I když se svět automatizuje a mechanizuje, pěstování kávy bude vždy závislé na lidské ruční práci. Ovšem připravit si dokonalý šálek v pohodlí domova lze pouhým stisknutím jednoho tlačítka. Řeč je o moderních kapslových systémech, za nimiž rozhodně nehledejte nějaké instantní náhražky kvalitní kávy.
„Jakou kávu máte ráda?“ To je první otázka, kterou dostanu po příchodu do Nespresso Experience Center v Pařížské ulici v Praze. Rozhlížím se po unikátním prostoru určeném pro pořádání školení, degustací nebo kávových Masterclass, působícím luxusně a zároveň útulně, a chvíli váhám, zda přiznat, že si po ránu k snídani dělám velký hrnek rozpustné kávy s mlékem. Přece jen se před Coffee Ambassadorkou nechci shodit. Pavla Marková, která tuto pozici u společnosti Nespresso zastává, je ale natolik milá, že během chvilky ztrácím ostych a na rovinu říkám, že nejsem žádný odborník a zjevně ani opravdový kávový labužník. „To je dobře, aspoň mám tu možnost vás uvést do kávového světa,“ říká. Když se ptá, jakou kávu si dávám, odpovídám, že nejčastěji lungo nebo americano. Ale to není odpověď na její otázku. „Myslela jsem spíš, jaká odrůda nebo směs vám chutná,“ upřesňuje dotaz. „Upřímně? Vůbec netuším.“ A přitom si den bez dvou tří šálků kávy neumím představit. Teď mám možnost dozvědět se něco nového o nápoji, který pro mě někdy znamená pohodu a relax, jindy naopak nakopnutí v náročném dni. A zasvětí mě ta nejpovolanější.
Do společnosti Nespresso nastoupila hned po vysoké škole, a to na pozici Coffee Specialist, později zastávala funkci Asistentky Boutique Managera. Během svého ročního pobytu v kanadském Vancouveru získávala kromě jazykových dovedností také nové zkušenosti ve světě kávy, byla baristkou, zamilovala si latte art. Po návratu do ČR přijala nabídku na pozici Coffee Ambassador Nespresso. Letos zahájila kurz v rámci studijního programu pod taktovkou Nespresso a Zurich University of Applied Sciences.
Káva je víc než vzpruha
Pavla Marková získala osudový vztah ke kávě během brigády při studiu na vysoké škole. Zaměřovala se tehdy na cestovní ruch. „Kávu jsem brala jako vzpruhu, když jsem po nocích psala diplomku. Nic víc jsem v ní neviděla. Potom jsem přišla na brigádu do Nespressa a naprosto mě uchvátil způsob prezentace kávy, péče o klienty a obrovská variabilita chutí a aromat. Nadchl mě samotný produkt i kolegové. Do kávy jsem se zamilovala a v Nespressu jsem zůstala i po dokončení studia. Asi po pěti letech jsem cítila, že potřebuji nějakou změnu, a tak jsem na rok odjela do Kanady. Káva mě provázela i tam. Pracovala jsem v kavárně jako baristka a poznala jsem, že to není vůbec jednoduchá práce, i když je krásná,“ vzpomíná. „Když jsem se vrátila do Prahy, jako zázrakem se zrovna uvolnilo místo Coffee Ambassadora v Nespressu. Dostala jsem nabídku, kterou jsem ráda přijala. Za svou kanadskou zkušenost jsem vděčná, protože můžu tím víc ocenit jednoduchost a kvalitu, kterou Nespresso představuje. Moje práce obnáší hlavně sdílení kávových znalostí interně napříč našimi butiky. Také komunikuji a představuji kávu navenek.“
Čím intenzivnější chuť, tím víc kofeinu? Omyl!
I kávový laik jako já tuší, že kávové třešně jsou vlastně ovoce a že se pěstují v různých částech světa. Tipla jsem si, že prim v pěstování hraje Brazílie a nejvíce se pije v Itálii. Brazílii jsem trefila, ale největšími pijáky kávy jsou pro mě překvapivě Skandinávci. „Snad proto, že tamní podnebí je takové pochmurné a právě káva znamená navození psychické pohody,“ vysvětluje Pavla Marková. A podobně mě vyvádí z mnoha dalších mylných představ. Netušila jsem třeba, že v espressu či ristrettu je menší množství kofeinu než v kávě překapávané nebo připravené ve french pressu. Stěžejní je totiž doba extrakce – tedy louhování kávy ve vodě. Zatímco příprava espressa je velmi rychlá, filtrovaná káva, french press či překapávaná káva znamená delší dobu louhování. Například u nás tak oblíbený „turek“ má obsah kofeinu velmi vysoký. A ještě jeden častý omyl mi Pavla Marková vysvětlila. Označení intenzity na kapslích Nespresso neznamená sílu kávy ve smyslu obsahu kofeinu. Čísla na kapslích označují intenzitu chuti a ta je závislá na délce pražení kávových zrn. Množství kofeinu naopak záleží na odrůdě kávy. Robusta má jednou tolik kofeinu než Arabica.
Dobrodružná cesta kávy
Kvalitu a chuť kávy ovlivňuje neuvěřitelné množství faktorů. Počínaje zemí původu a péčí farmářů přes skladování, dopravu a samozřejmě pražení. „Kávová zrna se liší svou kvalitou a chutí farma od farmy, a to mohou být vzdálené jen pár set metrů. Každý mikroregion poskytuje kávovníkům specifické klima, například vulkanická půda velmi pozitivně ovlivňuje kvalitu kávy,“ přibližuje Pavla Marková různé vlivy, které se odrážejí ve kvalitě kávy. „Spolupracujeme lokálně napřímo s farmáři v osmnácti zemích světa, dohlížíme na postupy a často je také učíme novým způsobům pěstování. I když se svět automatizuje a mechanizuje, pěstování kávy bude vždy závislé na lidské ruční práci.“
Ať už si kávu z kapsle Nespresso vychutnáte kdekoli na světě, máte jistotu, že každá prošla jednou ze tří pražíren ve Švýcarsku. Specialisté tam míchají kávové směsi do kapslí tak, aby zajistili přesně vyváženou chuť a zaručili, že daná směs bude pokaždé chutnat naprosto stejně. Je to složitý a sofistikovaný proces. Pražení je pro chuť kávy naprosto stěžejní. Jemné pražení zachovává aciditu a ovocné tóny, intenzivní pražení naopak podtrhne hořké tóny. Míchání směsí je doslova alchymie.
Čerstvě mletá zrna versus kapsle
„Chápu, že někteří milovníci kávy mají ke kapslím nedůvěru. Už jen proto, že k obsahu kapsle nemůžete přivonět. Kdybych tak dobře nevěděla, co je uvnitř a jak je zajištěno, aby se aroma a chuť v kapsli zachovaly naplno, možná bych taky byla nedůvěřivá. Když ale vím, jaké péče se naší kávě dostává, na sto procent u mě převažují výhody kapslí. Jednoduchost, rychlost a čistý proces domácí přípravy hraje v jejich prospěch. Navíc máme nepřeberné množství chutí a intenzit, které můžete během dne prostřídat, tahle variabilita je úžasná. Přitom v každé kapsli je pouze čerstvě namletá káva. Nenajdete tam třeba sušené mléko.“
Jedním z faktorů, které ovlivňují kvalitu výsledného nápoje, je také způsob přípravy. I nejkvalitnější kávu může pokazit neodborná příprava a zároveň ani nejlepší barista neudělá zázrak z nekvalitní kávy. Tohle s kapslí neřešíte. Stačí zmáčknout tlačítko.
Trendy a novinky
Originální kapsle Nespresso zná téměř každý. V posledních letech přišla společnost s novinkou pod názvem Vertuo. Už na pohled se kapsle výrazně liší. Jsou půlkulaté a v několika velikostech. „Vertuo odpovídá na poptávku v zemích, kde se pijí různé velikosti šálků. Typicky třeba Spojené státy,“ vysvětluje Pavla Marková. Příprava této kávy podle ní funguje na jiném principu než u kapslí Original. Kapsle se v přístroji točí a využívá se dostředivá síla. Tento systém umožňuje různé velikosti kapslí a tím pádem také různou gramáž kávy. Díky tomu nabízí Vertuo šálek kávy až v sedmi velikostech a také v různých kávových stylech, například cold brew. Velkým trendem jsou kávy Coffee+, které jsou obohacené o různé benefity, jako je ženšen, vitamin B12 nebo extra dávka kofeinu. Oblíbené jsou také kávy s přídavkem přírodních aromat. „Kapsle Vertuo jsou stejně jako Original vyrobeny z hliníku, který stále vnímáme jako nejlepší materiál. Uchovává chuť a kvalitu, a navíc se dá téměř nekonečně recyklovat,“ říká Marková.
Fascinující svět kávy
Obchody Nespresso se označují jako „boutique“ a jejich zaměstnanci nejsou „prodavači“, ale „kávoví specialisté“. Jejich úkolem je zasvěcovat zájemce do nepřeberné nabídky kapslí a kávovarů, což není úkol snadný. „Vzhledem k tomu, že máme až 104 směsí ve stálé nabídce a k tomu navíc vždy nějaké limitované edice, tak je těch informací, které musí každý Coffee Specialista v butiku znát, opravdu hodně. Všichni se proto neustále vzdělávají,“ popisuje Pavla Marková. Sama by o kávě dokázala vyprávět celé hodiny a musím uznat, že se to moc dobře poslouchá, zvlášť když můžete ochutnat různé druhy kávy. Vyberou si všichni, kdo rádi experimentují, i konzervativci, jako jsem třeba já. Co spojuje všechny, kdo kávu pijí, je pocit, který vyvolává. Pocit pohody a vychutnání si dané chvilky.