZPP) - neodpověděl
- Mgr. Luděk Růžička (MÁ VLAST ČMS) - neodpověděl
Vsetín - volební obvod 77
- PaedDr. Yvona Wojaczková (ANO) - neodpověděl
- Jiří Čunek (KDU-ČSL) - neodpověděl
- Robert Hampl (SPD+Trikolora, SPD) - neodpověděl
Zlín - volební obvod 80
- Ing. Patrik Kunčar (KDU-ČSL) - NE - Legislativa ČR je na dobré úrovni a na dalších opatřeních pro prevenci a potírání násilí se aktuálně intenzivně pracuje.
- Ing. Bc. Barbora Fojtáchová (PRO 2022, BEZPP) - neodpověděla
- MUDr. David Rumpík, Ph.D. (NK, BEZPP) - neodpověděl
- doc. RNDr. PhDr. Oldřich Hájek, Ph.D., MBA (ANO, BEZPP) - neodpověděl
- Ing. Jana Juřenčáková (NEZ, BEZPP) - neodpověděla
- Zbyněk Ziggy Horváth (STAN) - neodpověděl