Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

V patnácti na úřadu práce. Jak dopadly děti, které se kvůli nedostatku míst nedostaly na střední školy

06. únor 2025

Desetitisíce dětí za pár týdnů zamíří k přijímačkám na střední školy a mnozí z nich neuspějí, ačkoliv mají dobré známky a poctivě se připravují. Přinášíme příběhy těch, kteří už tuto frustrující zkušenost mají za sebou. Jak je možné, že vůbec nastane situace, kdy se patnáctileté dítě musí hlásit na úřadu práce? A co se s tím dá dělat?

Vloni se na střední školu nedostalo šest tisíc dětí, přičemž nejhorší situace byla v Praze, Brně a jejich okolí.Foto: Shutterstock

Už se zase roztáčí soukolí přijímačkového šílenství. Situace v předchozích letech byla náročná, protože ze základních škol vycházely silné ročníky, a ani letos to bohužel nebude jiné. V období mezi roky 2007 a 2010 se totiž počet narozených dětí pohybuje mezi 115 až 120 tisíci, oproti tomu například na začátku nového tisíciletí se ročně rodilo kolem 90 tisíc dětí. Navíc je k počtu dětí, které letos končí devítku, potřeba připočítat i ty uchazeče, kteří se v předchozích letech nedostali na vybranou školu (anebo dokonce nebyli přijati na vůbec žádnou školu) a teď to budou zkoušet znovu. 

Pokud nejste rodič, kterého se to osobně dotýká a v noci kvůli přijímačkám nespí, možná máte pocit, že dětí, které nakonec neprojdou sítem CERMAT testů a nedostanou se na žádnou školu, je úplné minimum. To je ovšem velký omyl. Vloni se na střední školu nedostalo v prvním kole šest tisíc dětí, přičemž nejhorší situace byla v Praze, Brně a jejich okolí. Po druhém kolem zůstalo bez školy 701 deváťáků - s tím, že většina z oněch zmíněných 6 tisíc ve druhém kole už brala cokoliv. Podmínky totiž nejsou ani zdánlivě rovné. Zatímco na některých okresních gymnáziích stačilo k přijetí kolem pětatřiceti bodů, v Praze a Brně se na řadu gymnázií nedostali ani uchazeči, kteří měli mezi osmdesáti a devadesáti body.

Za každým číslem ze suché statistiky stojí více či méně dramatické osudy a příběhy dětí, které současný systém přijímacího řízení vychýlil z jejich cesty za vzděláním. Vyzpovídali jsme šest dospívajících a jejich rodičů, kteří se v předchozích letech museli vypořádat s neúspěchem u přijímacího řízení. Někteří z nich si nepřáli uvést své celé jméno, ale jejich identitu redakce zná. Jak se stane, že u přijímaček neuspějí ani děti s výrazně nadprůměrným prospěchem? A co se dá dělat v situaci, kdy se vaše dítě nedostane na žádnou školu?

Foto: Joshua Hoehne on Unsplash

Přijímačky 2024: Taktizovat není tolik třeba, míst ale není dost. Jak z nové úpravy vytěžit maximum?

přijímací zkoušky

Vyznamenání? V Praze to nic neznamená!

Karolíně je v současné době osmnáct let. Přijímačky dělala v roce 2022, to znamená, že „chytila“ nastupující vlnu silných ročníků. Devítku končila s vyznamenáním, hraje na flétnu a klavír, mluví několika jazyky. Přesto se na vysněnou předškolní a mimoškolní pedagogiku nedostala: „Talentovky měla za plný počet bodů, ale v konečném pořadí skončila, z celkem 210 uchazečů, čtvrtá pod čarou. Vypadalo to poměrně nadějně, ale škola pak ubrala tři místo pro studenty z Ukrajiny a celé pořadí se tím posunulo,“ říká její maminka.

Moje sestřenice bydlí v Sušici, měla mnohem míň bodů než já a dostala se tam bez problémů na gympl, zatímco moje body v Praze nestačily ani na obyčejnou obchodku.

Podobnou zkušenost má Petra Škraňková, maminka patnáctileté Lenky: „Dcera chtěla jít kvůli jazykům na střední školu zaměřenou na cestovní ruch. Na přijímačky se poctivě připravovala půl roku a za mimoškolní přípravu jsme dali kolem dvaceti tisíc. Přijetí jí uniklo o dva body.“

Martina Azabi je zase maminkou sedmnáctiletého Amira, který končil devátou třídu s vyznamenáním a reprezentoval školu na chemických olympiádách. „Hlásil se na střední chemickou. Gymnázium jsme vyloučili, protože Amir se chtěl specializovat na obor, který mu je blízký. Na přijímačky se chystal půl roku a test z češtiny sice neměl perfektní, ale z matematiky získal plný počet bodů. Přesto to nestačilo. Kdyby se se stejným počtem bodů hlásil dva roky dozadu, dostal by se bez problémů.“

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!