konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Tátové na rodičovskou! Jak podpořit otce a zbavit ženy sankce za mateřství

Na rodičovskou dovolenou nastupují v České republice z 98 procent ženy. Co všechno by se změnilo, kdyby se o děti v raném dětství starali i jejich otcové? A možná ještě jinak: Co všechno by se změnilo, kdyby se na rodičovské dovolené vystřídali oba rodiče?

Otcové by se o svoje děti rádi starali víc. Jak jim to umožnit, aniž by na tom ekonomicky tratila celá rodina? Časopis Heroine přináší čtyři možná řešení, která na základě průzkumů, studií a zkušeností prokazatelně fungují.Foto: Shutterstock

Čeští otcové by se o své děti rádi starali víc – podle průzkumu Česko v datech by se s partnerkou na rodičovské rádo vystřídalo 70 procent mužů. Ovšem nečiní tak, a to především z ekonomických důvodů. Na rodičovskou většinou odchází ten z partnerů, jehož příjmy jsou nižší, protože jejich výpadek nebude pro rodinu představovat takovou zátěž.

Česko v Evropské unii patří mezi země s nadprůměrným rozdílem v platech mužů a žen, okolo čtyřicítky jsou přitom rozdíly vůbec největší. Ženy jsou za své mateřství trestány několikrát – už při nástupu do práce dostávají jako potenciální matky oproti mužským kolegům nižší plat a odchodem na mateřskou a posléze rodičovskou dovolenou se jejich kariérní postup přibrzdí, nebo dokonce zastaví. Vracejí se do práce někdy až po dlouhých třech nebo čtyřech letech a kvůli dětem a povinnostem s nimi spojeným, jako je třeba vyzvedávání ze školky, volí práci méně náročnou, tedy i hůře placenou. Spirála se roztáčí a platový rozdíl mezi ženami a muži se v průběhu let jen prohlubuje.

Seriál Tátové na rodičovskou!

Čeští otcové rodičovskou dovolenou nečerpají, přestože by chtěli. Brání jim v tom hlavně finanční důvody. Nastavení rodičovského příspěvku, tedy plošných 350 tisíc bez ohledu na předchozí plat, vede k pragmatickému rozhodování – dovolenou si vybírá ten, jehož příjem bude v rodinném rozpočtu méně chybět. Studie přitom ukazují, že vyrovnanější rozdělení péče vede k lepším vztahům mezi partnery i mezi dětmi a rodiči. Jak toho docílit? Časopis Heroine se podíval na čtyři možná řešení, která fungují ve světě i u některých párů v Česku. 

Přitom za každý měsíc navíc, kdy zůstane místo matky s dětmi otec, vzroste třeba ve Švédsku plat žen po návratu do zaměstnání až o 6,7 procenta. Rychlejší návrat je podle tamní studie pro zaměstnavatele signálem vyšší cílevědomosti, kterou se vyplatí dobře odměnit.

A to pořád mluvíme jen o penězích. Pojďme si ale představit, jak by se změnila dynamika v rodinných vztazích, kdyby se rodiče o dítě starali rovnoměrně. Dítě by mělo šanci vytvořit si k oběma podobně silnou vazbu a žena, která by na svém partnerovi nebyla zcela finančně závislá, by získala zcela jiné sebevědomí a jistě i lepší kariérní možnosti.

Kdyby se čeští muži mohli více zapojit do péče o své děti, bylo by to výhodné pro všechny. Že to nemusí být najednou a hned půl na půl, je jasné. Jaké kroky bude ale třeba postupně udělat? Jak by stát nebo zaměstnavatelé mohli situaci rodinám ulehčit? Jak ženy zbavit tzv. sankce za mateřství?

Redakce časopisu Heroine se za podpory organizace Transitions rozhodla prozkoumat a představit čtyři řešení, která fungují jinde ve světě (i u některých párů i v Česku). V rámci seriálu Tátové na rodičovskou! tak postupně představíme genderově rovnoprávnou reformu rodičovské dovolené ve Španělsku, benefity v podobě dlouhé otcovské v některých českých firmách, bonusy za zkrácené úvazky pro oba rodiče v Německu a fungující a motivující podporu otců, která je k péči může přivést navzdory částečnému platovému výpadku.


Přečtěte si texty ze série Tátové na rodičovskou!

Další texty ze série zde budou postupně přibývat.

Popup se zavře za 8s