přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Věda podle abecedy: příběh o entropii, chromozomu, kvarku, radioaktivitě… Jako byste četli pohádku na dobrou noc

29. listopad 2019

Nevíte, co je entropie, a vaše dítě to chce vědět? Nebo k čemu je dobrý tokamak? A kolik mitochondrií je v našem těle a co tam dělají? Kolik druhů nekonečna existuje? Knížku Abeceda vědy od novináře Petra Koubského doporučuje učitel a ředitel ZŠ Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko.

Autor knihu sestavil jako slovník, ale je napsaná s lehkostí, noblesou a talentem vyprávět. Takže je to napínavé. Co písmeno abecedy, to konkrétní vědecký pojem, to dechberoucí příběh. A jako astat, B jako Banach Tarského paradox, C jako Crispr... Ž jako život.

Známý popularizátor vědy, novinář Deníku N Petr Koubský dokáže složité souvislosti přiblížit tak, že jim dokáže porozumět i laik. Věda v jeho podání je jedno velké dobrodružství...

Z kapitoly o CRISPRu: "Živé organismy na Zemi staví své proteiny z 23 aminokyselin… Rozluštění kódu trvalo poměrně dlouho mimo jiné proto, že vědci hledali nějakou matematickou eleganci, uspořádanost. Žádná tam však není."

Není důležité, jestli jste humanitně orientovaní, jestli vás fyzika nebo matematika baví, nebo jestli vás živí hudba. Všichni toužíme vědět, jak věci fungují, rozumět jevům kolem nás, protože doufáme, že tím porozumíme i sami sobě. A autor ukazuje, že vysvětlovat jde i bez sáhodlouhých integrálních rovnic a lomených výrazů.

"Biologie pokládá za prakticky jisté, že život na Zemi vznikl jen jednou. Proto má smysl ptát se po organismu, který byl posledním společným předkem veškerého nynějšího života na Zemi. Používá se pro něj název LUCA, Last Universal Common Ancestor. Není však jisté, zda byl nejjednodušším živým tvorem vůbec a samo sebou o něm nelze říci, zda byl živočich nebo rostlina."

Kniha obohatí váš pohled na svět. Nezklamete žádného bádavého čtenáře. K samostatnému čtení se hodí od dospívání dál, ale dá se z ní vyprávět i malým dětem.

Autor v úvodu píše: "Obecně vzato, nejlepší metoda, jak se něco naučit, je pokusit se to vysvětlit někomu jinému. Zkuste někdy totéž - vysvětlovat těm, kdo o to stojí. Šířit znalosti je jedna z nejužitečnějších věcí, jaké se dají dělat. A zároveň jedna z těch, kde čím víc rozdáváte, tím více sami máte. V tom se podobá lásce."

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s