Čím dál tím mladší děti mívají fyzické i psychologické potíže spojené s nadužíváním počítačů, mobilů i televize. Jak jim předejít? Kritické je zejména období do pěti let, kdy probíhá bouřlivý vývoj mozku, vytváří se vztah k nejbližším lidem a ustavují se základy zdravého chování. Cílem výchovy by nemělo být děti od digitálních technologií „odstavit“, ale citlivě je do jejich světa uvést. Ideálem je zvídavý, ale bezpečný přístup. Šanci cokoli ovlivnit máte asi do dvanácti let.
Rodiče často řeší především to, jak dlouho dítě na počítači nebo telefonu je. Možná důležitější ale je, CO tam dělá a je škoda, když se rodiče příliš brzy vzdávají možnosti to ovlivnit. Hraje synek samé střílečky? Zkuste mu ukázat hru, která má více vzdělávacích prvků nebo jiné benefity. Stává se, že se pak promění i chování dítěte.
K nezdravému používání médií mohou mít větší tendenci děti s náročným temperamentem a s problémy se sebeovládáním. Právě proto se zkuste vyhnout zklidňování dětí tím, že jim dáte do ruky mobil. Čím víc času a energie věnujete vztahu se svým dítětem, tím lépe se bude rozvíjet.
Co hrozí, když se to s technologiemi přežene:
Tipy pro rodiče:
To nejdůležitější na závěr: dětem škodí, i když to s technologiemi přehánějí rodiče. Táta, který si i na výletě vyřizuje pracovní maily a máma závislá na Instagramu mají obvykle s dětmi méně verbálních i neverbálních interakcí, zato více konfliktů. A především: rodiče jsou pro děti vzorem, takže těžko je od počítače vyženeme, když na něm sami visíme.
Více na této kartě, klikněte na ni:
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.