E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

To, že nám občas bouchnou saze, se do vztahu vejde. Chyby dělá každý rodič, říká psycholožka

Být respektujícím rodičem je někdy těžké. Obzvlášť pokud vlivem sociálních sítí propadneme pocitu, že naše výchova nikdy nebude úplně správná. Podle terapeutky a odbornice na rodičovství Vlaďky Bartákové se ale nemusíme obávat, že dětem vytváříme trauma na každém kroku. Stačí k nim jen přistupovat s empatií. Jak přežít výsledky přijímaček a proč byste si občas s dítětem měli společně zahrát na počítači?

Vlaďka BartákováFoto: Danica Kovačevič Rybáková

Váš projekt se jmenuje Jak vychovávat a nezbláznit se. Spousta dětí a rodičů teď už mnoho měsíců zažívá obrovský stres, který má pro většinu z nich kulminovat teď v půlce května: přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. Jak to zvládnout a nezbláznit se?

Přijímačky jsou nešikovné v tom, že dítěti spadají zrovna do vývojově už tak náročného období. Nejenže si dítě prochází náročnými vývojovými změnami, ale přijímačky dělají dojem, že když to nevyjde, zbortí se svět. V momentě, kdy se rodiče na přijímací zkoušky dívají jako na bod, kdy se něco definitivně rozhoduje, dostávají se navíc sami pod obrovský tlak. Jasně, na určité školy je velký přetlak a my chceme naše děti dobře vybavit do budoucna. Chceme je podpořit a vybrat pro ně to nejlepší místo, kde můžou uplatnit svoje talenty, jenže možnosti jsou zúžené.

Pokud chceme sebe a děti podpořit, základní poučkou je „kontakt před kázněním“. Sami si nejprve musíme uvědomit, co prožíváme, a zajímat se o pocity dítěte. „Mám strach, takže na tebe vyvíjím velký tlak, ale vím, že to není užitečné. Jak jsi na tom ty?“ Tohle klidně můžeme dítěti říct. Dost možná odpoví, že má pocit obrovitánského úkolu před sebou, který ho úplně paralyzuje, když na něj ještě tlačíme my. Stejně to platí například u druháka, s nímž děláme domácí úkoly – jde to líp, když se nejdřív naladíme se na jeho emoce. „To je otrava, co? Nebaví tě to, viď?“ Coby rodiče musíme dohlédnout na to, aby dítě úkoly napsalo, ale nemusíme v něm vyvolávat pocit, že jsme na straně „prudy“, v tomto případě učení.

Co dalšího se v rozhovoru dočtete:

  • Co dělat, když budoucnost dítěte začíná vypadat úplně jinak, než jak si ji jako rodiče představujeme?
  • Jak dítě učit se pohybovat v online světě?
  • Můžeme dítě traumatizovat tím, že si budeme hrát na existenci Ježíška?
  • Jak snadné je potomkovi způsobit trauma a měli bychom se smířit s tím, že trauma z dětství je nevyhnutelná součást života?
  • Co dělat, když mi ujedou nervy a dítě praštím?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!