Chodíte na Youtube přehrát si sem tam nějakou písničku a zcela vám uniká, že tam existuje svět novobodobých celebrit, kluků a holek (a jiných bytostí) zdánlivě odvedle, kteří vysílají do éteru, co je napadne? Pokud nemáte děti, které tato videa hltají, můžete je ignorovat dál. Jinak je ale lepší nechat se trochu zasvětit. Nejlépe od vlastního dítěte. Tady je pomůcka, než s tím začnete.
Vymýšlet zábavu pro teenagery dospělým nikdy moc nešlo. A tak se toho chopili sami teenageři. Umí to, co další děti baví, ať už to z pohledu dospělého vypadá jakkoli.
Děti své youtubery milují. Když je vidí, jak k nim promlouvají ze svého pokojíčku, který vypadá skoro jako ten jejich, je to, jako kdyby seděly u něj doma na gauči. Iluze blízkosti je dokonalá. Populární youtubeři navíc vypadají velmi reálně až obyčejně, na rozdíl od jiných celebrit, prostě kluci a holky odvedle. Sledovat videa takového youtubera je trochu jako účastnit se jeho úspěchu a popularity. Skoro jako já, jen o chloupek průbojnější, o chloupek nápaditější. Vzor, který ve vás vzbuzuje naději. Někdy se navíc od něj dozvíte i zajímavé věci.
Na to ovšem na Youtube není záruka. Není youtuber jako youtuber.
Youtubeři se dají klasifikovat různě. Někteří točí videa na různá témata, takzvané vlogy (videoblogy), jiní se natáčejí, jak hrají počítačové hry. Speciální kategorií jsou tutorials neboli návodná videa pro dívčí publikum, třeba jak se malovat nebo oblékat. Někdy se jim taky říká fashion vlogy.
Pro rodiče je ale důležitější jiná klasifikace. „Existují dobří youtubeři, od kterých se vaše děti mohou i něco naučit, youtubeři, kteří nejsou moc užiteční, ale ani moc škodliví, a youtubeři, které byste jako společníky pro své děti nechtěli,“ říká internetový publicista Daniel Dočekal, který se zaměřuje na rizika internetu pro děti. Výzva pro rodiče, jehož dítě sleduje youtubera z kategorie č.3: jak ho přesunout k youtuberovi kategorie č.1?
„Nejdříve vůbec musíte vědět, co vaše dítě na internetu a konkrétně na Youtube dělá,“ radí Dočekal. „Udělejte si na to čas, neschovávejte hlavu do písku, projevte kamarádsky zájem, nevyslýchejte, ptejte se, zajímejte se,“ dodává.
A co dělat, když s hrůzou zjistíte, že se vaše dítě dívá na sprostě mluvící osobu s přezdívkou Fatty Pillow, což nechcete, jak se to stalo samotnému Danielu Dočekalovi?
„Dejte si pozor, abyste svou panikou nezpůsobili víc škody než užitku,“ říká Dočekal. „Taky jsme se ženou řešili, zda máme přistoupit k tvrdému zákazu, ale nakonec jsme se rozhodli vsadit na jednu podstatnou věc, která hraje ve prospěch rodičů a zdravého rozumu. Pokud je dítě normální, na tyhle typy videí se dlouho dívat nevydrží. I našeho syna to naštěstí po pár měsících přešlo.“
Rodiče dětem jistě mohou vysvětlit, proč se jim nelíbí, co sledují, ale se zákazy by měli zacházet opatrně. Chytrý telefon má 95 % dětí ve věku 13-17, většina s internetem. Nosí si ho pořád s sebou i tam, kde nejsou rodiče. Doba strávená online se navíc dramaticky zvyšuje. Velká část teenagerů je k telefonu prakticky přirostlá. A to zákazy obsahu, který se vám nelíbí, ani výčitkami nezměníte.
Více rad na této kartě:
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.