přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Do pěti let držte dítě od obrazovek dál, pak si k nim s ním sedněte taky. Po dvanáctém roce už neovlivníte nic

Čím dál tím mladší děti mívají fyzické i psychologické potíže spojené s nadužíváním počítačů, mobilů i televize. Jak jim předejít? Kritické je zejména období do pěti let, kdy probíhá bouřlivý vývoj mozku, vytváří se vztah k nejbližším lidem a ustavují se základy zdravého chování. Cílem výchovy by nemělo být děti od digitálních technologií „odstavit“, ale citlivě je do jejich světa uvést. Ideálem je zvídavý, ale bezpečný přístup. Šanci cokoli ovlivnit máte asi do dvanácti let.

Rodiče často řeší především to, jak dlouho dítě na počítači nebo telefonu je. Možná důležitější ale je, CO tam dělá a je škoda, když se rodiče příliš brzy vzdávají možnosti to ovlivnit. Hraje synek samé střílečky? Zkuste mu ukázat hru, která má více vzdělávacích prvků nebo jiné benefity. Stává se, že se pak promění i chování dítěte.

K nezdravému používání médií mohou mít větší tendenci děti s náročným temperamentem a s problémy se sebeovládáním. Právě proto se zkuste vyhnout zklidňování dětí tím, že jim dáte do ruky mobil. Čím víc času a energie věnujete vztahu se svým dítětem, tím lépe se bude rozvíjet.

Co hrozí, když se to s technologiemi přežene:

  • Závislost – s tou jdou pak ruku v ruce různé psychologické, sociální a školní komplikace.
  • Nadváha - BMI narůstá každou hodinou strávenou před displejem. Ideální není ani nechat dítě sledovat televizi s jídlem v ruce.
  • Narušený spánek – modré světlo, které vyzařují obrazovky, brání vylučování hormonu melatoninu, který je základem dobrého spaní.
  • Pasivita – přílišné vysedávání před obrazovkami má negativní vliv na rozvoj řeči, schopnost plánování, vůle, sociální a emoční rozvoj i vztahy v rodině.

 

Tipy pro rodiče:

  1. Pokuste se držet děti od digitálních médií dál aspoň do pěti let a neuklidňujte děti za pomoci mobilu nebo televize. Snažte se odolat tlaku okolí a marketingu, zdraví vašich dětí je důležitější.
  2. I později, klidně až do puberty, se snažte mít vše pod kontrolou.
  3. Zajímejte se o to, co děti na počítači dělají, a sledujte jejich oblíbený obsah s nimi. Nebojte se ani hraní počítačových her.
  4. Vysvětlujte dětem, co viděly a dělaly online a propojujte to s reálným světem.
  5. Hodinu před spaním už by se všechny zářící obrazovky měly vypnout.

To nejdůležitější na závěr: dětem škodí, i když to s technologiemi přehánějí rodiče. Táta, který si i na výletě vyřizuje pracovní maily a máma závislá na Instagramu mají obvykle s dětmi méně verbálních i neverbálních interakcí, zato více konfliktů. A především: rodiče jsou pro děti vzorem, takže těžko je od počítače vyženeme, když na něm sami visíme.

Více na této kartě, klikněte na ni:

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s