Dvacetdevětkrát po škole, za jeden školní rok. Záznam o těchto trestech pro žáka Johna Lennona, budoucího legendárního muzikanta a člena ansámblu The Beatles, se před třemi lety dražil ve slavné aukční síti Sotheby´s. Za jaké byl trestán přestupky? Nevychovanost nebo nedodržování předepsaného oblečení (nenosil školní čepici). Ale bylo toho víc: pozdní příchody, odmlouvání, rvačky – vše, na co si vzpomenete. John Lennon byl sígr a učitelům brnkal na nervy.
V září 1955, tedy ve svých patnácti letech, dostal John Lennon hned pět poznámek, jak píše agentura Reuters v souvislosti s dražbou záznamu těchto trestů v aukční síni Sotheby´s. Jednu za nedonesený domácí úkol, další za vyrušování v hodině. A to i po několikerém napomenutí. Další stížnosti učitelů se týkají Lennonova odmlouvání, hloupých poznámek a taškařic. Taky pozdních příchodů, rvaček se spolužáky nebo pošťuchování a samozřejmě sabotování výuky, o kterou tento žák projevoval minimální zájem. Snad až na tělocvik a hudební a vyýtvarnou výchovu, tam mu to i celkem šlo.
O rok starší Lennon dostal od svých učitelů tato hodnocení:
♥ Učitel francouzštiny: „Inteligentní chlapec, který by mohl dosahovat o mnoho lepších výsledků, kdyby se v hodině aspoň trochu soustředil.“
♥ Matikář: „Pokud bude pokračovat tímto stylem, špatně to s ním dopadne.“
♥ Učitel přírodních věd: „Nevyvíjí žádné úsilí. Nezapojuje své schopnosti.“
♥ Učitel náboženství: „Jeho chování ve třídě je velmi neuspokojivé.“
♥ Třídní: „Má příliš mnoho nesprávných ambicí a energii zapojuje na špatném místě.“
Co z toho vyplývá? John Lennon byl opravdu grázlík a učitelé to s ním měli těžké. Ale neměli pravdu v tom, že z něj nic nebude. Je dost dobře možné, že když se pak stal hvězdou a proslavil jejich Liverpool, byli na něj i pyšní.
Ani se nedostal na šikmou dráhu, jak mu předpovídali, i když „good guy“, správňák, se z něj stal postupně a spíš až v dospělosti. V jednom rozhovoru například přiznal, že jako mladý často bil a uzurpoval své přítelkyně. „Proto pořád mluvím o míru,“ říkal už po třicítce Lennon. „Často o lásce a míru mluví právě bývalí násilníci,“ míní a dodává, že na lásku a mír opravdu pevně věří.
Zde je Lennonovo přání šťastných a veselých Vánoc plných dobré vůle v podobě slavné písničky Happy Christmas z roku 1971. Napsal ji se svou ženou Yoko Ono v době, kdy se oba angažovali jako míroví aktivisté a zejména vystupovali proti válce ve Vietnamu. Píseň byla součástí alba Imagine – Představ si. Jejich zpěv tu doprovází dětský sbor.
Hezké svátky plné míru a radosti vám přejeme i my z Rodiče vítáni.
(procvičte si s dětmi angličtinu:-)
https://www.youtube.com/watch?v=DZljiolVQBI
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.