přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Jak jsem na učňáku potkala básníka. V dětech jsou skryté poklady, říká učitelka češtiny

10. leden 2019

"Aleše jsem potkala na Střední odborné škole třineckých železáren a ukázalo se, že má v sobě básníka a velký dar vyprávění," říká Veronika Dittrichová, učitelka češtiny a varhanice.

Aleše jsem učila od třeťáku, na Střední odborné škole třineckých železáren. Obráběči kovů, češtinu měli každý druhý týden dvě hodiny. Dvacet pět kluků s nízkou motivací. Někdo spí na lavici po flámu, někdo jen tak bez zájmu kouká, bylo to pikantní. Klasická výuka nefunguje, to je jasné, a tak jsem hledala jiné cesty. Napadlo mě zavést na začátku každé hodiny mluvní cvičení. Jeden žák, který má ostatním povyprávět o něčem, co ho nějak zajímá. Hudba, marihuana, neomezovala jsem to. Téma bylo na nich. Délka tři až pět minut. Výsledky nic moc, prezentace byly dost chudé nebo krkolomné a ve třídě zatím panoval chaos. Smysluplných chvilek bylo málo.

Až jednou prezentoval Aleš. Třída postupně utichala a nějak přirozeně začala zaujatě naslouchat - ne tři, čtyři, pět, ale troufnu si říct snad deset minut. Obdivné ticho mu myslím bylo největší odměnou. Tohle pouhá známka nedokáže... Jeho vyprávění o slavných reprobednách Marshall bylo zajímavé a výborně podané. Jsem varhanice a pro hudbu mám velkou slabost, to nás pak taky sblížilo, o těch bednách ale zrovna nic nevím, i když je to pojem, jak jsem se dozvěděla. Aleš má taky rád hudbu a hraje na basovou kytaru.

Hodiny češtiny jsem dále rozvíjela. Hodně jsem je stavěla na poslechu nějaké četby nebo smysluplných písniček, které by mohly tyhle kluky oslovit, třeba od Filipa Topola. Poslechli jsme si píseň a rozebírali text. Taky jsem jim dala přečíst E. A. Poea. Aleš pak od něj přečetl vše, co mohl sehnat. A jednou zaklepal na dveře kabinetu a na mobilu mi ukázal svou báseň. A pak i další.

Poslala jsem ukázku jeho veršů básníku Zdeňku Hronovi, kterého znám, ten ho povzbudil k pilnému čtení poezie a psaní a psaní. A taky své kamarádce básnířce Leně Pešák z Třince.

Aleš pak přešel na maturitní obor seřizovač-mechanik, tam jsem ho taky ještě učila, a loni odmaturoval. Ze sedmnácti dětí v jeho třídě maturitu udělalo šest. Letos v červnu mi Aleš volal, že chce zkusit přijímačky na studium češtiny a české literatury na vysoké škole. Řekla jsem mu, ať to udělá, ale nespoléhá na to, a kdyby to nevyšlo, ať to zkouší dál. Letos se ještě nedostal, a tak si našel práci.

Já jsem po nějakém čase z této střední školy odešla učit na základní školu. Vlastně jsem vždycky chtěla učit spíš na střední. Než jsem přišla do Třince, šest let jsem učila budoucí kuchaře a číšníky na SOŠ potravinářské, obchodu a služeb v Brně „na Charbulce“ a bylo to fajn. Třineckou štaci na „Kanadě“ (třinecká čtvrť, kde stojí škola) mi ale otrávilo vedení, mělo špatné priority. Kasárenský režim, ale malý zájem o to vytvořit dobré podmínky pro učitele i žáky tak, aby se chtěli učit. Na škole, kde učím teď, nás vedení podporuje a zároveň nám dává volnost. Rozvíjíme tu v dětech lásku ke čtení.

Nedávno jsem byla na maturitním večírku té SOŠ. Pozvali mě kluci, které jsem měla v prváku, třída třiceti tří budoucích elektrikářů. „Proč jste odešla?“ ptali se mě. Při tom setkání bylo jasné, že jsem jim padla do noty. Oni mně taky, ostatně. Objali jsme se a neseme si dál do života vzpomínky.

Ti kluci jsou fajn a je škoda dělat jim ze školy kasárna. Dříme v nich ukrytý potenciál. Ten by bylo ale třeba odhalit už na základní škole. O to se teď snažím.

Veronika Dittrichová vystudovala střední průmyslovou školu stavební v Opavě a pak češtinu a křesťanskou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Poté žila rok v Londýně. Má šestnáct let učitelské praxe, částečně přerušené mateřskou dovolenou s dvěma dětmi. Nyní působí na základní škole Kopernikova v Třinci, která je takzvanou čtenářskou školou (podporující rozvoj čtenářství). O rozvoji čtenářství přednáší i dalším učitelům, naposledy na semináři organizovaném v rámci projektu Pomáháme školám k úspěchu.

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s