Co vlastně stojí za nadšením dětí pro mobily a počítače? Co na displejích hledají a jak jim to jako rodiče můžeme poskytnout jinak? Jak zároveň zajistit, aby obstáli ve světě, který se kolem technologií točí? O tom všem bude řeč v další online hodině LOLO třídy s odborníkem na média Janem Kršňákem.
Německý psychiatr a neurovědec Manfred Spitzer ve své slavné a úspěšné knize Digitální demence předvídá, že současná generace dětí bude mnohem více a mnohem dříve trpět poruchami mozku. Podle Spitzera je příčinou to, že naše malé děti jsou utopeny v digitálním světě, kde pomocí dotykových zařízení těkavě vstřebávají povrchní vjemy bez souvislostí, bez jakékoliv předchozí zkušenosti či znalosti, což zcela potlačuje jejich představivost a schopnost se soustředit.
Máme se skutečně bát nebo jde jen o další přehnaně chmurný scénář?
Jan Kršňák je odborník na vztah mezi médii, výchovou a vzděláváním. Vystudoval filmovou vědu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, založil a provozuje stránku digideti.cz.
V kolika letech dát dětem do ruky mobil? Jak dlouho je nechat u počítače? Jak je dostat od obrazovek do přírody a které aktivity milují víc než počítač?
Zaregistrujte se do LOLO třídy, kde uslyšíte rozhovor Boba Kartouse s Janem Kršňákem, budete mu moci položit otázky anebo si s ním dokonce soukromě zavolat přes videochat a probrat s ním své otázky a pochybnosti.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.