Kdo má dnes vyvenčit psa? Kdy se všem hodí vyrazit navštívit babičku? A bude lepší vymalovat chodbu na šedo, na modro, nebo na zeleno? Občas se potřebujete s rodinou a kamarády na něčem domluvit, něco naplánovat nebo se rozhodnout. Můžete se každého osobně zeptat, zavolat, napsat… nebo můžete vytvořit online dotazník.
Asi už vám někdy přišla mailem prosba, abyste třeba vyplnili dotazník k diplomové práci nějakému studentovi, případně jste hlasovali v anketě na Facebooku. Možná jako rodina využíváte sdílený Google kalendář, aby bylo jasno, kdo kdy vede dítě na kroužek, kdo má večer naplánované pivo s kamarády a kdy chodí manželka na jógu. Sociální sítě a chatovací aplikace nám někdy komplikují život, ale jindy ho dokážou zase usnadnit. Naplánovat společný víkend s pěti dalšími rodinami nebylo nikdy jednodušší!
Různé webové či mobilní aplikace nabízejí velmi jednoduché a uživatelsky přátelské prostředí, ve kterém můžete snadno vytvářet ankety, průzkumy, dotazníky. Můžete respondentům nabídnout výběr z možností, nebo otevřené otázky se vpisováním vlastních názorů, jak je to pro vás zrovna nejvhodnější. Můžete do dotazníku vložit i nějaký obrázek nebo video. Odpovědi se vám zobrazí ve formě grafu nebo tabulky.
Jaké aplikace nebo weby můžete využívat?
Aplikace pro tvorbu dotazníků a anket nacházejí své využití i ve školách. Velmi populární je už delší dobu Kahoot, ale zajímavé možnosti nabízí i aplikace Plickers. Formou ankety u jednotlivých otázek a s využitím speciálních QR kódů učitel hned vidí, jak odpovídá třída jako celek, i statistiky jednotlivých žáků. Velkou výhodou je atraktivita těchto činností pro žáky i okamžitá zpětná vazba pro učitele. Co třeba nechat hlasovat žáky o termínu testu?
Jako všechno na světě, i online dotazníky mají svá rizika. Například hrozí, že se dotazník může dostat mimo určenou skupinu lidí a pak nejsou výsledky relevantní. Pozor si dávejte i na to, jak pokládáte otázky, protože jen na správně položenou otázku získáte použitelnou odpověď.
Více na této kartě, klikněte na ni:
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.